Kicsivel több mint egy hete robbant a hír, hogy felszólították a francia hatóságok az Apple-t, hívják vissza az iPhone 12-es telefonokat a francia piacról, mert a vizsgálatok szerint a készülékeknek túl magas az elektromágneses sugárzási szintje.
Az illetékes kormányzati ügynökség (ANFR) szeptember 12-én tette közzé az Apple-nek címzett felhívását, amelyben felszólították a vállalatot, hogy minden lehetséges eszközzel, a lehető leghamarabb hozzák helyre a hibát, a készülékek ugyanis már használatban vannak.
Az Apple persze azonnal vitatni kezdte a francia hatóságok vizsgálati eredményeit, és azt állította, hogy a 2020 végén piacra dobott iPhone 12 megfelel a sugárzási szintekre vonatkozó valamennyi előírásnak. A készülék biztonságos működését számos nemzetközi testület hitelesítette – tették hozzá. Az amerikai cég azt is tudatta, hogy átadták a francia hatóságoknak az iPhone 12-es modellekre vonatkozó saját, illetve a vállalattól független laboratóriumok által elvégzett vizsgálatok adatait is – ez azonban nem volt elegendő.
Egyelőre úgy néz ki, hogy bizony meglett a hatása annak, hogy az Apple több országban is csökkentette az idén bemutatott készülékeinek árát a tavalyiakhoz képest – a szeptember 12-én bemutatott iPhone 15-ösöket ugyanis viszik, mint a cukrot.
Napra pontosan egy héttel ezelőtt tartotta meg várva várt szeptemberi eseményét az Apple, amelynek középpontjában az új iPhone-ok és az Apple Watchok álltak. Az iPhone 15-ös modellek frissített dizájnt kaptak, ennek köszönhetően kényelmesebb lett a fogásuk – a legnagyobb előrelépés azonban nem ebben a szegmensben történt.
Az iPhone 15 és az iPhone 15 Plus ugyanis megkapta a tavaly még csak a Pro mobilokban elérhető Dynamic Islandet, illetve kamerájuk is frissült, ami ezúttal már 48 megapixeles. Mindennek köszönhetően az elemzők úgy látták, hogy idén először talán nagyobb lehet a kereslet az alapmodellekre, a gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a felhasználók java részének a szíve továbbra is a drágább modellek felé húz.
Most, hogy véget ért az Apple bemutatója körüli felhajtás első fejezete – az iPhone-ok szeptember 22-i megjelenésekor még nagyobb fejetlenségre érdemes számítani –, végre az olyan cégek is reflektorfényt kaphatnak, mint például a Google.
A kaliforniai vállalat néhány évvel ezelőtt vágott bele a mobilgyártásba, az elmúlt időszakban pedig sikerült nagyon jó értékeléseket kapó mobilokkal előrukkolnia – így a techvilág egy emberként izgulva várja minden évben, hogy a keresőóriás vajon mivel rukkol elő.
A Google saját márkás telefonjai azért számítanak kifejezetten érdekes termékeknek, mivel androidos szférában olyanok, mint az Apple iPhone-jai: ugyanazon cég rakja össze a hardvert és a szoftvert is, amelyre más példát jelenleg nem igazán találni. Mindennek hatása meg is érződik a Pixel telefonokban – leginkább azok kamerája az, ami a brutális szoftveres tuningnak köszönhetően elképesztő képeket készít, és néhány esetben még maga mögé is utasítja a konkurens gyártók papíron jobbnak tűnő készülékeit. Csak ne lennének ennyire ügyetlenek az információk titokban tartásával kapcsolatban.
Idén sem okozott csalódást a kínai Honor – már ami a bezsebelhető díjak számát érinti, a berlini IFA-n ugyanis szó szerint megsorozták velük a különböző médiumok.
Ahogy arról az Index is beszámolt, a Honor a 2023-as berlini IFA-n mutatta be a világ eddigi legkönnyebb és legvékonyabb befelé hajlítható telefonját, a Honor Magic V2-t, valamint kifelé hajtható koncepciótelefonját, a V Purse-t.
A készülékeket több nemzetközi vezető médium is az IFA legjobbjaként emelte ki, többek között a a V Purse „figitális” jellegét és fenntarthatóságát megemlítve. A „figitális” – angolul phygital – a „fizikai” és a „digitális” szavak összekapcsolódásából született. Lényege pedig, hogy a készülék nemcsak digitálisan, hanem fizikailag is hozzáad a felhasználói élményhez – jelentsen ez bármit is.
Eddig is jelen voltak a magyarországi piacon, a következő hónapokban azonban minden korábbinál nagyobb részt szeretne magáévá tenni a Motorola.
Ennek a folyamatnak a része többek között az is, hogy olyan új telefonokat mutatnak be, melyek ár-érték arányban kiemelkedően jónak számítanak. A most bejelentett Motorola Edge 40 Neo pontosan ilyen, a készülék az egyébként felső csúcskategóriás Edge 40-es család megfizethetőbb tagja.
A mobil 6,55 hüvelykes keret nélküli, 144 hertzes pOLED kijelzője mögött egy MediaTek Dimensity 7030 lapkakészlet, valamint egy masszív 5000 milliamperórás akkumulátor bújik meg, amit a 68 wattos TurboPower töltővel 15 perc alatt tölthetünk 50 százalékosra. A lekerekített szélű kijelző természetes fényviszonyok között is képes moziélményt nyújtani azáltal, hogy több mint egymilliárd színből állítja össze a képet – mely ebben a kategóriában ritkaságnak számít.
Egyévnyi várakozás után magyarországi idő szerint kedd este az Apple végre megtartotta szeptemberi sajtóeseményét. Bemutatkozott az iPhone 15 és az iPhone 15 Plus, valamint a teljesen újratervezett iPhone 15 Pro és iPhone 15 Pro Max is. A telefonok mellett két új okosórát is villantott a vállalat az Apple Watch Series 9 és az Apple Watch Ultra 2 személyében – sunyi módon pedig a második generációs AirPods Prót is frissítették.
Mondanánk, hogy a szavunk is elállt az Apple legutóbbi eseményétől, a helyzet azonban az, hogy ez egyáltalán nem így történt. Félreértés ne essék, a bemutatott készülékek talán az eddigi legjobb ár-érték aránnyal rendelkeznek, a szivárogtatásoknak köszönhetően azonban a show előtti napokban már mindent tudni lehetett, így azok számára, akik napi rendszerességgel olvasnak techhíreket, az Apple semmi újat nem tudott mutatni.
Mindezt félretéve azonban van négy új iPhone-unk, amelyek nem kevés újítást hoztak – nézzük is, hogy melyek ezek. A cikk végén pedig ezek mellett arra a kérdésre is választ adunk, hogy a frissített iPhone-portfólión belül melyik most a legjobb ár-érték arányú készülék.
Korábban az aktuális alapmodelleket gyakran ihlették a gagyi jelzővel, ezek a készülékek ugyanis érezhetően évről évre a Pro modellek, mondhatni, felvizezett változatai voltak – idén azonban ez megváltozott,
AZ IPHONE 15 ÉS AZ IPHONE 15 PLUS AZ EDDIGI INFORMÁCIÓK ALAPJÁN HATALMAS ELŐRELÉPÉS AZ ELŐZŐ GENERÁCIÓHOZ KÉPEST.
A készülékek dizájnja alapjaiban változatlan maradt, ugyanúgy 6,1 és 6,7 hüvelykes kijelzővel vannak szerelve – az alumíniumkeret azonban finomabb élekkel dolgozik, így az Apple szerint sokkal kényelmesebb lesz kézben tartani a készülékeket. Az iPhone 14-ekhez viszonyítva javult a kijelző, amely már erős napsütés esetén akár 2000 nites fehér fényerő kibocsátására is képes, nem utolsó sorban pedig ezek a mobilok is megkapták a Dynamic Islandet, azt az interaktív felületet, amely tavaly az iPhone 14 Prókban debütált.
Kamerák terén is van miről beszélni: a korábbi 12 megapixeles szenzort egy 48 megapixeles váltotta, amelynek köszönhetően új, úgynevezett szupermagas felbontású fotókat is lőhet. Javult az éjszakai képek minősége, valamint az Apple bevezetett egy teljesen új portréfotós élményt is, így az iPhone 15-ön már nem kell kiválasztania, ha ilyen képeket szeretne készíteni – a készülék automatikusan felismeri, hogy egy ember, egy kutya vagy egy macska az alany, és a háttérben már úgy készíti el a képet, hogy a bokeh effekt akár utólagosan is a fotókra helyezhető legyen.
Szinte napra pontosan fél évvel ezelőtt mutatta be a barcelonai MWC keretein belül Európában is Magic Vs nevezetű hajlítható telefonját a kínai Honor – mostanra pedig meg is érkezett az utód, a még jobb, még vékonyabb és még könnyebb Magic V2.
Mint azt februári beszámolónkban jeleztük, a barcelonai eseményre bármennyire is szerettünk volna, az utolsó pillanatban sem tudtunk bejutni, a berlini IFA-n azonban már más volt a helyzet, minden flottul működött. A bemutatót, amelynek középpontjában egyértelműen a Magic V2 állt, George Zhao, a Honor vezérigazgatója tartotta, aki az esemény végén még egy második, úgynevezett koncepciótelefont is leleplezett – de erről majd később.
Az új generációs hajítható mobil ugyanazt a formatervet követi, mint az elődök. Külső kijelzője 6,43 hüvelykes, míg a belső panel 7,92 hüvelykesre bővíthető. Mindkét kijelző támogatja a 120 hertzes képfrissítést, valamint a Honor 90-ben is jelen lévő 3840 hertzes PWM dimminget, így a készülék használata sokkal kevésbé megterhelő – legalábbis a szemek számára. Az igazi újdonságokat azonban kivételesen most nem a kijelző terén kell keresni.
Frissítést adott ki a Samsung az Always on Display alkalmazásához, mely nevéből eredően lehetővé teszi, hogy a felhasználók testre szabhassák OLED-kijelzővel rendelkező készülékeik mindig ébren kijelzőjét.
Ahogy arról a Galaxy Z Flip5-ről készült tesztünkben is beszámoltunk, ez a Samsung legújabb hajlíthatójának esetében kifejezetten jól jön, a készülék egyik legnagyobb újdonsága ugyanis az áttervezett, ezúttal már 3,4 hüvelykes előlapi kijelző lett.
Az Always On Display alkalmazás legújabb verziójának (8.3.30.4) leírása szerint ha a fedőképernyőn az AoD informatív vagy grafikus stílusait használjuk, mostantól az óra stílusa nem változik még barangolás közben sem – korábban egy hiba megakadályozta ezt.
Mint arról korábban már az Index is beszámolt, az idei az egyik legszignifikánsabb frissítés lesz az elmúlt évekből, az almás cég ugyanis mind a négy új készülékbe nagyszabású újításokat készül implementálni – ezekről ide kattintva olvashat részletesebben.
Azzal, hogy az iPhone 15 Pro és iPhone 15 Pro Max milyen színekben mutatkozhat be idén, korábban már mi is foglalkoztunk, az akkori információink alapján azt írtuk, hogy az Apple visszatér egy jól bevált klasszikushoz, és az iPhone 12-es családban bemutatkozó sötétkék színt dolgozzák egy kicsit újra. A MacRumors grafikusa egy enyhén szürkés beütésekkel rendelkező variánst képzelt el, amely szerintünk remekül nézett ki – akkor azonban még nem lehetett tudni, hogy az egyik legnépszerűbb és legikonikusabb színvariánst kukázza a vállalat.
Augusztus utolsó napjaiban kiderült ugyanis, hogy az Apple idén egy évtizedes hagyománnyal szakít, a 2013-ban bemutatott iPhone 5s után idén először nem lesz aranyszínű iPhone – helyét egy új, titánszürke árnyalat váltja.
Ugyan a hivatalos meghívókat még mindig nem küldte ki az Apple, a korábbi évek alapján könnyen kikövetkeztethető, hogy kevesebb mint egy hónapnyira vagyunk az iPhone 15-ös mobilok leleplezésétől.
Mint arról korábban már az Index is beszámolt, az idei az egyik legszignifikánsabb frissítés lesz az elmúlt évekből, az almás cég ugyanis mind a négy új készülékbe nagyszabású újításokat készül implementálni. Az alapmodellek – tehát az iPhone 15 és az iPhone 15 Plus – megkapják az USB-C-csatlakozót, amelyet az EU tavaly megszavazott törvénye miatt kénytelen a készülékekbe helyezni az Apple, emellett azonban több funkciót is megörökölnek az iPhone 14 Próból.
Az egyik ilyen a Dynamic Island, az az interaktív felület, amely ügyesen elrejti az egész TrueDepth kamerarendszert, míg a másik a 48 megapixeles kamera. A csúcsmodellek – az iPhone 15 Pro és az iPhone 15 Pro Max – emellett teljesen új, lekerekített élekkel dolgozó dizájnt, titánházat és egy minden korábbinál erősebb chipet kapnak, sőt a Pro Max ezeken felül egy olyan periszkópos telefotó kamerával is rendelkezni fog, ami a korábbi három helyett már hatszoros optikai zoomolást tesz lehetővé.
A techvilág szempontjából mindig izgalmas időszaknak számít a nyár vége – először is augusztus végén veszi kezdetét a berlini IFA, Európa egyik legnagyobb elektronikai expója, de a különböző szoftveres megjelenésekről sem érdemes megfeledkezni, a hónapban jelenik meg ugyanis az Android 14, de az iOS 17 béta-verziói is már a véghajrában vannak.
Ami azonban még izgalmasabb, az az, hogy a Samsung is ebben az időszakban adja ki szoftveres felületének új verzióját, mely ezúttal a OneUI 6.0 elnevezést kapta – a hét közepén az első fejlesztői verziók pedig be is futottak a Galaxy S23-as készülékekre, írja a SamMobile.
Az egyelőre csak néhány országban elérhető, Android 14-es alapokra építő frissítés meglepően sok újdonságot tartogat annak ellenére is, hogy maga az androidos fő verzió nem hoz túl sok izgalmat, a Samsung azonban mindig szereti egy kicsit felkavarni az állóvizet. Mutatjuk, mire számíthat, amennyiben valamikor ősszel a publikus megjelenéskor a legújabb szoftververzióra frissíti Samsung telefonját.
Az elmúlt hetekben számos információ kiderült már az Apple következő nagy dobásáról, az iPhone 15-ös mobilcsaládról: megtudtuk például, hogy valószínűleg mind a négy készülék megkapja a tavaly bemutatott Dynamic Islandet, ahogy azt is, hogy a készülékek az EU ugyancsak tavaly elfogadott szabályozása miatt már mind USB-C-vel lesznek szerelve a korábbi Lighting helyett.
Szintén kiszivárgott, hogy a Pro modellek esetében a nemesacél házat titán váltja, a kijelzőt körülölelő keret pedig a pletykák szerint olyan vékony lesz, hogy az világrekordot fog dönteni. Kamerák tekintetében is lesz fejlődés – a Pro Max például az androidos vetélytársakhoz hasonlóan végre periszkópos telefotó kamerát kap, aminek köszönhetően hatszoros optikai zoomolásra lesz képes, de a szenzorok tekintetében is újít majd az Apple.
Jóformán mostanra csak az maradt ködös, hogy az új készülékeknek milyen lesz a teljesítményük, a napokban azonban már ezzel kapcsolatban is jelentek meg egészen hihető információk – így talán idén először megeshet, hogy semmi meglepetést nem fog tudni mutatni az Apple.
Az idén néhány héttel előrébb hozott Galaxy Unpacked miatt még csak egy teljes évet sem kellett várnia a Fold és Flip széria szerelmeseinek arra, hogy a dél-koreai Samsung bemutassa hajlítható kijelzővel szerelt mobiljainak új generációját. A Galaxy Z Fold5 és a Galaxy Z Flip5 pár nappal ezelőtt, augusztus 11-én került fel a boltok polcaira, a bemutató után azonban lehetőségünk adódott arra, hogy még a megjelenés előtt kipróbáljuk a készülékeket.
A Z Fold5 és a Z Flip5 közül egyértelműen az utóbbi volt az, amely többet fejlődött, ez azonban nem jelenti azt, hogy a mini tabletté alakítható készülék unalmas lenne: a Fold is hozza a tőle elvárhatókat, a konkurencia készülékeihez hasonlítva azonban még mindig kitűnik a sorból – és ez kivételesen nem biztos, hogy a legjobb. Nézzük, mit tud a Galaxy Z Fold5, a Samsung legújabb, hajlítható kijelzővel szerelt telefonja.
A készülék doboza megörökölte a februárban bemutatott Galaxy S23-as készülékek dizájnját, továbbra is nagyon minimalista jegyekkel dolgozik a Samsung. A teljesen fekete csomagolás előlapján csak egy, a készülékről készült grafikát láthatunk, mely egyben azt is jelzi, hogy milyen színű telefon fog a dobozban lapulni. Kiegészítők terén sem kell sokra számítani: egy USB-C-s adatkábelen kívül csak a kötelező használati utasítást mellékeli a Samsung a mobilhoz, így tokról, hálózati adapterről vagy S-Penről fölösleges ábrándozni, ezeket mindenképp külön kell megvenni a Fold5-höz.
Kevés olyan mobil található jelenleg a boltok polcain, mely legalább olyan sokszínű készülék, mint a Samsung nemrégiben bemutatott, Galaxy Z Flip5-ös telefonja – a széria ugyanis ezzel a generációval ért el oda, ahová azt a Samsung is szánhatta pár évvel ezelőtt. A Z Flip5 már egyértelműen képes kiváltani bármelyik hagyományos okostelefont, sőt, többet is képes azoknál nyújtani – mindezt úgy, hogy hellyel-közzel még olcsóbb is, mint a konkurencia csúcskategóriás készülékei.
Mostanra már-már hagyománnyá vált, hogy az adott évi Sziget Fesztiválon letesztelünk egy telefont. Tavaly a Nokia X20 nevezetű mobiljáé volt a főszerep, amit strapabíró készülék révén egy percig sem kíméltünk; elejtettük, megtapostuk és le is öntöttük azt. Idén enyhén szólva más oldalról közelítettük meg a kihívást, azt próbáltuk ugyanis kideríteni, hogy melyik mobil lehet a legjobb társ nem csak a hétköznapok, de az olyan eseménydús pillanatok közben is, mint például egy koncert vagy egy fesztivál.
A nap során a Samsung készülékével jártuk körbe A szabadság szigetét, mellette pedig az ugyancsak a júliusi Unpackeden bemutatott Galaxy Watch6 is segített minket, hogy mindig tudjuk, épp merre járunk, és hogy hány lépés van a hátunk mögött.
Megérkeztek a második negyedéves jelentések, amelyek alapján a legnagyobb mobilgyártóknak nem sok okuk van az örömre, a mostani ugyanis már a nyolcadik egymást követő negyedév, amikor a piac a gyenge kereslet, az infláció, a makrogazdasági bizonytalanságok és a felesleges készletek miatt küzd – jó hír azonban, hogy a korábbi negyedévekhez képest a csökkenés üteme lassulni látszik.
Az International Data Corporation (IDC) adatai szerint a második negyedévben 265,3 millió új okostelefon talált gazdára, ami kevésnek semmiképp sem mondható, a tavalyi második negyedévhez képest azonban több mint 20 milliós visszaesésről beszélünk.
Az elmúlt hónapokban a Samsung szállította a legtöbb telefont, az IDC jelentése szerint 53,5 millió darabot. Ez 11,5 százalékos visszaesést jelent a Galaxy S23-as sorozat megjelenését követő első negyedévhez képest, az éves 14,3 százalékos visszaesés azonban még ennél is aggasztóbb. Mindez annak köszönhető, hogy idén csökkent a kereslet az alsó és középkategóriás mobilok iránt, a Samsung Galaxy A sorozatának eladásai például jelentősen visszaestek – annak ellenére is, hogy mi kifejezetten jó mobiloknak ítéltük meg őket.
Aki kicsit is otthon van az Apple bejelentéseinek háza táján, annak minden bizonnyal nem lesz újdonság, hogy a cupertinói vállalat valamikor szeptemberben fogja leleplezni a legújabb iPhone-okat, az elmúlt években ez ugyanis mindig így történt. Leszámítva persze 2020-at, akkor ugyanis – ahogy minden mást – a techipart is a feje tetejére állította a koronavírus-járvány, amelynek következtében az Apple-nek is halasztania kellett az iPhone 12-es mobilok bemutatóját.
Abban az évben a cég szeptemberben csak az Apple Watch Series 6-ot és az újratervezett iPad Airt mutatta be – az iPhone 12-es mobilok októberben, míg az M1-es chippel szerelt Macek novemberben debütáltak, idén azonban semmi ilyenre nem kell gondolni.
Marc Gurman, a Bloomberg újságírója és az egyik legmegbízhatóbb Apple-szakértő információi szerint az óriásvállalat idén szeptember 12-én vagy 13-án tarthatja meg nagyszabású bemutatóját. Ennek függvényében a készülékek szeptember 15-től válnának előrendelhetővé, míg a boltok polcaira szeptember 22-én kerülnének fel.
Továbbra sem pihen a gonosz, az online térben szinte bármikor összefuthatunk egy olyan alkalmazással, melynek egyetlen célja, hogy ellopja a felhasználók személyes adatait, hogy azokkal a későbbiekben a fejlesztők visszaélhessenek. Korábban már számos ilyenről beszámoltunk: a rosszakarók végtelen kreativitással rendelkeznek, ha arról van szó, hogy hogyan lehet a letöltőket átverni.
Nemrégiben például egy DXClean nevű alkalmazásról írtunk, mely rendszertisztító és optimalizáló appnak adta ki magát, azt ígérve, hogy felderíti, mi okozza a felhasználó telefonjának lassulását, miközben pontosan az app volt az oka mindennek. De hírt adtunk már olyan programról is, mely többek között hozzáfért a felhasználó telefonbeszélgetéseihez, SMS-eihez, és a hívásnaplójához, így ezeket felhasználva a rosszakarók bármikor megzsarolhatták az érintetteket.
Hasonló helyzet áll fenn jelenleg is, hackerek ugyanis a „SafeChat” nevű hamis Android-alkalmazás segítségével olyan kémprogramokkal fertőzik meg a készülékeket, amely hívásnaplókat, szöveges üzeneteket és GPS-helyeket is képes olvasni, mindezt a felhasználó tudta nélkül.
Mint arról már az Index is beszámolt, továbbra is számos ember él vissza az Apple által értékesített, AirTag nevű nyomkövetővel, amely parányi külsejének és viszonylag hozzáférhető árának köszönhetően a zaklatók és a stalkerek első számú eszköze lett.
A kaliforniai cég folyamatosan fejleszti szoftveres felületeit, hogy azok a lehető leghamarabb kiszúrják, ha valakit követnek – hamar egyértelművé vált azonban, hogy a lekövetésre használt AirTagek kiszűréséhez egyedül kevés lesz az Apple. Ekkor jött a képbe a Google, akik megígérték, hogy az Apple-lel együttműködve hamarosan egy olyan új funkciót építenek be a legújabb Android-verzióba, amelynek köszönhetően a jövőben már egy androidos készülék is képes lesz észlelni, ha egy feltehetőleg nyomkövetésre használt AirTag van egy felhasználó közelében.
Ez a pillanat most érkezett el, a Google ugyanis kiadta azt a biztonsági frissítést, mely már képes érzékelni, ha egy nem hozzánk regisztrált nyomkövető huzamosabb ideig velünk tartózkodik – írja a TechCrunch.
Még egy hete sincs, hogy a dél-koreai Samsung bemutatta legújabb készülékeit, név szerint a Galaxy Fold5-öt és Galaxy Flip5-öt, a Galaxy Watch6-os szériát, valamint a Galaxy Tab S9-es szériát, a pletykák máris a gyártó jövő évi eseményéről, pontosabban a februári Galaxy Unpackedről szólnak, ahol a Galaxy S24-es mobiloké lehet majd a főszerep.
Mint arról az Index is beszámolt, az idei S23-as széria meglepően jól sikerült, a tesztidőszak alatt mind a három készülékbe beleszerettünk, a Galaxy S23-ba és a Galaxy S23 Ultrába különösen. A mobilok túl sokat nem újítottak az elődökhöz képest, javarészt csak finomhangolásokat kaptunk – leszámítva az Ultra főkamerájának megduplázott megapixelszámát – a végeredmény azonban mégis egy rendkívül jól összerakott készülékcsalád lett, melyet szinte lehetetlen nem ajánlani.
Ugyan az amerikai felhasználók számára nem okozott újdonságot, Európában azonban annál nagyobbnak számított még az is, hogy az S23-as mobilok (végre) nem a Samsung saját gyártású Exynos chipjeivel érkeztek a kontinensre, hanem a Qualcomm-féle Snapdragon 8 Gen 2-es lapkákkal, azoknak is kifejezetten a Galaxy telefonokra optimalizált változatával. A chipnek köszönhetően kevésbe melegedtek a készülékek és a teljesítményük is nagyobb lett – most azonban úgy néz ki, hogy visszatérhet a Samsung a „sötét korszakba”.
Ahogyan azt már megszokhattuk, az Apple számozott iPhone termékcsaládja általában négy készülékből áll. Az iPhone 12-es és 13-as mobilok esetében az alapmodellen felül egy Mini, egy Pro és egy Pro Max készülék egészítette ki a repertoárt, míg az iPhone 14-ek esetében a Mini helyére egy a Pro Maxszal megegyező méretű Plus modell került – ennek ellenére azonban a hangsúly mindig is a drágább készülékekre helyeződött.
Mindez persze nem meglepő, a pro mobilok ugyanis azok a telefonok, amelyekben az Apple hellyel-közzel kompromisszumok nélkül megmutathatja, hogy min dolgoztak az elmúlt egy évben, néha azonban elfeledkeznek az alapmodellekről. Valami ilyesmi történhetett az iPhone 14-es mobilokkal is, a nagyobb modellt és az eltérő színvariációkat leszámítva az ugyanis szinte egy az egyben megegyezik az előző szériával.
Ez a felhasználóknak is feltűnt, így a kereslet is kifejezetten alacsony lett az iPhone 14 és iPhone 14 Plus után – vélhetően ez volt az a löket, amely helyretérítette az Apple-t, a legfrissebb pletykák szerint ugyanis idén nemcsak a Pro, hanem az alapmodellek is alapos ráncfelvarráson esnek át; még az is megeshet, hogy ár-érték arányban jobb készülékek lesznek – de erről majd később.
Napról napra közelebb kerülünk az Apple következő, vélhetően szeptemberi bemutatójához, amelynek középpontjában egyértelműen az iPhone 15-ös készülékek állnak. Ahogy a telefonokkal kapcsolatban sok mindent, úgy azt is tudni lehet, hogy megjelenéskor az iOS 17 fut majd rajtuk – a szoftvert azonban az Apple már hetek óta tesztelteti a felhasználókkal annak érdekében, hogy szeptemberre a lehető legstabilabb verzióval állhassanak elő.
Azonban ennek is megvan a hátránya, a bétaverziók kiadásával ugyanis néha olyan információk is kiszivárognak, amelyek még a be nem jelentett készülékekre vonatkoznak. Az iOS 11 például az iPhone X-szel debütáló, újratervezett kezdőoldalt leplezte le idő előtt, most pedig az iOS 17 kódsoraiból sikerült olyan információkat kinyerni, amelyek a legújabb iPhone-okra, pontosabban a két drágább modellre, az iPhone 15 Próra és az iPhone 15 Pro Maxra vonatkozhatnak.
A „bűnös” az iOS 17 negyedik fejlesztői bétaverziója volt, amelynek kódjai alátámasztják azokat a korábban már felröppenő pletykákat, hogy az Apple kivégzi az iPhone-ok egyik legikonikusabb hardveres elemét, a némító gombot, helyére pedig programozható felületet helyeznek – hasonlót ahhoz, mint amit az Apple Watch Ultrában találhatunk – írja az Apple Insider.
Bár kevesen tudják, a Xiaomi 13-as készülékcsaládja nem csak abból a három készülékből (Xiaomi 13 Lite, Xiaomi 13, Xiaomi 13 Pro) áll, melyet a 2023-as barcelonai MWC-n mutatott be a kínai gyártó, a fogat része ugyanis még az idehaza kevésbé ismert Xiaomi 13 Ultra is, mely a generáció legjeinek legje – ez a Xiaomi minden hájjal megkent telefonja, mely Magyarországon egyáltalán nem került forgalomba.
Mindettől függetlenül a telefon létezik, az elmúlt hetekben pedig lehetőségünk volt közelebbről is megnézni. Első pillantásra a Xiaomi 13 Ultra – azonfelül, hogy hatalmas kameraszigettel rendelkezik – semmi eget rengető újdonságot nem hoz a mobilok piacára, a hozzá készült úgynevezett Photography Kittel azonban már egy kifejezetten érdekes készülék válik belőle.
A mobil hatalmas, rendkívül magas minőségű dobozban érkezik, melyet az 1500 eurós indulóárért cserében el is várhatunk. Benne minden kiegészítőt megtalálunk: tokot, USB-A – USB-C adatkábelt, 90 wattos hálózati adaptert, valamint a kötelező iratokat, mindezek mellett azonban még egy fóliát is kapunk a telefonnal, ami már előre a kijelzőre van illesztve.
Kicsivel több mint egy hónappal azután, hogy az Apple hivatalosan is bemutatta az iOS 17-et, a napokban elérhetővé vált az új szoftververzió publikus béta-változata is, melyet már nem csak az alkalmazásfejlesztők számára ajánl az Apple.
A lényeg ettől függetlenül persze nem változik: a szoftver jelenleg még nem stabil, annak telepítése a mindennapok során használt készülékekre nem ajánlott – az alkalmazások ugyanis bármikor összeomolhatnak, és az üzemidő is rosszabb lehet az optimalizálatlanság miatt.
Mint arról korábban az Index is beszámolt, az iOS 17 számos területen hoz újításokat, a korábban pletykált fejlesztések közül azonban több is kimaradt az idén ősszel megjelenő szoftververzióból. Az Apple többek között frissítette a Telefon, az Üzenetek és a FaceTime appokat is, valamint a zárképernyő is kapott újdonságokat. Arról, hogy pontosan milyen funkciók érkeznek az iPhone-okra az új verzióval, ebben a cikkünkben írtunk részletesebben.
Néhány évvel ezelőtt a Samsung is csatlakozott azon telefongyártók közé, amelyek elkötelezték magukat a rendszeres és hosszú távú szoftveres támogatás mellett.
Az Android 13-ra épülő OneUI 5.0 már a tavalyi év végén megérkezett a készülékek többségére, februárban pedig a OneUI 5.1 még több újdonságot hozott a támogatott készülékekre.
Mint arról korábban az Index is beszámolt, a Google már javában az Android 14-en dolgozik – az elmúlt hónapokban pedig szerencsére a Samsung sem tétlenkedett. A napokban befutott ugyanis a OneUI 6.0 első bétaverziója a Galaxy S23-as készülékekre, emellett azonban a lista is bővült, hogy mely készülékek kapják meg a frissítést.
Egy évet sem tölthetett el a rivaldafényben a Honor 70, a kínai gyártó számozott szériájának tavaly ősszel bemutatott modellje, július 6-án máris trónbitorlást követett el a Honor 90, mely egy eggyel magasabb szintre emelte mindazt, amit az elődben már megszerethettünk – úgy, hogy az ajánlott fogyasztói ár még kedvezőbb is lett.
Mint arról már beszámoltunk, a 90 számos területen újított. Finomodott a készülék kialakítása, de jobb specifikációkkal vértezték fel a kijelzőt, nőtt a teljesítmény, és a kamerák is javultak. Ennek függvényében papíron egy hibátlan generációs frissítésnek érkezik a Honor új készüléke – de ez vajon a valóságban is így van? Tesztcikkünkből kiderül.
A kínai gyártók többsége az elmúlt években azzal kampányolt, hogy az Apple-lel és a Samsunggal ellentétben ők minden kiegészítőt csomagolnak készülékeik mellé, így a felhasználónak semmivel sem kell foglalkoznia, a telefon dobozában ugyanis nemcsak töltőadapter, hanem még tok és fólia is lesz. Ilyen márka volt a Honor is, a Magic5 Pro például még így érkezett, a Honor 90 azonban megtörte ezt a szokást – tokot és töltőadaptert sem találunk a dobozban.
Az alkalmazások – melyek ugyanattól a fejlesztőtől származnak – a felhasználó bármilyen beavatkozása nélkül elindulhattak, hogy érzékeny adatokat lopjanak, és küldjenek el kínai szerverekre. A legrosszabb, hogy bár az appokat korában jelentették a Google-nek, azok még napokig elérhetők voltak – mostanra azonban eltávolították őket a Play Áruházból.
A két alkalmazást a Pradeo mobilbiztonsági megoldásokkal foglalkozó vállalat viselkedéselemző motorja fedezte fel.
Az alkalmazásleírásban az szerepelt, hogy az appok semmilyen személyes adatot nem gyűjtenek, a Pradeo azonban ehhez képest egy egész listányit gyűjtött azokról a dolgokról, melyeket az alkalmazások a háttérben kiszivárogtattak – írja a Bleeping Computer. Ilyen volt például:
Mint arról az Index is beszámolt, az iPhone 15 a jelenleg ismert információk alapján egy kifejezetten nagy frissítés lesz.
bár az alapmodellek csak egy kisebb ráncfelvarráson esnek majd át, a Pro modelleket azonban teljesen újratervezi az Apple.
A legfontosabb újítások közé a több mint tíz éve használt Lightning csatlakozó USB-C-re való cserélése, a titánház és a lekerekített, minden eddiginél vékonyabb kávával szerelt kijelző tartozik majd.
Ezt egészíti ki a Pro Max modell esetében majd egy akár hatszoros optikai közelítésre képes periszkópos telefotó-kamera, melynek köszönhetően a hátlapi kamerasziget még a jelenlegi, iPhone 14-es modellekénél is nagyobb lesz. A megjelenéshez közeledve emellett pedig napról napra további újdonságok is kiszivárognak, most például az, hogy milyen színekben lesz elérhető az új készülék.
Az elmúlt tíz évben hatalmas növekedést könyvelhetett el a mobilpiac, az eladások megsokszorozódtak, a gyártók pedig évente új készülékeket adnak ki, ezzel azt sugallva, hogy a korábbi tulajdonképpen már semmit sem ér. Éppen ennek köszönhető az, hogy a Föld lakossága elképesztő ütemben cseréli mobiltelenfonját – arra azonban csak nagyon kevesen gondolnak, hogy vajon mi lesz a régi készülékek sorsa.
A GSMA által elvégzett legfrissebb felmérés szerint megközelítőleg mintegy ötmilliárd, évek óta nem használt okostelefon hever ebben a pillanatban is a felhasználók fiókjaiban. A GSM Association (röviden GSMA) egy nonprofit iparági szervezet, amely a mobilhálózat-üzemeltetők érdekeit képviseli világszerte. Több mint 750 mobilszolgáltató teljes jogú és további 400 vállalat társult tagja a GSMA-nak, ebből kifolyólag kifejezetten nagy hatást tudnak gyakorolni a piacra, amivel maguk is tisztában vannak.
A szövetség a hét elején jelentette be, hogy egytucatnyi szolgáltatóval összefogva kidolgoztak egy olyan tervet, ami megoldás lehet a használaton kívüli és újrahasznosításra nem kerülő mobiltelefonok számának csökkentésére. Elmondásuk szerint minderre azért van szükség, mert a telefonok belsejéből 50 ezer tonna rezet, 500 tonna ezüstöt és 100 tonna aranyat tudnának kinyerni; emellett pedig tízmillió elektromos jármű akkumulátorának építéséhez elegendő kobaltot szereznének a művelettel.
A globális megjelenéssel egy időben hazánkba is megérkezett az Asus Zenfone 10, a tajvani vállalat legújabb mobilja, amely új szintre emeli mindazt, amit az előd felépített. A Zenfone 10 külsőleg nem sokat változott – meglátásunk szerint erre nem is feltétlenül volt szükség – a belső azonban lényeges fejlesztéseken esett át, ami talán még fontosabb is, mint a külcsín. Nézzük, mit tud az Asus legújabb mobilja, a kompakt telefonok új királya!
A Zenfone 10 egy kifejezetten kicsi, szürke dobozban érkezik, ennek ellenére a Samsung és az Apple készülékeivel szemben minden tartozékot megtalálunk benne. A telefon mellett kapunk egy 30 wattos hálózati adaptert, USB-C töltőkábelt, sőt mi több, egy fekete védőtokot is, így kiegészítőkre nem kell költenünk.
Mint írtuk, az elődhöz képest a készülék dizájnja nem sokat változott, az alapok maradtak a régiek, csupán apró finomhangolásokat vehetünk észre például a hátlapon fellelhető mintázatok és márkajelzések szemügyre vétele során. A Zenfone 10 ebből a szempontból már letisztultabb, a hátlapon csak egy Asus Zenfone feliratot, illetve a tajvani vállalat új logóját találjuk. 146,5 × 68,1 × 9,4 milliméteres dimenzióinak köszönhetően a mobil továbbra is rendkívül kicsi a mai sztenderdekhez viszonyítva, vastagsága azonban papíron meghökkentő lehet.
Közel két hete, hogy a 2023-as WWDC-n az Apple leleplezte az iOS 17-et, mely a vártakkal ellentétben kifejezetten kicsi frissítés lett, a béta-időszak megkezdésével azonban egyre több kisebb, ám annál hasznosabb funkciót fedeznek fel a tesztelők.
Ilyen például a kissé áttervezett Apple Music alkalmazás vagy az, hogy az iPhone-ok most már az e-mailen keresztül érkező verifikációs kódokat is képesek automatikusan észlelni és beillesztésre ajánlani.
Az egyik leghasznosabb „apró” újítás azonban egyértelműen az lesz, aminek köszönhetően egy jelkódváltoztatás után még 72 óráig visszaállíthatja a korábbi belépőjét, amennyiben elfelejtette volna az újat – nem is gondolná ugyanis, hogy hányan zárják ki magukat iPhone-jukból jelkódváltás után.
Rovataink a Facebookon