Indulhatnak a brutális hálózatfejlesztések
Pénteken hatályba lépett a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnökének első olyan rendelete, amelyet a szervezet saját hatáskörben alkothatott meg. A frekvenciahasználati díj számítása változik meg április 1-től, és az NMHH szerint az új, sávos díjszabás ösztönzi a mobilszolgáltatók beruházásait és javítja az ország versenyképességét.
Mindhárom magyar mobilszolgáltató évek óta keményen kritizálta a hazai díjszámítási rendszert. Eddig bázisállomásonként kellett frekvencia-használati díjat fizetni, és úgy tudjuk egyetlen 3G állomás éves díja nagyjából 300 ezer forint volt. A Telenor eddig ötmilliárd forintot költött el évente a frekvenciadíjakra.
A korábbi számítással az volt a gond, hogy amikor bekapcsoltak egy bázisállomást, az rögtön elkezdte vinni a pénzt, még azelőtt, hogy bárki használni kezdte volna - mondta Drozdy Győző, a Telenor stratégiai tanácsadója. Még így is a magyar frekvenciadíj lesz a legmagasabb Európában, de ezentúl nem lesz gátja a bővítéseknek - tette hozzá.
A Telenornál a ZTE-vel elkezdett hálózatfejlesztési projekt nyitja meg a lehetőségét annak, hogy kihasználják a rendeletet. Drozdy Győző azt mondta, hogy a modernizációt a rendelettől függetlenül kezdték el, és az új díjszabás hatására nagyobb kapacitással működhet majd az új mobilhálózat.
Nemcsak a Telenor készült a rendeletre, hasonló beruházást jelentett be március elején a Vodafone is. A mobilszolgáltató a hálózatfejlesztés utolsó fázisába lépett, és amellett, hogy teljes EDGE-lefedettséget épít ki, még négyszáz új bázisállomást is telepít, hogy javítsa a lefedettséget. A Vodafone célja, hogy az ország lakosságának 99 százaléka elérje a szélessávú mobilinternetes szolgáltatását.
Jöhetnek a femtocellák
A frekvenciadíj azt is lehetővé teszi, hogy a mobilszolgáltatók a jelenlegieknél sokkal kisebb területet lefedő bázisállomásokkal, úgynevezett femtocellákkal bővítsék a hálózatukat. Ezekkel a miniatűr bázisállomásokkal 4-5 éve kísérleteznek a gyártók, és fejlett országokban már kaphatók a szolgáltatóknál. Eredetileg beltéri használatra fejlesztették ki, ideális eszköz lehet például egy irodában, ahol a munka alapfeltétele a mobilhívások jó hangminősége és gyors mobilnetes hozzáférés.
Rovataink a Facebookon