Drágán lesz olcsóbb a mobilnet
További Cellanapló cikkek
- Egyet előre-, kettőt hátralép jövőre az Apple
- Eddig nem látott funkcióval debütálhatnak a Samsung jövő évi csúcskészülékei
- Rajongóknak szinte kötelező: szó szerint varázslatos lett a Harry Potter-telefon
- Máris befutott az Android 16 első előzetes kiadása
- Megállíthatatlan hegyomlásként zúdul ránk az Asus új telefonja
A Pannon vezérigazgatója földtől elrugaszkodottnak tartja, hogy a jövő évi költségvetés-tervezet a mobilinternet-szolgáltatásra alkalmassá tett 900 MHz-es frekvenciák várható értékesítésétől 20 milliárd forintos bevételt vár. A mobilszolgáltató élére áprilisban kinevezett, a Telenor bangladesi leányvállalatától érkezett Anders Jensen a blogjában azt írja, hogy ez az összeg erősen túlbecsültnek látszik. "Tavaly, amikor ezt a frekvenciát több más frekvenciával együtt meghirdették, az állam által elvárt minimális összeg 100 millió forint volt, ám nem akadt reális piaci szereplő, aki ennyit kínált volna érte.”
A Pannon-vezér minderről annak apropóján ír, hogy megjelent az 1987. évi gsm-irányelv módosítása, mely az Európai Unióban egységesen megteremti a lehetőségét annak, hogy a 900 MHz-es frekvencián a gsm mellett nagy sebességű mobilnetet is lehessen nyújtani. Ez mind a szolgáltatóknak, mind az előfizetőknek előnyös lenne, mert a kedvezőbb hullámterjedési feltételek miatt nagyobb területet tudnak lefedni a bázisállomások. Ez a 3G-lefedettség látványos növekedéséhez és az árak csökkentéséhez vezethet. Emellett 900 MHz-en jobb a beltéri lefedettség is.
A Pannon és a Vodafone Magyarországon tesztelte a 900 MHz-es szélessávot, és a friss uniós direktíva megjelenése után végre használni is tudják majd. Ehhez azonban a nemzeti szakhatóságoknak – beleértve a Nemzetközi Hírközlési Hatóságot (NHH) is – hat hónapon belül alkalmazniuk kell az irányelvet, hogy a gsm-sávok ténylegesen megnyíljanak a harmadik generációs technológiák előtt.
„A tagállamoknak a módosított direktíva hatályba lépését követően hat hónapjuk lesz arra, hogy azt átültessék országaik jogrendjébe, ez nálunk is meg fog történni. Most az NHH egyik legfontosabb feladata az új frekvenciastratégia kidolgozása lesz, melynek ez egy nagyon fontos eleme” – mondta Márton György, az NHH szóvivője. A hatóság azonban nem tett le arról az elképzeléséről sem, hogy egy negyedik mobilszolgáltató számára is biztosítsa a piacra lépés lehetőségét.
Ez is befolyásolja a gsm-sáv megreformálásának terveit, de a hatóságnak figyelembe kell vennie azt is, hogy mobilinternet más új frekvenciákon, többek között 2,6 GHz-en és a földfelszíni műsorszórás digitális átállítása során felszabaduló frekvenciákon is nyújtható. A hazai T-Mobile például – amely, úgy tudjuk, a riválisaival ellentétben inkább ez utóbbiakat részesítené előnyben – azt mondja: „éppen ezért jól átgondolt, széleskörűen elfogadott stratégia mentén célszerű a későbbiekben rendelkezésre álló különböző frekvenciasávok hatékony felhasználásáról dönteni. A legfontosabb, hogy a különböző lehetőségek összehangolása révén a már piacon lévő szolgáltatók is új lehetőségekhez jussanak.”
Tender helyett árverés?
Mindezek tükrében a költségvetési javaslat a tenderből befolyó bevétel számszerűsítésekor indokolatlanul magabiztosnak tűnik, hiszen jelenleg nem csupán az összeg, de még a pályázat tartalma is megjósolhatatlan. Az NHH-szóvivó a büdzsétervezet publikálását követően az MTI-nek óvatosan annyit mondott: „reális esély van” arra, hogy 2010-ben meghirdetik majd a mobil szélessáv lehetőségeit kiterjesztő pályázatot.
A Pannon egyébként nem is tenderben, hanem árverésben gondolkodik. Szerintük a résztvevőket nem korlátozó, egyszerű szabályú és transzparens árveréssel biztosítható, hogy későbbiekben senki se kérdőjelezze meg a nyertes szereplőket. Anders Jensen reméli, hogy a jövőben árverés alakítja ki a korrekt árat.
Rovataink a Facebookon