Linux és Windows a mobilipar új sztárjai
További Cellanapló cikkek
Fagypont közelében Barcelona nem a világ legjobb helye, de ebben a hidegben is muszáj volt odautaznunk, mert itt zajlik a világ legnagyobb mobilkiállítása, a Mobile World Congress.
Idén ráadásul az MWC-n rengeteg szupersztárt fellép, Steve "25 billion hángériön forinc" Ballmertől egészen a Duran Duranig. A vásár jelentőségét csökkenti, hogy a gyártók már a januári CES-en bemutatták a legjobb készülékeiket. A barcelonai rendezvénynek egyetlen előnye van: nem kell olyan messzire utazni azért, hogy megfogdossunk néhány okostelefont és kifaggassuk a mobilipar okostojásait.
Bármilyen meglepő, a Nokia idén távol maradt a rendezvénytől, és a kiállítás területén kívül tartott egy sajtótájékoztatót. Nagyszerű ötlet volt, mert a több száz újságíró háromnegyed órás várakozással tudott bejutni. Végül mit mutattak be? Semmit.
Egyetlen nagy bejelentésük az volt, hogy az N900-on lévő Maemo Linux egyesül az Intel-féle Moblin Linuxszal, az új operációs rendszer neve pedig MeeGo lesz. A helyszínen a rendszert nem mutatták be, és a MeeGo.com portálon jelenleg 0 projekt érhető el. A világ legnagyobb mobilcége nem erőltette meg magát.
A másik Linux
Jól látható azonban a Google-féle Linux, az Android erőteljes nyomulása. A Sony Ericsson egészen zseniális módon alkalmazza az operációs rendszert az Xperia X10 mini és X10 mini pro mobilokon. Ezek az apró készülékek érintőkijelzővel vezérelhetők, de a pro változaton van qwerty gombkészlet is, méretéhez képest meglepően jó minőségű. Mindkét készülék a tinilányokat célozza meg a kinézetével és a közösségi szolgáltatásaival.
Nagyon jó móka volt a CES-en bemutatott Motorola Backflip különleges kezelőfelülete. A mobil nagyméretű qwerty gombkészlete az alján van, az öt megapixeles kamera a gombok közt van elrejtve, és az érintőkijelző mögött is van egy érintőfelület. Ezzel a felülettel úgy lehet irányítani a mobilt (még duplaklikk is van), hogy közben nem takarjuk ki az ujjainkkal a megjelenő képet.
Jól sikerült mobilnak tűnt Garmin Nüviphone androidos verziója. Egy gombnyomással át lehet váltani a szokványos menüről a navigációs szoftver kezelőfelületére, amit vezetés közben magabiztosabban lehet nyomkodni.
A másik Microsoft
Szándékosan a végére tartogattam a show nagy meglepetését, a Microsoft ugyanis szédítően jó operációs rendszert mutatott be. Ha előreveszem, el sem olvassák az androidos részt. A Windows Phone 7 - nagyon helyesen - nem próbálja imitálni az Apple iPhone rendszerét, hanem hatalmas lendülettel túllép azon.
Nem nyomorult kis ikonokból áll a felhasználói élmény, hanem nagyon látványos, egyszerű felépítésű menükkel a júzer arcába tolják a Facebookon és más online szolgáltatásokon megosztott infókat, az emaileket és mindent, ami egy mobilon fontos lehet. Joe Belfiore, a Windows Phone fejlesztésével megbízott alelnök persze nem ment be a menük mélyére, de állította, hogy mindent nagyon egyszerűen, néhány gombnyomással lehet majd beállítani.
A kijelzőn élő ikonok lesznek, amelyek megmutatják a beérkező üzeneteket, hogy mi történt az ismerősünkkel, hogy milyen zenéket hallgattunk legutóbb. A naptár nagyon dögös lett, és magától felismeri a bejegyzésekben szereplő címeket, telefonszámokat. Egy címre kattintva megjelenik a térkép, először vektorgrafikus nézetben, és utcaszintű nagyításban magától átvált műholdfelvételes nézetre.
Több központba szervezték a Windows Phone 7 szolgáltatásait, a People menü például alapból a legutóbb keresett ismerőseink listáját mutatja, egy kicsit oldalra lapozva látható az összes ismerős, tovább lapozva pedig megnézhető, hogy mi történt mostanában a haverokkal. Vagyis itt van a beépített Facebook.
Van külön fotóközpont, ahol a telefonon és az interneten tárolt képek jelennek meg, ide lehet bekötni a Picasát vagy a Flickrt. A zene és videó központjában nemcsak bekötni, hanem vásárolni is lehet ilyen tartalmakat, de gyanítjuk, hogy Magyarországon ezt sem vezetik be. Egy szűkebb közönség meg annak örülhet, hogy az Xbox Live bizonyos szolgáltatásai is benne lesznek a rendszerben.
Mindez 2010 karácsonyára jelenik meg a mobiltelefonokon, úgyhogy a Windows-fanoknak lesz idejük gyűjtögetni.
A másik világ
Ázsiában egészen furcsa dolgokat művelnek az okostelefonokkal, van például vékony projektoros készülék, amely 800x480 pixeles felbontású videót vetít a falra, a Docomo mobilszolgáltató pedig kifejlesztett egy fülhallgatót, ami szemmel vezérelhető. Ha például a júzer jobbra, le, balra majd felfelé néz a szemével, akkor számot léptethet a zenelejátszóban.
A Samsung nem ilyen badarságot mutatott be, hanem a Bada nevű mobil-operációsrendszerét, a Wave nevű mobilon. Az interfész gyors, a ragyogó amoled-kijelzőn gyönyörűen néz ki, de egyelőre nem merünk többet írni róla - éppen az orrunk előtt matricáztak fel a mobilok alá egy üzenetet, hogy még nem végleges a termék, és sokat javulhat.
Rovataink a Facebookon