További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Kiengedték a börtönből azt a kínai újságírót, akt a Yahoo segítségével ítéltek el 2005-ben, írja a theguardian.com. Si Taó bűne az volt, hogy emailben tájékoztatott a sajtószabadság Kínában tapasztalható korlátozásáról. A sajtószabadságért küzdő nemzetközi "Riporterek határok nélkül" (RSF) szervezet akkor azzal vádolta a Yahoo internetes vállalatot, hogy aktívan segítette a kínai kormányzatot az újságíró letartóztatásában és elítélésében.
Si Taót 2005 áprilisában a Yahoo közreműködésével, rendszerellenes online publikációért tíz év börtönre ítélték. Több szervezet is támadta az amerikai céget, hogy kiadta a kínai államnak Si Taó levelezéseit, ami nélkül nem tudták volna elítélni. A Yahoo szóvivője Mary Osako akkor leszögezte, hogy a vállalat "csak azt tette, ami törvény szerinti kötelessége volt". A cég vezetője azért 2007-ben egy kongresszusi meghallgatáson elnézést kért Si Taó családjától.
"Nagyon vigyáztunk, hogy csak arról adjunk adatot, amiről kérnek, a kínai kormányzatnak ugyanakkor nem kötelessége tájékoztatni a szolgáltatókat, hogy miért kér egy adott információt, és rendszerint nem is tájékoztat." − nyilatkozta a cég szóvivője 2005-ben. Az RSF szerint a Yahoo pontosan tudta, hogy nem bűnözőkről, hanem újságírókról és ellenzékiekről ad ki adatokat.
Sinek 2005-ben az Újságírók Védelmének Szövetsége a bátorságáért Nemzetközi Sajtószabadság-díjat adományozott, 2007-ben pedig az Újságok Világszövetsége a Szabadság Arany Tollát ítélte oda neki.
Az RSF által felderített eset nem egyedi. Nagy amerikai online vállalatoknak már korábban felrótták, hogy túl szorosan együttműködnek a kínai hatóságokkal. Cserében azt remélik, hogy megszerezhetik a hivatalok jóindulatát a felfutó kínai piacon való terjeszkedésükhöz. Peking mindenekelőtt a gazdaságban és az oktatásban támogatja az internet használatát, viszont megkísérli megakadályozni, hogy a lakossághoz eljussanak a kormányzatot kritizáló hírek, vagy emberi jogi csoportok jelentései.
A Yahoo 2005-ben átadta az email és egyéb szolgáltatásainak felügyeletét Kínában egy helyi cégnek, az Alibabának, amibe 40% részesedést vásárolt. 2013 augusztusában pedig végleg leállította a saját email szolgáltatását, a felhasználóknak pedig az Alibaba rendszerét ajánlotta.