Üstökös vagy hullócsillag a Microsoft?
További Cellanapló cikkek
Minden jelenleg ismert adatból arra lehet következtetni, hogy a Nokia és a Microsoft csoportos öngyilkosságot követ el azzal, hogy összefognak. A Gartner kutatása szerint az okostelefonok piacán mindkét vállalat részesedése esett az elmúlt évben. A Nokia által favorizált Symbian piacrésze 40,9 százalékról 22,1 százalékra zuhant, átengedve a terepet a Hale-Bopp üstökösként ragyogó Androidnak, amíg a Microsoft az amúgy sem túl magas 4,9 százalékról 1,6 százalékra töpörödött, és udvariasan maga elé engedte még a fiatal Samsung Badát is.
Mégis, a két óriásvállalat munkatársai nagy önbizalommal beszélnek a változásokat hozó jövőről. Képtelenség letörölni az arcukról a széles mosolyt, ami a Gartner számai alapján teljesen érthetetlen. Igaz, pár hónappal ezelőtt azt jósolta az IDC, hogy 2015-ben már a Windows Phone lesz a második legnépszerűbb mobil operációs rendszer, ami okot adhat némi optimizmusra, de aki 4 évre előre tud jósolni, az vagy őrült, vagy zseni.
Meg akartam fejteni a Microsoft és a Nokia titkát, ezért majdnem egy hónapon át játszadoztam egy - még a Mango nevű frissítést nélkülöző - Windows Phone 7-es mobillal. Ezt követően leültem beszélgetni Bátorfi Zsolttal, a Microsoft platformtechnológiai gurujával, így megismerhettem a WP7 őszre ígért frissítése, a Mango újdonságait.
A Pokol Tornáca
Tesztemből azt a következtetést tudom levonni, hogy a Nokia és a Microsoft azt kapta a piactól, amit megérdemelt. A Symbian elavult, a Windows Phone pedig még nem mutatta meg, mire képes.
Nagyon örültem, hogy a tajvani HTC egyik mobilját, a HD7-t kaptam kölcsön a teszthez, mert a cég az egyedi interfészével vált ismertté. Már a Windows Mobile 6-ot is módosította, hogy használhatóbb legyen. A cég védjegyévé vált a nagy digitális óra, ami az időjárást is jelzi, és esős időben virtuális vízcseppek borítják be a kijelzőt. Mindebből a Windows Phone 7-en semmi sem látszik, eldugták az órát egy menüben, a Microsoft elnyomta a gyártó egyediségét. Mi lesz így a dizájnban erős Nokiával?
A WP7 jelenlegi verziója kezdetlegesnek is tűnt a legfrissebb Androidhoz képest. A rivális Google szoftverpiacán nagyobb a kínálat és több az ingyenes program, a Microsoft Marketplace viszont inkább fizetős programokkal van tele. A Google Térkép már megmutatja a buszok menetrendjét és ingyen navigál, a Bing Maps csak az utcákat mutatja.
A WP7 főmenüjében látható programindító csempéket nem használják ki a programok. Izgő-mozgó, folyamatosan státuszriportoló csempék is lehetnének ott, de a legtöbb csak egy színes négyzet. A WP7 jelenlegi állapotán az Android és az iPhone már rég túljutott.
A Mennyország Kapuja
Egészen más felhasználói élményt nyújt a Windows Phone 7 ősszel érkező, Mango nevű frissítése, amit Bátorfi Zsolt mobilján láttam működés közben. Az újítás alapja a Metro névre keresztelt vizuális és interakciós rendszer, amely a WP7 mostani verziójában is jelen van, de ott még csak nyomokban látható. A látvány egységesítését már megvalósította a Microsoft, most jön az új interakciós rendszer kiteljesítése.
“Az iPhone és az Android közti különbség alig látható, mindkét rendszer ugyanazokra az alapelvekre épül. A felhasználó letölt sok programot, ezeket egyesével, ikonnal kell elindítania, mint a pc-s operációs rendszerekben. Áthoztak a mobiliparba egy régi világot.” - mondta Bátorfi Zsolt.
Ezzel szemben a Metro egybegyúrja a programokat, és a felhasználó észre sem veszi, hogy alkalmazások közt lépked. Bátorfi Zsolt ezt bizonyítandó elindította a Coldplay egyik dalát, és a lejátszó menüjében rányomott a “lyrics”, azaz dalszöveg feliratra. Úgy nézett ki, mintha ez a menü a gyári lejátszóhoz tartozna, pedig egy utólag telepített program indult el. Kattintás után néhány másodperccel már a Viva la Vida szövege futott a kijelzőn. A zenelejátszóval együttműködő program felismerte a számot, és tudta, hogy a hányadik másodpercnél tartunk.
A Mangóban egymásra épülnek az alkalmazások, egymástól hívnak le adatokat, és úgy lépkedünk közöttük, mintha a weben navigálnánk - mondta Bátorfi Zsolt. “Az egész a telefonnal indul, de sokkal nagyobb hatása lesz, ugyanezek az alapelvek érvényesülnek majd a Windows 8 operációs rendszerben és az Xbox 360 konzolon is.” - tette hozzá a szakember.
Thor Kalapácsa
Mutatós és izgalmas a rendszer, ilyen szoros együttműködést nem tapasztaltam az Androidon futó programok esetében, és még kevésbé az Apple iOS-en. De vajon elég lesz a sikerhez? Bátorfi Zsolt szerint a késésből előnyt lehet kovácsolni, és itt kap szerepet a Nokia. Innen számítva egy év múlva megjelennek az új generációs SoC (system on a chip) lapkák, és nagy változást hoznak a hardvergyártásban. Ezeken a csipeken egy teljes operációs rendszer fut, DirectX 11-gyel kompatibilis, kétmagos, 1,5-2 GHz-es processzoron. A Microsoft szakértője úgy fogalmazott, “ez lehetővé teszi majd a Windows Phone 7 széles körű, kompromisszumok nélküli bevezetését.”
Ezek az új csipek olcsó technológiai alapot adnak a mobiloknak. Az alacsonyabb árú okostelefonokban esetleg kevesebb szenzor lesz, kisebb órajelen pörög a processzor, silányabb műanyagból készül a házuk, de a rendszer mindegyik telefonon ugyanazt nyújtja majd. Bátorfi Zsolt szerint elképzelhető, hogy egy év múlva a legolcsóbb Windows Phone 7-es mobilok ára 150 dollár lesz. Az új csipekhez persze az Apple és az Androidot használó gyártók is hozzáférnek majd, a Microsoft ezért teszi a tétjeit az egyedi Metro dizájnra, amivel megkülönbözteti magát a többiektől.
Égig Érő Fa
A Windows Phone 7 rendszerhez tartozó internetes szolgáltatások, a Skydrive 25 gigabyte-os online tárhelye, a fotótár, a Hotmail, a Messenger, az Office 365 már elérhetők. Izgalmasabb, hogy milyen multimédiás szolgáltatások, zene- és filmvásárlás lesz a készülékeken, de Bátorfi Zsoltot erre sejtelmesen csak annyit mondott, szeretnének meglepetést okozni.
“A Mango magyarországi indulása nagyon hasonló lesz ahhoz, ahogyan a Windows 7 és az Office piacra került. Teljes lokalizáltság, integrált szolgáltatások. Nagyon fontos, hogy amikor a vevő megtalálja a telefont, azon számára érdekes tartalmak is legyenek, sporthírek, időjárás, tömegközlekedési információk. Sok múlik a Bing részlegen is, bizonyos dolgok azért nincsenek Magyarországon, mert olyan online szolgáltatásra épülnek, amit itt még nem vezettek be. Ilyen például az útvonaltervező, a vizuális kereső, és a webkereső relevanciája sem olyan, mint az USA-ban.” - mondta a Microsoft szakembere.
Újratervezés, újratervezés
Arra a kérdésemre, hogy a jövőben a telefonon is Windows 8 lesz-e, Bátorfi Zsolt annyit válaszot, hogy a távoli jövőben, a Windows 8 piacra kerülésének időszakában láthatók bizonyos közös pontok a telefonok, táblagépek és pc-k életében. Most még korai erről beszélni. A Nokia és a Microsoft partneri kapcsolata egyelőre csak a telefonokra terjed ki, ám Bátorfi Zsolt úgy fogalmazott, a táblagépekkel kapcsolatban érdemes lesz figyelni a híreket szeptember 13-án, a fejlesztőknek megtartott Build konferencia idején.
Rovataink a Facebookon