További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
A cenzúra új formáját vezetné be Irán, úgynevezett nemzeti internetet akarnak kiépíteni és lekapcsolni az országot a világ többi részéről – írja a Wall Street Journal. Az iráni vezetés ezzel akar véget vetni az internet ellenőrzése feletti háborúnak.
Irán már most sem panaszkodhat, az egyik legszofisztikáltabban tudja cenzúrázni az online tartalmakat. A hivatalos indoklás szerint költségkímélés lenne a legfőbb érv, és persze az, hogy így könnyebben fenn tudják tartani az iszlám morált.
Még februárban a telekommunikációs minisztérium kutatási intézetének igazgatója, Reza Bagheri Asl azt állította, hogy hamarosan az ország hatvan százaléka tud kapcsolódni az új nemzeti hálózathoz. Két éven belül pedig az egész országra kiterjesztik azt.
A szokatlan lépés hátterében egyértelműen az áll, hogy a rezsim így próbálja elejét venni a nyugatról érkező befolyásnak, mely főként az Egyesült Államokból érkezik. Ali Khameini ajatollah puha háborúnak nevezi ezt.
Néhány napja olyan hírek láttak napvilágot, mely szerint Irán saját operációs rendszert fejleszt ki a számítógépekhez, hogy helyettesítsék a Microsoft Windowst. A fejlesztést ugyanakkor csak a helyi sajtó írta meg eddig, független források nem erősítették meg.
Az iráni internet alapja a muszlimok etikai és morális elvein alapszik majd – állítja Ali Aghamohammadi, iráni gazdasági miniszter. Az új rendszer eleinte párhuzamosan működik majd az internettel, ugyanis a bankok, kormány, minisztériumok és nagyobb cégek hozzáférhetnek majd a hagyományos nethez. Idővel veszi majd át az internet helyét. Ráadásul nagyszabású terveik szerint nemcsak Iránban, hanem a többi muzulmán országban is.
Az ENSZ szóvivője nem kommentálta az értesülést.
Nagyon sok kérdést felvet a nemzeti internet bevezetése Iránban. Még az olyan gazdaságilag elzárt országokban is, mint Irán, az internetnek jelentős szerepe van az üzleti életben. Ha teljesen lekapcsolódnak a nemzetközi internetről, veszélybe kerülhetnek az orosz és a kínai beruházások. Ráadásul az olyan népszerű alapszolgáltatásoknak is meg kell teremteni az iráni megfelelőjét, mint a Google kereső.
Éppen ezért nagyon kevesen hiszik el, hogy Irán tényleg képes teljesen elzárkózni az internetről. Az azonban lehetséges, hogy két párhuzamosan futó rendszer lesz egymás mellett az elnyomó rendszerrel rendelkező országokban, ha az iráni példa sikeres lesz és ragadós.
A példa ráadásul nem is egyedi: Kubában például két rendszer létezik egymás mellett, az egyiket a kormányzati szervek és a turisták használják, ez lenne a hagyományos net. A másik pedig az ellenőrzött és cenzúrázott, ezt a kubaiaknak tartják fenn. Észak-Koreai is próbálkozik hasonló rendszer kidolgozásával.