Nem tud telefonálni? Most lopják az autót!
Legközelebb, amikor vételi zavart észlel a mobilhálózatban, jusson eszébe az a lehetőség is, hogy autótolvajok dolgoznak a környéket. A bűnözők ugyanis gyakran használnak rádiós jelzavarókat, hogy blokkolják a környéken leparkoló autók rádiós kulcsait, abban bízva, hogy egy-két tulaj nem veszi észre az átverést, és otthagyják az autójukat lezáratlanul.
A folyamatosan üzemelő jelzavaró (jammer) a mobilhálózatot is blokkolhatja, és ez buktatja le a tolvajokat, mert ez a környéken több embernek feltűnik. Az emiatt tett lakossági panaszok többször vezettek az autótolvajok helyszíni elfogásához - tudtuk meg Vári Pétertől, a Nemzeti Média- és Hírközési Hatóság (NMHH) főigazgató-helyettesétől.
Drónozóknak is segítenek
Az autótolvajok témája azután került elő, hogy az NMHH csütörtöki sajtóeseményén bemutattak egy új online spektrumgazdálkodási rendszert, ami jelentősen megkönnyíti a rádiófrekvenciás eszközök jogszerű használatát és importálását.
A stir.nmhh.hu oldalon elérhető keresővel elkerülhető, hogy az autótolvajokhoz hasonlóan kapcsoljanak le minket, miközben önfeledten röptetjük a távirányítós kvadrokopterünket. Vári Pétertől megtudtuk, hogy egyszerű, otthon használatos vezeték nélküli (DECT) telefonokat is ki kellett kapcsoltatni, mert rossz frekvencián működtek. Ugyanitt szerezhetnek információkat azok is, akik informatikai eszközöket (wifis, WiGig, zigbee vagy bluetooth) eszközöket, távirányítós garázskapukat vagy bármi hasonlót akarnak üzembe helyezni.
A weboldalon nemcsak azt találjuk meg, hogy melyik frekvenciát mire lehet használni, hanem azt is, hogy milyen hazai és uniós jogszabályok vonatkoznak a spektrum adott szeletére.
Rovataink a Facebookon