További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Az iTunes kiemelt szereppel bírt az Apple sikereiben az indulása óta, jelenleg 1,9 milliárd dolláros forgalmat bonyolít le egy negyedévben, és nagy szerepe van a felhasználók Apple-termékek felé terelésében. Bármilyen változtatás a rendszerben komoly hatással lehet az egész zeneiparra, hiszen az iTunes zeneboltja ma több mint 300 millió készüléket szolgál ki, és tízmilliók számára jelenti az elsődleges zenefogyasztási csatornát.
Az iTunesszal kapcsolatos legfontosabb kritika, hogy túl nagyra nőtt, és átláthatatlanná vált. Egyszerűen nem ekkora kínálat kezelésére tervezték: a boltban jelenleg 28 millió zeneszám, valamint 45 ezer film és tévéműsor, az App Store-ban pedig 650 ezer alkalmazás érhető el. Az átalakítás fő iránya ennek megfelelően az lesz, hogy a felhasználók könnyebben igazodjanak el, egyszerűbben találják meg az újdonságokat és az őket érdeklő tartalmakat. Az új iTunes ezért a megosztás köré fog épülni, a lejátszási listáinkat és a zenegyűjteményünket oszthatjuk meg majd az ismerőseinkkel, és ajánlhatunk ezzel a figyelmükbe zenéket (ez a lehetőség egyébként a Spotify népszerűségének egyik titka). Az Apple jelenleg arról tárgyal a zenekiadókkal, hogy a felhasználók korlátozottan ugyan, de ingyen tudjanak zenéket küldeni egymás készülékeire a saját gyűjteményükből. Szorosabbra fűződik a kapcsolat a zenebolt és a közösségi oldalak, elsősorban a Facebook és a Twitter között is.
Az emberek egyazon felhasználó nevében egyre több készülékkel csatlakoznak az iTuneshoz, így egyre átláthatatlanabb lesz a tartalmak kezelése, rendszerezése. Ha valaki az asztali gépéről, a telefonjáról, az iPodjáról, a tabletjéről és a notebookjáról is be-bejelentkezik, és tölt le zenéket az adott készülékre, a jelenlegi rendszerben állandó szinkronizálásba fullad az élete. Az új iTunes ezért a tartalmak helyi tárolása helyett az iCloud rendszerre épít, a felhasználók a zenéiket és filmjeiket alapvetően az Apple felhőszolgáltatásának valamelyik szerverén tartják majd, és onnan arra a készülékükre húznak le átmenetileg tartalmakat, amelyekre csak akarnak. Az eddig minden funkciót válogatás nélkül magára szedő, és ezért kezelhetetlenre hízó iTunes-alkalmazásokra is a szétdarabolás vár. A podcastok kezelését például már ma is külön iPhone-os alkalmazás vette át az iTunestól, más funkciókkal kapcsolatban is ehhez hasonló változások várhatók.
A legtöbbeket érdeklő kérdésre a Bloomberg jól értesült forrásai sem tudtak választ adni. Az Apple és a nagy zenekiadók évek óta tárgyalnak azon, hogy a cég egy előfizetéses, havidíj fejében korlátlan zenehallgatást, és a bolt teljes kínálatához való hozzáférést kínáljon. Ez a megoldás szintén működik már a Spotifyban, és elemzők szerint az iTunes számára is ez lenne az evolúció következő nagy lépése, de hogy az idei nagy átalakulásban ez a funkció is megvalósul-e, egyelőre nem tudni.