Azt se tudják majd, honnan jött a lövés
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Nem újdonság, hogy az amerikai haditengerészet és a lézeripari cégek igen bensőséges kapcsolatokat ápolnak.
- Már három éve is fejlesztették a szuperlézert, de akkor még problémásnak tűnt az energiaellátás kérdése.
- Azóta megoldották a dolgot, a kísérleti példányok repülés közben szétlőhetnek egy drónt.
- Nemcsak a haditengerészetet érdekli a dolog, a harckocsikra szerelhető lézerfegyverek az aknavetőből kilőtt gránátokat is kilőhetik.
- A Free Electron Laser kutatói már hat méter vastag acélt is átégető lézert fejlesztettek.
- Hogy van, amire ez sem elég? Minden másra ott a Boeing és a BAE Systems hagyományos gépágyúval kombinált fedélzeti lézere.
Pokoli rezsicsökkentés
A fejlesztések célja nem az, hogy halálra rémítsék az ellenfeleket a csúcstechnológiával, és nem is pusztításra szánják. Ezt a feladatot egy irányított rakéta is elláthatja, a védelemről pedig elhárító rakétákkal is gondoskodhatnak.
A lézer bevezetésének fő oka a takarékosság. A rakétákkal az a baj, hogy véges mennyiségben lehet őket tárolni egy hadihajón, ráadásul igen drágák. Egy látványosabb tűzijáték 1,5 millió dollárba is kerülhet, ezt a luxust viszont még az USA haditengerészete sem engedheti meg magának.
Marad a lézer. Leszedi a repülőt, a drónt, a gránátot, és egy lövés csak pár dollárba kerül. És ez már nem sci-fi: a haditengerészet nyáron kezdi el tesztelni a LaWS (Laser Weapon System) fegyverrendszert a Perzsa-öbölben állomásozó hadihajókon.
Csak azt veszik észre, hogy porrá égtek
Egy lézertámadást nem úgy kell elképzelni, mint egy akciódús snittet a Star Warsból: a rakétákat, hajókat és repülőgépeket is elpusztító lézersugár az emberi szemnek láthatatlan.
A célzórendszer azonosítja és megsemmisíti az ellenséges behatolókat: átégeti magát a hajók vagy repülőgépek burkolatán, és megsüti az érzékeny fedélzeti elektronikát. A 30 kilowatt energiaigényű lövések leadásához elég egy tengerész is, a rendszer üzemeltetése egyszerű. Látják, ebből a drónból se maradt sok a felületkezelés után:
Csak ne essen az eső
A rendszernek megvannak az árnyoldalai is. Bármilyen erős a lézer, a hatékonyságukat erősen csökkenti a magas portartalom a levegőben, vagy az eső. A felhőtakaró is csökkentheti a hatótávolságát.
A haditengerészet még nem jött rá, hogy használhatnák a lézereket rossz időben, de kétségtelen, hogy a fegyver hatótávolságát a felhők, a por és a csapadék is ronthatja – mondta Loren Thompson védelmi szakértő.
Ha a prototípus tesztje sikeres lesz, a lézerágyú valószínűleg a flotta többi hajójára is felkerül.