Mi lesz az iPhone 7-tel jackdugó nélkül?
További Cellanapló cikkek
Az Apple állítólag dobja a jackdugót a szeptember 7-én megjelenő iPhone 7-ről, hogy ezzel is megspóroljon egy kis helyet a készülék testében. Ez a döntés először mindenkit sokkolt.
Hiszen ez az egyetlen olyan csatlakozó, ami minden eszközben pontosan ugyanúgy működik. És milyen régóta! Az eredeti, teljes méretű jackdugó majdnem 150 éves, és a ma elterjedt 3,5 milliméteres változat is majdnem fél évszázadot átvészelt. Utóbbit a Sony vezette be, és a Walkman megjelenése után vált világszerte népszerűvé.
Az első választ a jack hiányára a bluetooth lehetne, de a rádiós átviteli módszer elég veszteséges, ami a pocsék hangminőség szinonimája. Megjelent ugyan egy bluetooth apt-x nevű szabvány, amit pár eszköz már támogat, de ez megoldás sem lossless (veszteség nélküli), sokkal inkább a less loss (kevesebb veszteség) igaz rá.
A drótnélküli fülesek piacán inkább az egzotikus formák érdekesek. Gondoltunk a gagyin villogó és rémesen szóló kínai bluetooth utcadiszkó-kellékekre, a saját akkuval felszerelt hanghengerekre, de vannak azoknál egy árnyalatnyival kifinomultabb darabok is. Ilyen például az AfterShokz Titanium, amit a fülünkbe se kell benyomni, nemhogy jackaljzatba. Ez a bluetooth sportfüles ugyanis a csontunkat rezegteti meg, és így vezeti át a hangot a dobhártyához. Itt eleve nem a minőség számít, hanem hogy a zene mellett a külvilág zajait is jól halljuk.
Aki kábé háromszázezer forintért vesz magának iPhone 7-et, az majd vesz hozzá egy új fülest is. Nyilván az Apple is kénytelen lesz valamilyen alap fülhallgatót tenni a mobil dobozába. Nagy esély van rá, hogy ez a fülhallgató a Lightning portra fog csatlakozni, mert már most is vannak ilyen fülesek, egész jó minőségűek.
Ilyen új füles például a Harman által gyártott JBL Reflect Aware, amely a Lightning portra köthető. Ennek a működtetéséhez előbb le kell tölteni egy appot, cserébe viszont az appban tudjuk módosítani a fülhallgató tulajdonságait, és még bizonyos algoritmusai is frissíthetők. A Lightning port további előnye, hogy a fülhallgatót ellátja árammal, és ennek hála zajszűrőt (vagy más aktív eszközöket) lehet beleépíteni. A JBL Reflect Aware appjában a zajszűrés mértékét tudjuk kézzel állítani.
Ha mindez nem lenne elég, a JBL-nek van már olyan fejhallgatója, az Everest, amihez sdk-t is kiadtak, így a kísérletezni vágyó programozók széthekkelhetik a benne lévő szoftvert. Még gyorsulásmérő is van az Everestben, és a kódolók hozzáférhetnek a fejhallgató zajszűrő rendszeréhez. Armin Prommersberger, a Harman Lifestyle részlegének műszaki vezetője elmondta, hogy
Most már legalább tudjuk, hogy miért keresnek ezek a cégek is egyre több programozót. Mint Prommersberger elmondta, 10 éve csupán egy akusztikai szakértő és egy gépészmérnök dolgott a fejhallgatók tervezésén, az Everest azonban rajtuk kívül még másfél tucat szoftveresnek is munkát ad.
Felhőből szól
A Harman csütörtökön bemutatott még egy modern audiorendszert, amihez egyáltalán nem kell jackdugó. A Playlist sorozatba tartozó hangszórók a Spotify Connect és a Google Cast rendszerek segítségével felcsatlakoznak az otthoni wifire, és onnan közvetlenül tudják lejátszani a dalokat, miközben az online zeneszolgáltatást, a válogatást és léptetést továbbra is a mobilunkon futó app segítségével intézhetjük el.
Ennek a hangszórónak volt az előfutára a januári CES-en bemutatott Omni sorozat, de az még csak a Google Casttal volt kompatibilis.
Az eddig látottak, vagyis hallottak alapján az iPhone 7 miatt várható változástól nem igazán kell tartani, mert ezáltal rengeteg előnyös újítás terjedhet el az audio eszközök piacán.
Rovataink a Facebookon