Az iPodnak befellegzett
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Egyre nehezebb tartani azt az álláspontot, hogy a zenelejátszónak különálló eszköznek kell lennie. Elvégre az mp3-lejátszók piacát uraló Apple is épített zenetelefont, és a mobilpiacot uraló Nokiánál is évek óta az a mantra, hogy telefonnal kell zenét hallgatni. Azért emlegetjük egy cikkben ezt a két céget, mert az iPod nano és a Nokia 5630 közös tesztjében keressük az ideális kompakt lejátszót.
Videostars
Az Apple minden évben beleépít valami újdonságot az iPod nanóba, hogy fenntartsa a vevők érdeklődését. Az idei, ötödik generációba videokamera került, és egészen jó felvételeket készít. A minőség nem széles vásznú tévére való, de a webre nyugodtan feltölthető, és a kép látványos hatásokkal is eltorzítható.
Meglepően sok extra van az apró eszközben. A nano fotózni nem tud, de a memóriájába feltöltött fotókat megmutatja, számítógépről átmenthetünk rá jegyzeteket, van benne rádió, ébresztőóra, naptárak, stopper és lépésszámláló. Még játékok is vannak, persze az irányítás korlátozott, mert csak a beépített mozgásérzékelő és a tárcsa használható vezérlésre. Mindenesetre a vécén pasziánszozni ideális. Az iTunes Store brit részén még letölthető játékokat is árulnak.
Még a névjegyeinket is rámásolhatjuk a nanóra, ami igazán nehezen magyarázható meg. Talán arra gondolt az Apple, hogy majd zenehallgatás közben bemagoljuk a kollégák telefonszámát? A funkciók listája mindenesetre van olyan hosszú, mint a 2004-es kérdőívünkben. Az viszont nem zenelejátszókkal foglalkozott, hanem mobiltelefonokkal. Ezért is érdemes foglalkozni a gondolattal, hogy a jövőben még mi jelenhet meg a zenelejátszókban, hiszen már csak egy lépésre vannak a mobiloktól.
Radiostars
A Nokia 5630 a mobilok közt kompaktnak számít, kényelmesen elfér a nadrágzsebben, de még így is sokkal robosztusabb, mint az iPod nano. Nem állítom, hogy az 5630 képviseli a zenelejátszós mobilok csúcsát, de jól összerakott készülék. Az interfész kényelmesen kezelhető, mert a főmenüből elérhetők a barátok és a nyolc legfontosabb szoftver. A menü többi része is letisztult, és a Nokia folyamatosan dolgozik rajta. Nem is érdemes segítséget kérni egy másik nokiástól, mert elég nagy az esély rá, hogy máshogyan néz ki a menüje.
Magától értetődő, mi a Nokia legnagyobb előnye: a zenelejátszójában telefon is van. És nem pusztán arról van szó, hogy a névjegyalbumból felhívhatjuk az ismerőseinket, hanem arról, hogy különféle online fórumokon tarthatjuk velük a kapcsolatot. Akinek van ovi.com regisztrációja, a névjegyalbumból elérheti a GTalk csevegőhálózatát, és ugyanitt a Live Messengerbe is be lehet jelentkezni.
A böngészési élmény csapnivaló, be kell látni, hogy az ujjnyi széles kijelzőn kevés betű fér el. Sokkal jobban használhatók a kijelző méretére tervezett Facebook-, Twitter- és Tumblr-kliensek. Az lenne az ideális, ha a mobilban eleve benne lenne minden ilyen szoftver, és nem utólag kellene összegyűjteni őket. Az 5630-ról még az Ovi Store online szoftverbolt is hiányzott, utólag kellett telepíteni.
Zenelejátszásnál az iPod előnye az egyszerű menürendszer, és a Genius funkció, ami stílus alapján generál véletlenszerű lejátszási listákat a memóriájában lévő dalokból. Az is jó ötlet, hogy megállítható a rádióadás. Ilyenkor az iPod elkezdi rögzíteni a műsort, és később folytatható a lejátszás, akár a reklámszünetek áttekerésével is. A Nokia előnye, hogy a dalok felmásolásához elég a Windows fájlkezelője, nem kell sem iTunes, sem más extra szoftver. A mobil ismeri és automatikusan beállítja a magyar FM-csatornákat, és internetes rádiókat is meg tud szólaltatni.
No stars
Bármennyire menő az iPhone vagy a Nokia N900, a zenerajongók nem feltétlenül vágynak tenyér méretű miniszámítógépre. Vagy egyszerűen nincs pénzük az aktuális csúcsgépre. Az iPod nano és a Nokia 5630 is elérhető árú, előbbi negyvenötezer, utóbbi kb. hatvanezer forint. Az ideális hordozható zenelejátszót valahol az iPod nano és a Nokia 5630 keresztmetszetében kellene megvalósítani. A nano túl szerény, az 5630 bizonyos területen túl okos.
Milyen lenne az ideális kompakt zenegép? Mobilinternet mindenképpen kell bele, hogy online rádió, a zenekeresést segítő Last.fm, Spotify, Blip.fm, valamint a YouTube is menjen rajta. A böngészőt egészen biztosan kilőném, nehézkes a használata. A kis kijelzőhöz jobban passzolnak a specializált programok (az úgynevezett widgetek, miniprogramok). Abban sem vagyok biztos, hogy szükség van billentyűzetre. Hiszen ha már van mobilnet, akkor a Gmailből, Facebookból és a többi közösségi rendszerből folyamatosan frissen tarthatjuk a névjegylistánkat, és a státuszüzenetek is megjönnek.
A kis gombok nyomkodása kényelmetlen, és a Nokia megújult prediktív szövegbevitele azt mutatja, hogy nem ez a legjobb megoldás. A szótárából rengeteg fontos szó hiányzik, pl. a Dávid is. Ami rohadtul kellemetlen, ha az ember közvetlen főnökét pont így hívják.
A zenekütyü egyfajta webkettes közösségi csipogóként működne, és amíg a júzer nem tud leülni a netbookja elé, addig fotóval, hanggal vagy videóval is frissítheti a státuszt. Arra pedig egészen biztosan elegendő a iPod tárcsája, hogy rányomjunk a Facebookon a tetszik gombra, az ismerősünk nevére kattintva felhívjuk, agyatlanul reblogoljunk valamit, vagy bárhová odanyomjunk egy hatalmas szmájlit.
Egészen másképp képzeli el a zenelejátszók jövőjét?
Írja meg, rajzolja le, küldje be!