Erős vágyat kelt a Nokia N9
További Cellanapló cikkek
- Egyet előre-, kettőt hátralép jövőre az Apple
- Eddig nem látott funkcióval debütálhatnak a Samsung jövő évi csúcskészülékei
- Rajongóknak szinte kötelező: szó szerint varázslatos lett a Harry Potter-telefon
- Máris befutott az Android 16 első előzetes kiadása
- Megállíthatatlan hegyomlásként zúdul ránk az Asus új telefonja
Felkavarta az okostelefonok állóvizét a Nokia az N9-cel, és megmutatta, hogy a csúcstelefonok és platformok közti háború még nem ért véget. A telefonon Meego operációs rendszer fut, amit elméletileg csak arra használna a Nokia, hogy bemutassa a legújabb fejlesztéseit, vizsgálja a felhasználók reakcióit, és a legjobb ötleteket végül átültetheti más operációs rendszerekre. Az N9 kipróbálása után mégis azt remélem, hogy a telefonszerelő munkások csak egy jelre várnak, hogy elindítsák a készülék - és még sok hasonló modell - tömeges gyártását.
Az N9 részletesebb bemutatása előtt tegyünk egy kanyart a Windows Phone irányába, mert Stephen Elop cégvezér év elején azt mondta, hogy ez lesz a Nokia fő platformja. Bár elhangzott, hogy a Nokia jobban átszabhatja majd a rendszert, mint más gyártók, ennek a részleteit még sűrű homály fedi. Érdemes megnézni, hogy a Microsoft egyik ősrégi partnere, a HTC mihez kezdett a Windows Phone 7-tel. A tajvani cég (amely jelenleg értékesebb a Nokiánál) egyedi kezelőfelületével emelkedett ki a Windows Mobile-os gyártók sorából, markáns védjegye a főmenüben megjelenő hatalmas digitális óra. Annyira, hogy a Windows Mobile után az Androidon is erre épül a Sense kezelőfelület.
A HTC és az órája a Windows Phone 7-en teljesen háttérbe szorul, extra kattintással kell előcsalogatni. Bármilyen kiváló is a HTC HD7 nevű csúcskészüléke, hiába vannak rajta az extrái, a telefonon a Microsoft a főszereplő. A Windows Phone uniformizált kezelőfelületén az a veszély fenyegetheti a Nokiát, hogy elveszti az egyéniségét.
Ezzel szemben a Nokia N9 vérbeli finn termék. A telefon színes műanyag házának remek a dizájnja, és bár a telefon viszonylag vastag, az elkeskenyedő végek miatt a kéz vékonynak érzékeli. Végre elkészült egy olyan Nokia, amelynek nemcsak a kijelzője nagy (3,9 hüvelykes), de a felbontása is megfelelő, 480 x 854 pixeles, és még az érintéseket is hibátlanul érzékeli.
Persze az is fontos, ami a kijelző mögött van. Meglepett, hogy a negyedik iPhone és a sok tucat iPhone-klón megjelenése után a Nokia olyan rendszert készített, amely a Symbianhoz is közel áll, mégis tele van egyedi újdonságokkal. Ugyanúgy megvan benne a wow-hatás, mint az első iPhone-ban. A Nokia ezt a suhintós ablakváltó módszerrel érte el, amellyel egy pillanat alatt át lehet lépni a három főmenü egyikébe - az események (bejövő üzenetek, hírek, idő és időjárás) listájára, a programindító ikonokhoz, illetve a futó programok listájához. Más platformokon ezek a programváltás egy gomb hosszú nyomva tartásával végezhető el, amivel a felhasználó értékes másodperceket veszít.
Műszaki szempontból az N9-en futó Meego és a Symbian nem rokon, de a felhasználó tojik rá, hogy a háttérben milyen kernel fut. Az számít, hogy a Symbianon mutatkoztak be az N9 lekerekített ikonjai, ott találkozhattak először a Nokia Térképek navigációs programmal, még a zenelejátszó is hasonlít egy kicsit a régiekre. Az ékezetes betűket is ugyanolyan egyszerű beírni, mint az érintőkijelzős Symbianon: a júzer megnyomja egy dupla hosszú ékezet gombját, majd egy u vagy o betűt, és kész is az ű illetve ő betű.
A felhasználónak ismerős lesz a Nokia N9 rendszere, és meglepődik majd, hogy a Symbianhoz képest mennyire jól használható. A böngészőben jól megjelenik a mobilos és a teljes Index.hu is – a html5 támogatott, Flash viszont nincs. A 25-30 percnyi nyomkodás során az látszott, hogy a Nokia munkatársai által belakott készülékbe jól beépülnek a céges naptárbejegyzések, a Google Talk meg a Facebook, és 20 gigabájtnyi mp3 sem akasztja meg a zenelejátszó működését.
Az N9 és a Meego platform hosszú távú fejlődését két fejlemény akaszthatja meg. Az egyik az alkalmazások hiánya, mert ma már nem telefonok, hanem rendszerek harcolnak egymással, amelyeknek az alkalmazások a legfontosabb részei. Ha nincsenek extra szoftverek, akkor a felhasználó elunja magát, nem kap jó szolgáltatásokat, és a platform meghal.
Biztató jel, hogy már most van a telefonon Angry Birds, Galaxy on Fire 2 (ami jobban irányítható, mint a játék Android Honeycombra kiadott változata), és a Gameloft is átültette egy játékát a platformra. A rendszernek fontos része lesz a telefonba épített NFC-csip, és a Nokia nem csak belelőtte a technológiát a világba, mint a Google. Rögtön készített hozzá egy hangszórót is, amely a rádiós azonosító csip segítségével köthető a telefonhoz, azaz megszabadítja a júzert a bluetooth-párosítás kínjaitól.
A másik súlyos hiba az N9 túlárazása lehet. Egyelőre nem ismert a készülék ára, csak annyit tudunk, hogy még idén megjelenik. A Nokia nem hagyhatja figyelmen kívül azt a tényt, hogy a hasonló hardverrel felszerelt androidos és windowsos riválisok már több mint egy éve kaphatók. Azonban ha már nem kell sokat várni az N9 megjelenésére, és e két ponton nem hibázik a Nokia, akkor számíthat a rajongóinak a hűségére.
Rovataink a Facebookon