Nyilván ön is találkozott már idegesítő captchákkal; tudja, ezek azok a fura feliratos képek, amiknek a szövegét néha be kell gépelnie aktív ablakokba. Így tudja eldönteni a számítógép, hogy egy kártékony program használja-e, vagy egy ember.
A Google úgy döntött, hogy kinyírja a captchákat – szerintük egyszerűbb megkérdezni a felhasználótól, hogy ember-e, vagy élő szövet a fémvázon.
Éveken át olvastattunk torzított szövegeket a felhasználókkal, amiket szövegdobozokba kellett begépelniük; így dönthettük el, hogy robotok-e vagy sem. Aztán rájöttünk, egyszerűbb lenne megkérdezni a felhasználóktól, hogy robotok-e – és megcsináltuk.
– magyarázta a döntést Vinay Shet, a Google termékmenedzsere.
Nézzék csak, milyen egyszerű az egész:
A captcháknak azért nem volt értelme, mert a felhasználóként viselkedő programok az utóbbi időben 99,8 százalékos bizonyossággal így is választ tudtak adni az embereknek szánt kérdésekre.
Persze nem arról van szó, hogy a Google hagyja, hogy a felhasználói ebek harmincadjára jussanak: ehelyett szoftverrel figyelik, hogy a felhasználó emberszerűen viselkedik-e. Például figyelik, hova klikkel, hova húzza az egeret, meddig gépel, konzisztensen vagy összevissza cselekszik – ezek alapján megállapítható, hogy ki használja az adott rendszert.