Szürke kijelzővel 5 napot bír a Galaxy S5
További Cellanapló cikkek
- Színesebb, gyorsabb és rugalmasabb lesz a Samsung telefonokra érkező One UI 7
- Új korszak elé néz a Xiaomi
- Több mint nyolcmilliószor telepítették ezeket a vírusos alkalmazásokat a Play áruházból
- Egyet előre-, kettőt hátralép jövőre az Apple
- Eddig nem látott funkcióval debütálhatnak a Samsung jövő évi csúcskészülékei
Csütörtök reggel 6-kor lehúztam a töltőről a Galaxy S5 okostelefont, átkapcsoltam ultratakarékos módba, és csak hétfő reggel csatalkoztattam megint a konnektrorra, amikor az akkumulátora 19 százalékon állt. Valószínűleg kibírt volna még egy napot.
Ez az eddigi legjobb energiakezelési megoldás, amit egy top okostelefonban megkapunk, de használata során az is kiderült, hogy ennek nem a csúcskategóriában lenne a helye, hanem a legolcsóbb mobilokban.
Mindenre jó
Az ultratakarékos üzemmód olyan érzés, mintha a Samsungnál letétbe helyeztünk volna legalább százezer forintot: ennyivel kevesebbet ér a Galaxy S5, miután a funkcionalitása alapszintre csökken. Fekete-fehér üzemmódban csak néhány alkalmazás működik. Tudunk webet és Facebookot böngészni, csevegni, hangot rögzíteni és számológépezni.
Naptárunkhoz nem férünk hozzá, ami csak egy buta bug lehet, mert a teendők feljegyzése a mobilok egyik nélkülözhetetlen funkciója. Azt azonban észre kell venni, hogy az átlagos mobilozó nem vágyik többre, mint amit ez a csökkentett mód kínál. Még a mobilszolgáltatók szakértői is azt hangoztatják, hogy a legtöbb ember "facebookos mobilt" akar, amikor beesik a boltba egy új készülékért. Az emailkliens nem hiányzott, mert a levelezőt a böngészőben is be tudtam tölteni.
Ami viszont hardcore felhasználóként nagyon hiányzott:
- a zenehallgatás, ami elnyomja a napi 2 óra BKV-zajt
- néha jól jön a fényképező
- néhány weboldalt jobb alkalmazásból böngészni
- apró kiegészítők, mint például a szótárak
- Duolingo
- Skype
Pörgött az adat
Tesztem során igyekeztem maximálisan kihasználni a Galaxy S5-öt, tehát a napi két óra ingázás során híreket és emaileket olvastam, sokat telefonáltam, a Facebookon csevegtem az ismerőseimmel. Időnként egy videoklip is becsúszott a Youtube-ról. Engem is meglepett, hogy mennyire jól emészthető a szürkeárnyalatos tartalom, és nem azért, mert a gyerekkoromban még fekete-fehér tévén néztem a Transformers-rajzilmet. Nem hiányoztak a színek.
A belső számláló szerint 169 megabájt adatot forgalmaztam , amit azt bizonyítja, hogy a telefont valóban sokat használtam. Ezzel a terheléssel kétszer gyorsabban merült az S5, mintha csak készenléti módban a zsebemben pihent volna, de ez is sokkal több, mint amennyit a normál módban működő mobilok bírnak.
A Samsung szoftvere 12 napos akkuidőt jósolt, ebből nagyjából 5 jött volna össze, ha 19 százaléknál nem csatlakoztatom a mobilt a töltőre. A Galaxy S5-höz hasonlóan vékony, nagy kijelzőjű okostelefonok nem bírnak 2-3 napnál többet gyári akkuval, vagy ha igen, csak sokkal komolyabb tiltásokkal, például a wifi és a mobilhálózat teljes letiltásával.
Butafonba kell
Egészen biztos vagyok abban, hogy ezt az energiatakarékos módot az elmúlt két évben piacra dobott okostelefonok bármelyikébe bele lehetett volna építeni. De vajon mikor találkozunk vele a legolcsóbb készülékekben, melyeken amúgy sem használnak több funkciót, mint amit az S5 kímélő üzemmódja ad? Valószínűleg azután, hogy a Samsung több milliárd dollárt keresett a csúcsmobiljával és az extra akkumulátorokkal.
Rovataink a Facebookon