A YouTube diszkriminálja a fehér férfiakat egy HR-es szerint
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Arne Wilberg kilenc évig dolgozott a YouTube-nál, amíg tavaly ki nem rúgták. Elbocsátását szerinte annak köszönhette, hogy rendszeresen bírálta házon belül a cég kiválasztási elveit, és nem volt hajlandó diszkriminálni a fehér jelentkezőket. Wilberg állítása szerint a Google tulajdonában lévő YouTube kvótákat állított fel faji és nemi alapon, célszámokat adtak meg, hogy egy év alatt hány feketét kell felvenni, és 2017 tavaszán arra utasították őt és a többi HR-est, hogy töröljenek minden állásinterjút, ha a jelentkező nem nő, nem afroamerikai, vagy nem hispán.
A kaliforniai és a szövetségi törvények tiltják az ilyen kvóták alkalmazását, a pozitív diszkriminációnak csak az enyhébb formáit engedik. A YouTube határozottan tagadja a vádakat, bár a személyi összetétel és a vállalati kultúra diverzifikálásának célját vállalják. A Washington Post azonban azt írja, más források is megerősítik, hogy a YouTube-nál valóban voltak faji kvóták.
Wilberg azt állítja, több felettesének is panaszkodott a diszkrimináció miatt, de hiába, tavaly novemberben pedig végül emiatt rúgták ki a cégtől. Azt mondja, minden HR-esnek listát kellett vezetnie arról, hogy mennyire tartották be az állítólagos kvótákat. Az ilyen adatbázisokat azonban, mint mondja, el kellett rejteniük, mert a cégvezetés tartott attól, hogy problémájuk lehet belőle, felettesei pedig kitörölték az erről szóló leveleket.
A YouTube annak a Google-nek a tulajdonában áll, ahol egyébként is hot topic a diszkrimináció. James Damore fejlesztőmérnököt azért bocsátották el tavaly, mert egy belső memóban kikelt a nők pozitív diszkriminációja ellen, és arról írt, hogy bizonyos munkaköröket a férfiak jobban tudnak betölteni. Ez is nagy hullámokat vert, de a kirúgása is legalább akkorát; főleg a jobboldalon mondták, hogy az eset a Szilícium-völgy politikai elfogultságának, a liberális píszí-diktatúrának az ékes bizonyítéka. Egy másik perben közben a Google-t éppen a nők elleni diszkrimináció miatt perelik. A Google munkavállalóinak bő kétharmada férfi, 91 százaléka fehér vagy ázsiai.