További Biztonság cikkek
Rene Michael Cordesnak eredetileg semmi köze a számítógépekhez, minthogy jogászként, a bécsi független közigazgatási szenátus bírójaként dolgozik, írta a Der Standard. A bírónak viszont - saját bevallása szerint - napi gondjai vannak a hálózatról lekért adatok hitelességének ellenőrzésével, "mivel manapság már minden manipulálható és szimulálható".
Tanulta korábban
A fő problémát az jelenti, hogyan lehetne megóvni az elektronikusan tárolt és továbbított adatokat a manipulációtól, és a lehallgatástól. Ezen rágódva jutott vissza Cordes a matematikához, amelynek egyetemi szintű tanulmányozását annak idején szembántalmai miatt kellett félbeszakítania.
A szoftveres titkosítás gordiuszi csomóját az jelenti, hogy minél biztonságosabb a titkosítás, annál nagyobb számokat kell hozzá használni. Végül az átviteli hálózatok (LAN, internet) és a számítógépek belefulladnak a lehetetlen számhegyekbe. A szoftveres titkosítás mélységének így gyakorlati okból határt kell szabni, ami egyúttal sebezhetővé is teszi az eljárást, elmélkedett Cordes.
Röptében titkosít
Így a bíró elkezdett ismét az azonosítási technológiák mélyrétegeivel, például a push regiszter lehetőségeivel foglalkozni. Az ezen alapuló eljárásnál matematikai kulcsot használnak az adat eltorzítására. A kulccsal nem rendelkező kívülálló semmit nem tud kezdeni az adathalommal.
Így az osztrák jogász programok helyett a kopasz hardverre bízná a titkosítást. A pc-be közvetlenül bedugható chip minden adatot folyamatosan titkosít. A chip birtokosa ismeri a viszonylag rövid számkódot, amivel a hardverkulcsot lezárták.
A gépen csak szemét van
A chip birtoklása nélkül viszont hiába törnek is be a számítógépre, az azon tárolt adatokhoz nem lehet hozzáférni. A teljesen elváltoztatott fájlrendszer értéktelen, mert a chip nélkül nem olvasható.
Ha két számítógép közötti átvitelt kell védeni, mindegyikbe chip helyezhető, ami ellátja a kódolás és dekódolás feladatát. A végpontokon tartózkodó személyeken kívül más nem rendelkezik a kóddal.
Mint a páncél kulcsa
Cordes szerint ezen az elven akár valós időben titkosítható az élő videoátvitel. Az osztrák bíró a "HW Encoding" elnevezésű eljárását a világ számos országában szabadalommal védette le.
Ez a fajta biztonság egyetlen bökkenővel mégis rendelkezik. A chip és a kód úgy viselkedik, mint a trezor zárjának kulcsa. Hogyha ezt ellopják, a trezort is ki lehet nyitni.
Ez valóban így van, ismeri el Cordes, viszont az eljárásával a biztonság ismét pusztán fizikai kérdés lesz. Manapság ezzel szemben a mindenhova betörő hackerek jelentik a veszélyt, nem pedig a kulcsok fizikai eltulajdonítása, emlékeztet a feltaláló.