Afrika nagyon szereti a Facebook ingyen internetét
További Tech cikkek
- Hatalmas bejelentéssorozatra készül az Apple
- Új válság fenyeget: a B-vitamin-hiány már itt van a sarkon, az italpolcok is kiürülhetnek
- Fontos változás jön a Google keresőjében, érdemes résen lenni
- Beperelték a YouTube-ot, súlyos vádakat fogalmaztak meg
- Háborognak a játékosok, órákra leállt a PlayStation szolgáltatása
A Facebook egyik sokat támadott humanitárius projektje az Internet.org, aminek a netsemlegességre (tehát az internethozzáféréshez való jogra) gyakorolt hatásáról mi is hosszan írtunk már. A közösségimédia-óriás két éve indított nonprofit kampányának lényege, hogy ingyen adna mobilnetet általa összeválogatott szolgáltatásokhoz. Ezt komoly ellenérzések fogadták Indiában.
A cég most keddi bejelentésével egy lépéssel tovább ment: úgy tűnik, miután nagyon kevés tere maradt a fejlett világban terjeszkedni, a Facebook most a távközlési eszközök piacát fogja meghódítani. Azt közölték, hogy építenek egy új hálózati hardvert, a Voyagert, ami minden eddiginél olcsóbb megoldást jelent majd az adattovábbításban. Egy ilyen befektetéshez folyamatosan növekvő internetfelhasználói igény szükséges, tehát tökéletesen kiegészíti az Internet.org projektet, aminek segítségével
Afrikában különösen nagy reményei vannak az óriáscégnek. 21 országban már most is fut a FreeBasics programjuk, amiben egy kisebb csomag website-ot ingyenesen elérhetővé tettek, ráadásul Afrikában nem tiltakoztak a program ellen, mint előtte Indiában. Bár Zuckerberg szerint nem mindig minden a pénzről szól, a recept itt egészen egyszerű: a hatalmas, kiaknázatlan piacokon ingyenes internethozzáférést biztosítottak többmillió embernek,
A telekommunikációs eszközök 500 milliárd dolláros piacán olyan cégekkel vetélkedik majd a Facebook, mint a Huawei, az Alcatel-Lucent, a Cisco, vagy a Fujitsu.
A most bejelentett Voyager egy optikai switch, egyben az első "white box" transzponder és router, ami annyit tesz, hogy sokkal olcsóbban megépíthető, mint egy márkás eszköz. Afrikában máris eredményesnek tűnik, a tesztek során a legmagasabb teljesítményt hozta, és nulla jelet vesztett.
A gyakorlatban ez annyit tesz, hogy a Voyager nagyon olcsó lesz majd a szolgáltatóknak, és így remélhetőleg a felhasználóknak is. Profit ide vagy oda, a Facebook projektje nyomán megbízhatónak tűnő, és minden idők legolcsóbban működő internethozzáférése lehet majd elérhető az afrikai országokban. Hogy ez mit hoz az internet és a média számára, az egyelőre kérdés marad.