Internetet visz a tévére a Nokia
További Cellanapló cikkek
Gyakran használok tesztmobilokat, és előfordul, hogy telefonálás közben egy szavamat sem hallják. A mobilgyártók annyira csak a multimédiás extrákkal meg a szépen tükröződő üveg előlappal vannak elfoglalva, hogy rossz helyre rakják a mikrofont, és ezzel megölik a telefon alapfunkcióját. A Nokia úgy látszik még foglalkozik a hanggal is, az N8 esetében ugyanis senki sem panaszkodott a hangminőségre. Egyébként tudták, hogy van szabványos fül, és most készítik el a pontosabb háromdimenziós modelljét?
A jó hangminőség - ami a Nokia N8 fülhallgatójára és a zenelejátszójára is igaz - egy átlagos telefon esetében bőven elég indok a vásárlásra. De a Nokia N8 okostelefon, a profi ligában versenyez. A fél éve ismert leírás szerint a Nokia N8 kiváló multimédiás mobil, olyan extrákkal, mint a 12 megapixeles fényképező, a 720p felbontású kamera, a hdmi-csatlakozó, és hogy vele mutatkozik be a vadonatúj Symbian^3 operációs rendszer. De vajon ez mire elég és mire jó?
Pontos illesztés
Most először készített a Nokia olyan telefont, amelynek az akkuját csak szervizben lehet kicserélni. Ez nem zavaró, mert a gyári akku intenzív használattal is kibír egy napot, végső esetben energiatakarékos módba átváltva lehet növelni az üzemidőt. Aki garanciavesztést kockáztatva buherálni akar, torx csavarhúzóval szétkaphatja a mobilt.
Az alumínium ház strapabíró és nincsenek rajta lötyögő alkatrészek. Az érintőkijelző üvege karcmentes, a felületén végighúzott tízforintos nem hagyott semmilyen nyomot. Le merem fogadni, hogy az N8-asok másfél év után is sokkal jobb állapotban lesznek, mint a N95-ök fél év után (láttam néhány szétkopott N95-öt, folyton leeső hátlappal). Reméljük a kamera fedőüvege is ugyanolyan strapabíró, mint a kijelző, mert a zsebben gyakran érintkezik majd kulcsokkal és aprópénzzel, és kár lenne karcolásokkal tönkretenni a kamerát.
Négy csatlakozó van a mobilon, és csak a kislyukú töltő és a fülhallgató aljzata szokványos. Ezen kívül van egy hdmi, amivel tévére vagy monitorra lehet rádugni a mobilt, míg a micro usb-port nemcsak adatátvitelre és töltésre használható, hanem egy adatperrel ide lehet bedugni az usb-adaptert, amellyel az N8 usb-memóriákat tud beolvasni.
Nem pazarol
Szinte mindegyik csúcskategóriás okostelefonban 1 GHz-es processzor és 512 MB RAM van, de a Nokiának elég volt 680 MHz és 256 MB RAM. Ezt úgy értem, hogy valóban nem volt szüksége többre. A hatékonyan működő Symbian memóriája akkor sem telt meg, amikor öt program futott a háttérben, és elkezdtem lejátszani még egy 720p felbontású videót is. Persze a processzort egy grafikus gyorsító csip is kisegíti, amikor játékokat vagy videókat kell megjeleníteni.
Az is számít, hogy a Nokia N8-nak csak 640x360 pixelt kell megjelenítenie, míg az iPhone 4 processzorának majdnem háromszor nagyobb, 960x640 felbontású képen kell kiszámolnia a pixelek helyét. Az N8 alacsony felbontása nem túl praktikus, mert hiába 3,5 hüvelykes a kijelző, nem jó szöveget olvasni rajta. Az apró betűk szögletesek, nehezen olvashatók és rondák.
Sokkal jobb a helyzet a külső megjelenítőkkel. Egy 32 hüvelykes Sony lcd-tévére kötöttem rá a mobilt, a nagy kijelzőn böngésztem, twittereztem, és megnéztem néhány webes National Geographic videót, meg a Big Bang Theory legfrissebb részét (720p felbontás, mkv fájlformátum). A mobil meg sem nyikkant, simán végigvitte a feladatokat.
A legszebb az egészben, hogy nem kellett a tévé mellé bújni. Rákapcsoltam a mobilra egy bluetooth billentyűzetet, és annak a gombjaival lépkedtem a menüben. Két méterre a tévétől és a mobiltól, az ágyban fekve. Persze meg kellett tanulni a mobilos parancsokat, például a Ctrl + jobb és bal kurzor helyettesíti a jobb és bal virtuális menügombokat, és az alt+tab nem programot vált, hanem betölti a főmenüt.
Ha nagyon odafigyeltem a videóra, akkor látszott, hogy a Nokia N8 nem olyan gördülékenyen játssza le a 720p videót, mint a húszezer forintos médialejátszóm. De ha nem figyeltem, akkor csak szimplán röhögtem Sheldon Cooper öröklétre való felkészülésén, a videó minősége ugyanis teljesen elfogadható. A hang meg akár dolby 5.1 is lehet.
Abban biztosak lehetünk, hogy két év múlva az asztali médialejátszók nem sokkal lesznek drágábbak az ipari hulladéknál, és mindenki inkább a mobiljáról játssza majd le a sorozatepizódokat. (Abba most ne menjünk bele, hogy mekkora esélyünk van a népszerű sorozatok eredeti nyelven, a megjelenésükkel egy időben történő legális beszerzésére. Kb. zéró.)
Shooting star
Van olyan tulajdonsága a Nokia N8-nak, ami miatt ajánlanám másoknak, mégpedig a kamerája. Nem, abba se menjünk bele, hogy rendes ember csak tükörreflexes fényképezőgéppel fotografál, mert amikor a nyaraláson az egyik gyerek jobbra, a másik meg balra húz, akkor más sem hiányzik nekem, mint hogy a Nikonomat odaverjem a gyerek fejéhez vagy bármi máshoz.
Hobbifotózáshoz bőven elég egy mobil, és a Nokia igazán kitett magáért, belerakott az N8-ba mindent, amit lehet. Van mechanikus zár, Xenon vaku, Carl Zeiss lencse, 1/1,83 hüvelykes és 12 megapixeles szenzor. Led segíti a fókuszálást, ezért az N8 elég gyorsan a célra élesít és egy pillanat alatt elkészül a fotó. Jó a mobil képszerkesztője is, és az effektek várható hatását osztott képernyőn lehet ellenőrizni, így könnyen kiválasztható a legviccesebb torzító trükk. Kameraként pedig 720p felvételek készíthet, hogy legyen mit lejátszani a tévén.
A Nokia N8 másik vevőcsalogató extrája a sok magyar tartalom. Magazinoknak és hírportáloknak eddig is volt főmenübe helyezhető minialkalmazásuk, az N8-on viszont már tévék is megjelentek. A felhasználók a Magyar Televízió, a Duna TV, a TV2, az AXN és a StartlapTV weben elérhető műsorait nézhetik meg a mobilon. Erre üzleti modellt is felépítettek: a National Geographic videója előtt egy rövid reklámfilmet is leadott a mobil.
A tartalmakat műholdas navigációval is kombinálták, az Est.hu programajánlóját építették be az Ovi Térképek szoftverbe. Néhány kattintással megnézhető, hogy milyen mozifilmeket játszanak a közelben, és mi az, amit valószínűleg éppen elérnénk, ha autóba ülnénk. A FourSquare is letölthető a mobilra, tehát a nokiások sem maradnak ki a legújabb közösségi hóbortból, és megoszthatják ismerőseikkel a földrajzi koordinátáikat. Az Ovi Térképek nem a legfejlettebb, de éppen elég jó navigációs szoftver. Pozsonyban fél perc alatt megtaláltam az állatkerthez vezető utat, mert a mobilon gyárilag rajta van Szlovákia térképe.
Kopott smirgli
A finnek nagyon óvatosan fejlesztették tovább a Symbian platformot. Nem vállalták be a mindent elsöprő forradalmat, mint a Microsoft a Windows Phone 7-tel. A finnek ehelyett kigyomlálták a legbosszantóbb hülyeségeket, de nem érezhető, hogy minden menü és funkció a végső helyére került volna. Praktikus, hogy a zenelejátszó leáll, amikor kihúzzuk a fülhallgatót, és hogy nem kell minden egyes nokiás programban külön-külön megadni az ovi.com-os azonosítót. A böngésző sem figyelmeztet arra minden egyes elindításakor, hogy a böngészés internetes adatforgalommal jár, hanem rögtön csatlakozik a netre. Sőt, ha telepítünk egy Opera Mobile böngészőt (érdemes), akkor megadható, hogy a rendszer azt kezelje alapértelmezettként. A programváltó menü pedig a legjobb, amit mobilon valaha láttam.
Megmaradt néhány bosszantó hülyeség, például az álló helyzetben tartott készüléken nem fért el egy qwerty billentyűzet, és szövegbevitelkor még mindig előugrik egy ablak, tehát nem látszik, hogy hová írunk. Az ember gyakran rossz helyre klikkel, és a jelszó helyére írja a felhasználónevet, vagy fordítva, tehát jó lenne ezen változtatni.
A Nokia N8 egyik leggyengébb része a böngésző. Ha például meg van nyitva egy weboldal, akkor nem lehet egy másikat új ablakban megnyitni. Ez elég nagy baklövés, mert így folyton oda-vissza kell lépkedni, ha egyszerre több weboldalt használnánk. Továbbá gond, hogy a böngésző nem tördeli újra a kinagyított szöveget, tehát jobbra-balra kell lapozni olvasás közben. A nagyításra azonban szükség van, mert a pici betűk - a kijelző már említett kis felbontása miatt - rondák.
A Nokia másik gyengesége az Ovi Áruház nevű szoftverbolt. Ezt áttervezték, a 2.0-ás változat az előzőnél szebb és átláthatóbb lett, de még messze nem tökéletes. Kevés az igazán ütős program; nincs hivatalos és ingyenes Twitter-kliens, az Android 2.2-ben alapszolgáltatás wifi-hotspot itt 2000 forint, és az Angry Birdsnek még csak a demóverziója elérhető. A Nokia értékelési rendszere is szokatlan. Egy spanyol nyelvtanító program 4 embertől kapott értékelést, ebből ketten egyáltalán nem adtak csillagot, csak szövegben dühöngtek, egy ember 1 csillagot, egy másik 5 csillagot adott. A szoftverbolt szerint azonban 4 csillagos a program. Ez elég nagyvonalú átlagolás, és egyértelműen vásárlásra buzdít, miközben az igazság az, hogy a júzerek háromnegyedének nem jött be a program.
Hol a diktátor?
A legutóbbi Nokia csúcsmobil, az N900 kipróbálása után azt a következtetést vontam le, hogy a Nokiának egy erős kezű vezetőre van szüksége, aki nem megy bele kompromisszumokba. Nem kell utánozni sem az Apple-t, sem senki mást, mert a Nokia az Nokia, de a részletekre jobban oda kell figyelni. Jó irányban halad a finn cég, csak egy kicsit lassan. Az N8 a csúcson lett volna fél évvel ezelőtt, de most már inkább átlagosnak mondanám ebben az árkategóriában. Ami még mindig sokkal jobb, mint totálisan lemaradni az átlagtól.
Rovataink a Facebookon