Ilyen egy igazi Google-gyakornok élete
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Szerettük volna vonzóbbá és emberközelibbé tenni a számítástechnikát a szélesebb közönség számára – mondta Larry Page Google-vezér a cég fejlesztői konferenciáján, amikor arról beszélt, hogy miért ment bele a Gyakornokok című vígjátékkal abba, hogy bemutassa, milyen az élet a cég háza táján. Persze a filmben látottaknak nagyjából annyi közük van a igazi Google-mindennapokhoz, mint a Hivatal című sorozatnak egy valódi iroda működéséhez. Hogy milyen egy való életbeli Google-gyakornok élete, arról a Business Insidernek mesélt egy programozópalánta, aki fél évet töltött el a Google főhadiszállásán az Android fejlesztőcsapatának gyakornokaként.
Rohan Shah a University of Illinois diákjaként jelentkezett a Google gyakornoki programjába. A bekerülés nem volt olyan egyszerű, mint a filmben lefestik: évi 40 ezer jelentkező próbál a világ legvonzóbb cégei között számon tartott Google-nél gyakornokoskodni, ebből 1500-at vesznek fel.
Shah egy féléves programjába 50 egyetemistát válogattak be a világ minden tájáról, a felvételi folyamata több mint egy hónapig tartott. Shah jelentkezése és önéletrajza saját bevallása szerint semmi különlegeset nem tartalmazott, igaz, három nyelven beszél, az egyeteme legjobb tanulói közé tartozik, sok önkéntes munkát vállal, tanársegédként dolgozik, és a szabadidejében Android-alkalmazásokat fejleszt.
A felvételi két telefonos interjúval kezdődött, ezek nagyjából 45 percig tartottak, és a jelentkező technikai felkészültségét voltak hivatottak felmérni. Egy másik Google-gyakornok, Evan Carmi példákat is mondott az interjúkérdésekre, először azt kellett felvázolnia, hogy a Python programnyelvben hogyan oldana meg egy feladatot (egy listából a duplikált sorok kiszűrése), majd telefonon, élő szóban kellett programkódot írnia. Shah elég meggyőző volt az első teszteken, így a felvételi további öt interjúja már személyesebb jellegű volt, és arról szólt, hogy megtalálják a számára ideális csapatot a Google-ön belül, ahol a legtöbbet tanulhat és a legnagyobb segítségére lehet a cégnek. Végül az Android fejlesztőcsapatában kötött ki.
A Google legendásan jól bánik az alkalmazottaival, ez alól a gyakornokok sem kivételek. Shah több ezer kilométerre lakott a cég kaliforniai központjától, a Google egy szó nélkül állta a költözésének költségeit, és a program fél évére lakást is bérelt neki. Itt két argentin és egy ukrán gyakornokkal lakott együtt. A Szilícium-völgyben havi ezer dollár alatt nem könnyű lakást bérelni, így a céges albérlet komoly segítség a gyakornokoknak.
A gyakornokok Magyarországon jellemzően ingyen vagy jelképes pénzért dolgoznak, az igazi fizetségük a tapasztalatszerzés. A Google-nél ennél jobban jár az ember, a gyakornokok átlagfizetése havi 5678 dollár (1,3 millió forint), Shah ennél kicsit többet, havi 6100-at kapott. Ezek az összegek persze bruttóban értendők, és nagyjából az amerikai átlagfizetés duplájának felelnek meg. Viszont ezért cserébe a munka is túlmutatott a kávéfőzésen és a faxok küldözgetésén: Shah-t a mélyvízbe dobták, a Gmail androidos verziójának fejlesztésébe szállt be, és a programmoduljai bele is kerültek a végleges alkalmazásba.
Shah elmondása szerint a Google-alkalmazottak egyáltalán nem azok a zseniális, de szociális életre teljesen alkalmatlan csodabogarak, amilyennek a Big Bang Theory vagy az IT Crowd lefesti a programozókat. Rengeteg közös programról és buliról számolt be, amelyeket a cég is aktívan támogat, a San Francisco Giants baseballmeccseinek látogatásától a paintballpartikig, és a San Francisco-i öbölben tett hajós kirándulásokig. A cég egyik vezérével, Sergey Brinnel is a céges bowlingpályán futott össze egyszer. A Google sokak által irigyelt juttatásai (az ingyen kaja és közlekedés, céges konditerem és masszázs) a gyakornokoknak is elérhetők, de a szupertitkos Google-fejlesztésekhez azért nem férhetnek hozzá: Shah nem ülhetett be a cég önvezető intelligens autójába és nem próbálhatta ki a Google Glasst sem.