Itt a majdnem hibátlan tablet
További Cellanapló cikkek
A pc megint vonzó eszköz lehet, de nem a korábbi formájában. Mit keres ez a mondat a Cellanapló mobilblogban? Itt van az asztalomon egy Lenovo Miix 2, amit processzora és operációs rendszere alapján a pc-k halmazában kellene elhelyezni, de az egész alig nagyobb a tenyeremnél.
Ha azt akarom, akkor a nyolchüvelykes érintőkijelzőjét nyomkodom és egyperces játékokkal múlatom az időt, de ráköthetek bluetooth egeret és billentyűzetet is, hogy azokkal végezzem el a dolgomat. Mint például most: cikkírás mobil eszközön még soha nem volt ilyen jó. Sem iPaden, sem Nexus 7-en, sem bármilyen más tableten vagy okostelefonon.
Ez azért van így, mert az Index cikkeit egy összetett online tartalomkezelő (CMS) rendszerbe kell feltölteni, amiben profi képkezelő és grafikonszerkesztő is van, és ez a rendes asztali böngészőket jobban szereti, mint a mobilos átiratokat, amelyek kicsit másképp jelenítik meg a weboldalakat. Ahogy hallottam, más iparágbéli cégek is azzal küzdenek, hogy legalább néhány munkakörben jó lenne tabletet használni a laptopok helyett, de nem akarnak százezreket vagy milliókat a meglévő informatikai rendszerek átalakítására költeni. Persze, nagyon szép az Apple Pages meg a Google Quickoffice szövegszerkesztő, de egyre többen dolgoznak online rendszerekben, tehát sok múlik a böngésző képességein.
Nem állítom, hogy a Miix 2 tökéletes, de majdnem kompromisszummentes a felhasználói élmény, és ha a Microsoft a partnereivel így halad tovább, akkor hamarosan megjelennek olyan Windows-alapú gépek, amelyek az iPadet és a laptopot egyszerre tudják helyettesíteni. Ezzel a Miix 2 géppel az a legnagyobb gondom, hogy a szemem ráfolyik a billentyűzetre, ahogy a 8 hüvelykes képátlóba belepréselt 1280×800 pixelen próbálom dekódolni a mákszem méretű betűket. A Lenovo sajnos csak a nagyon hasonló felszereltségű Thinkpad 8 tabletbe épített full hd felbontású kijelzőt és hdmi kimenetet. Talán mert az ilyen extrákért, hogy akár az irodai 24"-es monitorra is ki tudjuk lőni a képet, simán elkérhet némi felárat a Thinkpad célcsoportjának tekintett üzleti felhasználóktól.
Olyan a Miix 2, mint egy tabletbe oltott netbook. Kialakítása teljesen átlagos, lekerekítettek az élei, és egy kézzel is stabilan megtartható, ha csak olvasgatni akarunk rajta. Kezelni már két kézzel kell, tehát a tömegközlekedésben egy kicsit macerás a használata (feltéve, hogy nem vesszük el az ülőhelyeket a rászorulóktól). Vannak beépített kamerái: a hátlapon lévő közepes minőségű, a szemközti éppen elég jó arra, hogy Skype-on videotelefonáljunk.
A processzora a pc-s világhoz köthető, a kis teljesítményt és hosszú üzemidőt nyújtó Intel Atom hajtja meg, egy négymagos Z3740 proci 1,33 gigahertzen, amihez két gigabájt ram-ot kapunk. Kissé gyenge konfiguráció a mai csúcskategóriás mobilok 2,2 gigahertzes processzorához és esetenként már 3 giga ramjához képest. Nem is egy erőbajnok a Miix 2. Elég 3-4 komolyabb programot és/vagy weboldalt párhuzamosan futtatni, hogy a Windows elkezdjen furcsán viselkedni. Ez általában úgy néz ki, hogy az éppen futó app elkezd a nyitóképernyőjén homokórázni (ami Windows 8-on egy karikán körbefutó fényhatás), és bár tudjuk, hogy dolgozik, nem tudunk interakcióba lépni a programmal.
Ha birkatürelemmel, apránként végezzük el a feladatokat, és nem nyitunk meg egyszerre mindent, akkor nem lesz gondunk ezzel a géppel. Nekem már az is elég nagy előrelépés volt az eddig használt tabletekhez képest, hogy fel tudtam telepíteni rá egy hagyományos Chrome böngészőt, és van rajta Office. Sőt, még a legfrissebb Adobe Photoshopot is simán fel tudtam rakni, és a profi képszerkesztő program nagyjából 3 másodperc alatt elindul. Lehet rajta képeket szerkeszteni, tűrhető sebességgel lefutnak a képmanipuláló szűrők. Nyilvánvalóan nem alkalmas arra, hogy egyszerre több nagyméretű képet szerkesszünk meg, de ez legalább nem egy lebutított Photoshop Touch, mint amit Androidon vagy iOS-en kapunk, hanem az igazi fullextrás verzió.
A hagyományos szoftverek mellett van jó néhány olyan játék, ami a Windows 8 csempés felületén érhető el, de most ez a rendszer egyik gyenge pontja. Az nagyon menő, hogy a Windows 8-as tableten elkezdett Xbox Live-os játékot ugyanott folytathatjuk a mobilon (ha van ilyen verzió, és azt is megvettük), és akadnak látványos címek, mint például az Asphalt 8. Tartalomfogyasztásban azonban nem a Windows 8 a legjobb: meglepő módon éppen a Microsoft által kiadott Halo Spartan Assault játék nem fut jól a Miixen, a Spotify-ról streamelt zene pedig egyszerűen megszakad, sőt, a bluetooth hangszóróról is lecsatlakozik a tablet, ha kikapcsolt kijelzővel pihentetnénk az asztalon. Viszont ha nem játszani akarunk, hanem dolgozni, akkor sokkal profibb szoftvereket találunk a Windowson, mint más platformokon. Persze még mindig nem a Windows 8 óta elérhető csempevilágban, hanem az Asztalon.
Kicsit több mehet? Simán!
Aki csak a szerkesztőségben ránézett a Miix 2 tabletre, rögtön azt kérdezte, hogy nem lenne-e jobb egy Macbook Air. Persze, csakhogy az Air 309 ezer forintba kerül, a Miix 2 meg körülbelül 90 ezerbe. Az utóbbi sokkal gyengébb, és vannak még hiányosságai, de még így is százszor jobb, mint bármelyik eddigi netbook. Én egy Logitech K810 billentyűzettel egészítettem ki, ami az egyik legjobb hordozható bluetooth billentyűzet: micro usb-n tölthető, háttérvilágításos, és három eszközhöz tudjuk csatlakoztatni – egyetlen gombnyomással válthatunk át egyikről a másikra, ha már nem a tableten, hanem az asztali pc-n vagy a játékkonzolon akarunk beírni valamit.
Ugyanezt a Miix 2 tabletet az USA-ban 349 dollárért árulja a Lenovo a saját weboldalán, ami azért lényeges, mert a cég azt ígérte, hogy a Thinkpad 8 tablet sem lesz sokkal drágább. Legalábbis az USA-ban nem: 400 dollárról indul az ára, LTE-vel pedig 80-100 dollárral kerül majd többe. Remélem, hazánkban sem nevetségesen magas áron kerül majd a boltokba, mert a full hd felbontású, erősebb processzorral és hdmi kimenettel ellátott Thinkpad 8 a tulajdonságai alapján már ideális munkaeszköz lehet. Hamarosan az Acer, HP és a többi nagy gyártó is piacra lép hasonló eszközökkel, érdemes figyelni a híreket.
Rovataink a Facebookon