Lehet, hogy nem lesz egyszerű, de képzelje el egy pillanatra azt, hogy Ön egy nagyvállalat, és felettébb aggódik adatai biztonsága miatt. Alkalmazottai hiszékenyek, rosszindulatúak vagy egyszerűen csak alkalmatlanok: elég egy rossz helyre küldött mail, egy meggondolatlan blogposzt, és szenzitív céges információk kerülnek ki a netre, még mielőtt annyit mondhatna, hogy adatbiztonság.
Nem brigád, de hatékony
Van megoldás. Behívhat például egy iparikém-elhárító brigádot, bár az drága, durva, és nem is biztos, hogy segít. Vagy kipróbálhatja a Foundstone SiteDigger 2.0-t, a McAfee vírusirtó cég azonos nevű leányvállalatának legújabb szoftverét. A SiteDigger (magyarul szájtásó, bármilyen rosszul is hangzik) első verziója tavaly nyáron jelent meg; a mostaniról a cég azt állítja, hogy a korábbinál nyolcszor hatékonyabban dolgozik. Ráadásul teljesen ingyenes.
Titokban szenzitív
A programot a cég arra szánja, hogy feltérképezzen egy-egy webszájtot és kimutassa a biztonsági hiányosságokat, és ezzel természetesen nincs egyedül a piacon. A SiteDigger újdonsága abban áll, hogy a rések felderítéséhez a Google adatbázisában tárolt információt használja úgy, hogy lekérdezések révén próbálja kideríteni, vajon fellelhetők-e a cég webszájtján - de a webmester tudta nélkül - az adott cégre vonatkozó szenzitív adatok.
Google nélkül nem megy
A gyakorlatban a SiteDigger a Google Web services API nevű szolgáltatását használja, amelyet a Google azoknak a cégeknek fejlesztett ki, amelyek szeretnének a hatalmas adatbázisban saját készítésű programjaikon belülről keresni. A felhasználónak ezért azon kívül, hogy letölti a mindössze 3,2 megabájtos SiteDiggert, el kell vándorolnia a Google site-jára, és, ha még nem tette volna, először accountot, majd felhasználói licencet szereznie. (Az ingyenes licenc napi ezer lekérdezést engedélyez.)
Információ szivárog
A program telepítése után az aggodalmaskodó cégtulajdonos vagy webmester felmérheti saját szájtjának hiányosságait: az Index.hu-n a SiteDigger 2.0 összesen öt hibát talált, köztük egy olyan lukat, amelyen keresztül szerinte információ szivároghat ki. Azt, hogy hol találta a lukat, mi sem tudjuk. Mivel a SiteDigger készítői viszont pontosan tudják, hogy a programot jó és rossz szándékkal ugyanolyan hatékonysággal lehet használni, a hibaüzenetek felsorolásakor nem adják meg a pontos URL-t, csak a hiba természetéről adnak tájékoztatást. Az Index.hu egyik biztonsági hiányossága a SiteDigger szerint a "possible information disclosure", vagyis a lehetséges információkiszivárgás, ami egy hírportálnak talán megbocsátható.