Lézerrel céloz és ököllel lő az LG G3
További Cellanapló cikkek
Utolsóként mutatta be az LG a 2014-es évre szánt csúcstelefonját: már a HTC One M8, Sony Xperia Z2, Samsung Galaxy S5 és Huawei P7 is megérkezett a boltokba. Az LG azonban még így is tudott új dolgokat mutatni, amiket más telefonokban még nem láttunk. Persze a koreai cég vezetői a londoni sajtóbemutatón úgy mutatták be a G3-at, mintha megszámlálhatatlan újítás lenne benne, de mi csak hat igazán fontosat találtunk.
1. Négyszeres HD, 3,6 millió képpont
Ez az első quad hd felbontású kijelző mobilon. Hiába meresztettük szemünket két centire a telefontól, csak egybefüggő vonalakat láttunk, nem egyedi pixeleket. Az 5,5 colos megjelenítőn 2560×1440 képpontot zsúfoltak össze, tehát a quad hd a sima 720p hd felbontás négyszerese. Nem összekeverendő a legmenőbb tévékben megjelent 4K felbontással, amely a 1080p full hd felbontás négyszerese.
Hogy ennek mi haszna van azon túl, hogy a betűk képe közelről nézve sem recés, nem tudnánk megmondani. Még nem láttunk olyan appot, amely kihasználná ezt az óriási felbontást. A Google Térképen nem látszott több útvonal, az Index.hu nyitóoldala egyszerűen csak szép volt, mint mindig. Talán fényképezésnél számít a nagy felbontás, hiszen a rögzített kép nagy része ténylegesen látható.
2. Lézeres távolságmérő
Fegyver még nincs az okostelefonokban, de a fényképezéskor fontos, hogy a képet egy pillanat alatt el tudjuk lőni. Az LG G3 kamerája csupán 13 megapixeles, tehát képpontok száma alapján a szenzor jócskán elmarad a 20-40 megapixeles élmezőnytől. De nem is ettől jó az a kamera, hanem az optikai képstabilizátortól és a lézeres autofókusztól.
Ebben az esetben a lézer pont úgy működik, mint a rendőrök által használt sebességmérő, amivel a gyorshajtókat kapcsolják le. Persze a telefon csak a célpont aktuális távolságát számolja ki, és ahogy hozzáérünk a képernyőhöz, már el is készül a kép. A G3 kamerája a lézer miatt 0,276 ezredmásodperc alatt beméri a fókusztávolságot, ami állítólag gyorsabb, mint ahogy az agyunkból eljut a parancs a kezünkig, hogy végre meg kéne nyomni az exponáló gombot.
3. Ököllel készülő önarckép
A szemközti kamerában is vannak érdekességek, de amikor a HTC One elülső szenzora már 5 megapixeles, a Huawei P7 pedig már 8 megás, akkor az LG G3 szerény 2,1 megapixele kicsit elavultnak tűnik. De megint csak lehet abban valami, hogy nem a megapixelek számítanak, mert az önarcképek gyönyörűen jelennek meg, valószínűleg az f2.0-ás rekesz és a szép kijelző miatt.
Szelfiket hangvezérléssel vagy kézmozdulatokkal is tudunk készíteni, utóbbi esetben először a tenyerünket kell felmutatni a kamerának, azután ökölbe zárjuk a kezünket, és három másodperc múlva exponál a G3.
4. Vissza kéne hívni Mucikát
A G3 profibb értesítőrendszere a Google Now továbbfejlesztett változatának tűnik. Olyanokat tud, hogy amikor az időjárás-előrejelzés szerint aznap eső lehet, akkor nemcsak egy felhőcskét mutat nekünk, hanem szájbarágósan elmondja, hogy nem ártana magunkkal vinni egy esernyőt. Hasonló módszerrel próbálja ápolni az emberi kapcsolatainkat: ha egy tárgyaláson sms-ben utasítunk el egy bejövő telefonhívást, akkor később figyelmeztet minket, hogy vissza kellene hívni az illetőt.
5. Pótolható energia
Sajnos a quad hd kijelző több áramot fogyaszt, mint a kisebb felbontásúak, de az LG ezt több megoldással kompenzálta. Az 3000 mAh-ás akku jóval nagyobb kapacitású, mint amit egy átlagos okostelefonban megtalálunk. A levehető hátlap miatt ezt egy mozdulattal ki tudjuk cseréni, és sokkal egyszerűbb még egy gyári akkut hordani a táskában, mint egy méretesebb külső akkut.
6. Rejtett tartalom
Az LG két egyedi módszerrel védi meg a telefonon tárolt tartalmainkat. Van egy pornómappa funkció, ami kívülről elérhetetlenné teszi az általunk kiválasztott képeket és videókat. Tehát a telefonunkat nyugodtan kölcsönadhatjuk a barátainknak, arról tudnak majd telefonálni, de nem fognak a képeink közt turkálni. Ezek a fájlok akkor sem érhetők el, ha a számítógéphez csatlakoztatjuk a mobilt.
A knock code nevű beléptetési rendszer a képernyőzárat feloldó mintát helyettesíti: a kijelző általunk kiválasztott területeire kell rákoppintani. Azért előnyösebb a mintánál, mert nem hagy megfejthető nyomot a kijelzőn. Az ujjlenyomatokból ugyanis nem könnyű kitalálni, hogy az adott ponton hányszor kell koppintani, hogy bejussunk rendszerbe.
Falatnyi felület
Nagyon átlagos kinézetű a G3, főleg ha a fémborítású HTC One M8, a fémkeretes Sony Xperia Z2 vagy az iPhone 5S a viszonyítási alap. Az LG G3 formája jó, belesimul a tenyerünkbe, de a hátlap sajnos csak kinézetre fémes hatású, egyébként műanyag. A csatlakozók elrendezése logikus, és még mindig a hátlapon vannak a bekapcsoló és hangerőállító gombok, amiket más gyártóknál mindig a készülék oldalain találunk meg. Szemből is érdekes a készülék, mert az előlap 76,4 százalékát kijelző foglalja el, és olyan vékony a készülék a pereme, mint egy tangabugyi pántja.
Mi az, ami nagyon hiányzott a londoni bemutatón?
- Nem vízálló, pedig a Sony után már a Samsung csúcsmobilja is az.
- Hol van az LG okosórája? Már hónapok óta csak beszélnek róla.
- Fémes hátlap? Jaj már! A HTC One M8-nak fém a hátlapja, az menő.
- Tényeg elég 2,1 megapixel egy szelfihez? A szemközti kamerának legalább akkora felbontás kellene, mint a kijelzőnek.
Az első benyomásuk az, hogy a G3 egy ügyesen összerakott készülék. Letisztult a kezelőfelülete, nincs benne túl sok fölösleges extra, és fontos tulajdonságokat javítottak. Végső tanulság nincs, hiszen még nem teszteltük le a mobilt adatokkal és szoftverekkel teletömve, és az árát sem közölték. Május 28-án kezdik bevezetni Dél-Koreában, a többiről később adnak információt.
Rovataink a Facebookon