Követi az utasításokat a távirányítású csótány
Eddig soha nem látott pontossággal képes csótányok távirányítására az a módszer, amit az Észak-Karolinai Egyetem egy kutatócsoportja fejlesztett ki. A projekt érdekessége, hogy az Alper Bozkurt vezette csapat eredetileg kisméretű robotok tervezésébe fogott bele, de végül célravezetőbbnek látták, ha elektromos vezérlőegységekkel felmálházott csótányok felett veszik át az irányítást. "Ilyen kis méretű robotok tervezése rengeteg problémával jár, ráadásul a csótányok már eleve alkalmazkodtak az alkalmazási terület nehézségeihez" – foglalta össze a váltás előnyeit Bozkurt.
Természetesen a kis méretű, a csótányok pontos befolyásolására alkalmas távirányítók megtervezése sem egyszerűbb feladat, főleg hogy a csoportnak figyelembe kell vennie a későbbi alkalmazási (ipari vagy egyéb katasztrófa sújtotta) területek veszélyeit. A kis fogyasztású távirányító végül 0,7 grammot nyom azzal az áramkörrel együtt, ami a kiborgcsótányok idegrendszerének épségére ügyel.
Az irányítás alapját az adja, hogy a távirányító stimulálja a csótány veszélyérzékelő szerveit. A csápok és a fartoldat közé ékelt mikrokontroller jelei miatt az állat úgy érzi, hogy veszély leselkedik rá hátulról, ezért mozogni kezd. A kanyarodást a csápokba vezetett apró elektromos löketek intézik, amik hatására a csótány úgy érzi, hogy valaminek nekiütközött, ezért megpróbálja kikekülni az akadályt. A két módszert egyszerre alkalmazva Bozkurt (aki korábban már molyokkal is ért el hasonló sikereket) akár a videón is látható, kanyargós tesztpályán is pontosan végig tudja vezetni a csótányt.