Nagyimobilok kevés gombnyomással
További Cellanapló cikkek
A hetven éven felüliek generációja idősen találkozott először a mobillal, így nehezebben tanulja meg használni a készüléket, de az igény bennük is megvan, hogy így tartsák a kapcsolatot a családdal, unokákkal.
Sokféle egyszerű mobilt lehet vásárolni, a kifejezetten időseknek készült készülékek azonban olyan kényelmi funkciókkal vannak felszerelve, amelyek igazodnak a speciális igényekhez, életkörülményekhez. Ezekben a mobilokban nincs nagy felbontású kamera, érintőkijelző, nem fontos a gyors internet. Arra valók, hogy telefonáljanak velük, érthető legyen a kezelőfelület, lehetőleg minél kevesebb menüponttal.
Az időseknek készült mobilokban van néhány kiegészítő funkció, ami megkönnyíti a használatukat. Ilyen például hogy alapból hangosabbra vannak állítva a készülékek, nagyobbak a gombok, nagyobbak a kijelzőn a betűk, nem használnak sok színt, és általában van rajtuk valamilyen segélyhívó gomb. Kinézetre elég egyszerűek, de illeszkednek a tenyérbe, rájuk lehet markolni és elég masszív anyagból vannak, így ha többször földre ejtik őket, akkor sem történik nagyobb baj.
Idősekkel fejlesztik
Az Emporia egy linzi székhelyű osztrák családi vállalkozásként indult. Egyszerű mobiltelefonokat gyárt, a célcsoport az idősebb korosztály. A cég képviselői elkezdtek idősotthonokba járni, hogy megtanítsák az idősebbeknek, hogyan használhatják mobiltelefonjaikat. Több országban megfordultak az idősotthonokban, az ott tapasztaltakat pedig továbbították a fejlesztőknek. Így derült ki, hogy mit szeretnek az idősebbek a mobilokban, mit nem, mit tudnak használni, mi könnyíti meg a telefonálást és hogy milyen javaslataik vannak. A cég kutatópartnere, a Cambridge Egyetem dizájközpontja az összegyűjtött javaslatok alapján készítette el a mobilokat, majd azokat fókuszcsoportokon is tesztelte.
A cég nyílt online innovációs napokat tart Németországban, Svájcban és Ausztriában, ahol a versenyzők megalkothatják a tökéletesnek tartott mobilt. A legjobb ötletek díjat kapnak, de az összes ötletet felhasználják a fejlesztés során. Az innovációs napok alatt idősek részvételével fókuszcsoportok állítanak össze egy-egy mobilt. A legújabb projektjük pedig a „fogadj örökbe egy időst", a fejlesztési és kommunikácós részlegekből rendszeresen meglátogatnak idős embereket és a mobiltelefonjukról beszélgetnek. Arra kíváncsiak, hogy milyen funkciókat használnak, mik a problémák, mire van szükségük – ezeket az ötleteket is felhasználják a fejlesztések során.
Minél kevesebbet legyenek a menüben
A cég képviselői Magyarországon is végeznek kutatásokat, már második éve működnek együtt az egyik legnagyobb idősszervezettel, az Életet az éveknek mozgalommal. Itthon már három éve árulják a mobilszolgáltatók az Emporia készülékeit. Kettőt próbáltunk ki ezek közül, az TalkComfortot és az ElegancePlust.
A TalkComfort az egyszerűbb készülék, telefonhívásokra és sms-ekre koncentrál. Alapbeállításként hangosra van állítva a hangszóró és nagyméretűre a betűk – de mindkét beállítást néhány gombnyomással meg lehet változtatni. Erősen rezeg a készülék, sokkal erősebben, mint a hagyományos mobilok és az összes fény villog rajta, hogy még ezzel is felhívja a figyelmet, ha bejövő hívás van. A hangszóró hallókészülék-kompatibilis. Nagyok a gombjai, van rajta beépített ledes lámpa, a számológép alkalmazás pedig egy gombnyomással elindítható. A telefonkönyvében nagyjából 250 telefonszám tárolható el, azt is meg lehet határozni, hogy melyik az öt legfontosabb szám, ezek kerülnek a lista elejére. Egyszerű a telefonkönyv, egy névhez egy szám tartozik, nem lehet emailcímet vagy másodlagos mobilszámokat menteni.
Az ElegancePlus alapfunkciói hasonlóak az előző mobilhoz, a pluszt itt a segélyhívó jelenti. Öt különböző telefonszámot lehet beprogramozni és ha a felhasználó megnyomja a nagy piros gombot, a mobil elkezdi egymás után hívni az öt számot egészen addig, míg valaki fel nem veszi. Ebben a mobilban már bluetooth és rádió is van, előbbivel például autós kihangosítóhoz lehet kapcsolni.
Mindkét mobilra jellemző, hogy nagyon sok gombot tettek a készülékek oldalára. Ennek oka az, hogy a felhasználó minél több funkciót el tudjon érni egy-két gombnyomással, és minél kevesebbet tartózkodjon az amúgy jól átlátható menüben. A billentyűzet is lezárható így, a lámpa is elérhető, a hangerő szabályozható, itt van a kikapcsológomb, de innen állítható be az ébresztő is. A mobilok nagyon sokáig, több napig is kibírják egy feltöltéssel – ez is fontos az idősebbeknek, nem kell naponta tölteni, mint a nagy kijelzős új mobilokat.
A célközönség a legidősebb korosztály, akiknek a telefonáláson túl plusz funkciókra is szüksége van. Egyre népszerűbbek az egyszerű mobilok, igény is van rá, mert a legidősebbek már nem tudják használni az érintőkijelzős csodatelefonokat. Az Emporia tapasztalatai alapján nemcsak a családtagok vesznek idősebb rokonaiknak telefonokat, hanem maguk az idősek is, tehát az igény megvan a mobilozásra.
Rovataink a Facebookon