Kiderült, mi okozhatta a globális informatikai problémát, hamarosan érkezik a megoldás
További Tech cikkek
- Olyat hibát produkál a Windows, hogy garantáltan mindenki kiugrik a székéből
- Könnyen megeshet, hogy a Google kénytelen lesz eladni a Chrome-ot
- A Huawei hivatalosan is bejelentette, előrendelhető a Mate 70
- Lesöpörheti Elon Musk X-ét a Bluesky, már a Google is relevánsabbnak találja
- Ezek a leggyakrabban használt jelszavak – érdemes változtatni, ha ön is használja valamelyiket
Ahogy arról beszámoltunk, péntek reggel egy globális informatikai probléma ütötte fel a fejét, ami megbénított repülőtereket, vasúti pályaudvarokat, bankrendszereket, biztosítókat, gondokat okozott a tőzsdén és különböző gyáraknál, valamint biztosítóknál és médiaszolgáltatóknál is. Bár egyelőre semmi sem megerősített, a Microsoft és a CrowdStrike is azt mondta, hogy vizsgálják a problémákat – de többen is arról posztoltak, hogy
a CrowdStrike kiberbiztonsági cég egy frissítése okozta a gondokat.
A technikai problémák befolyásolták a Microsoft 365 alkalmazások és szolgáltatások elérését. A CrowdStrike kiberbiztonsági szoftvercég szerint a globális kiesés hátterében egy hibás vírusirtó-frissítés áll. A céget a Microsoft állítólag a rendszereik különböző frissítéseinek kezelésére használja.
A CrowdStrike a webhelyén közzétett bejegyzésben azt írta: „A CrowdStrike-nak tudomása van a Falcon Sensorral kapcsolatos Windows-összeomlásokról szóló jelentésekről.” Megerősítették, hogy a problémákat nem egy feltörés vagy egy kibertámadás okozta.
A Microsoft azt írta, hogy a Windows-eszközökre vonatkozó megoldás „hamarosan” érkezik, de azt is hozzátette, hogy egy harmadik fél volt a hibás, miután kiadott egy frissítést.
Tudomásunk van egy Windows-eszközöket érintő problémáról, amely egy harmadik féltől származó szoftverplatform frissítése miatt merült fel. Várhatóan hamarosan megoldódik a probléma
– írták. Külön nyilatkozatban egy szóvivő azt mondta, hogy „tudomásunk van az ügyfelek egy részhalmazát érintő problémáról. Értjük, hogy ez milyen hatással lehet az ügyfelekre, és azon dolgozunk, hogy a lehető leggyorsabban helyreállítsuk a szolgáltatásokat azok számára, akik még mindig fennakadásokat tapasztalnak”.
A bűnbak
A CrowdStrike kiberbiztonsági cég azt állítja, hogy azonosította a problémát, izolálta azt, és javított rajta. A ma reggeli informatikai kiesésekben érintettek közül sokan a CrowdStrike-ot okolták a frissítés kiadásáért, amely a globális problémákat okozhatta.
A Crowdstrike vezérigazgatója, George Kurtz nyilatkozatot adott ki az ügyben.
A CrowdStrike aktívan dolgozik azokkal az ügyfelekkel, akiket érintett egy hiba, amelyet a Windows-hosztok egyetlen tartalmi frissítésében találtak. A Mac- és Linux-hosztok nem érintettek. Ez nem biztonsági incidens vagy kibertámadás. A problémát azonosítottuk, elszigeteltük, a javítást telepítettük
– írta.
CrowdStrike is actively working with customers impacted by a defect found in a single content update for Windows hosts. Mac and Linux hosts are not impacted. This is not a security incident or cyberattack. The issue has been identified, isolated and a fix has been deployed. We…
— George Kurtz (@George_Kurtz) July 19, 2024
A CrowdStrike-ról dióhéjban
A Falcon rendszere figyeli a számítógépeket, amelyekre telepítették, és észleli a hackeket és a hibákat, majd reagál rájuk. A CrowdStrike, amelynek székhelye a texasi Austinban található, azt mondja, hogy globális biztonsági vezető, amely fejlett platformot biztosít az adatok védelmére.
A CrowdStrike pénteki frissítése állítólag kritikus hibát okozott a Microsoft operációs rendszerében, ami világszerte milliókat érintett.
A vállalat rendszeresen frissíti a rendszereket új vírusirtó szoftverekkel. Toby Murray, az ausztráliai Melbourne-i Egyetem Számítástechnikai és Információs Rendszerek Iskolájának docense szerint „ha a Falcon hibásan működik, akkor ez két okból is széles körű kiesést okozhat:
- egy: a Falcon világszinten nagyon sok számítógépre van telepítve,
- és kettő: a Falcon kiváltságos jellege miatt”.
„A Falcon egy kicsit olyan, mint a vírusirtó szoftver: rendszeresen frissül a legújabb online fenyegetésekről szóló információkkal. Lehetséges, hogy a mai kiesést a Falcon hibás frissítése okozta” – mondta Troy Hunt kiberszakértő a Seven ausztrál tévécsatornának nyilatkozva. Hozzátette, hogy „úgy tűnik, hogy egy rossz frissítést küldtek ki, amely jelenleg minden gépet megsemmisít, amelyik átveszi”.