
Így vigyázzon mobiljára a hőségriadó alatt
További Cellanapló cikkek
-
Alapjaiban változtatja meg filozófiáját a Google
- Néhol még a csúcskategóriás mobilokat is lekörözi a Samsung új telefonja
- Messziről kerülje ezeket az alkalmazásokat!
- Egy meggondolatlan koppintás, és lenullázhatják a bankszámláját
- Kevesen ismerik ezeket az iPhone-os trükköket, pedig rengeteg tárhelyet spórolhat velük
Hőségriadó: ma van az év egyik legforróbb napja
Karórával védik az óvodásokat a káros sugaraktól.
2021. június 22-én a legmagasabb fokozatú riasztást adták ki az országra a tartós hőség miatt, az év legmelegebb napjain 33–39 fok közé melegszik Magyarországon a levegő, és 40 fokon tetőzhet a kánikula. Amellett, hogy magunkra vigyázzunk ilyenkor, érdemes pluszfigyelmet fordítanunk okoseszközeinkre, különösképp az idő nagy részében nálunk levő mobiltelefonunkra.

Bár a legtöbb okostelefon jó hőelvezető képességekkel rendelkezik, a készülékek megbízható működését a gyártók átlagosan –10 és +35 Celsius-fokos hőmérséklet közé ígérik. Ez persze nem azt jelenti, hogy az extrém hőségben egyáltalán ne használjuk a telefont, de amennyiben szeretnénk épségben megőrizni készülékünket, tartsunk be pár óvintézkedést.
Ne tegyük közvetlen napfényre a telefont!
A levegő magas hőmérséklete is tovább emeli az okostelefonok belső hőmérsékletét, de ez semmi ahhoz képest, amit a közvetlen napsütés okozhat. Legyen az autó műszerfala, lakás, iroda vagy épp egy strand, próbáljuk meg óvni a közvetlen napfénytől a készüléket.
Leginkább a folyadékkristályos kijelzők és a mobil belsejében dolgozó csipek vannak veszélynek kitéve ilyen esetekben. A hőtágulás miatt a kijelző elfolyhat, a pixelek elmosódhatnak, súlyosabb esetekben a kánikula hatására akár a kijelzőt takaró üveg is megrepedhet vagy eltörhet. Ugyanez okozhat problémát az áramkörökben és csipekben is. Az apró alkatrészek tizedmilliméteres eltérések hatására is hibát produkálhatnak, melyek következményei kontakthibák, zárlatok lehetnek, amelyek rövid vagy hosszú távon, de biztosan tönkreteszik a készüléket.
Ne töltsük meleg helyen vagy közvetlen napfény alatt a telefont!
A mobiltelefonok akkumulátorainak használata alapból hőtermeléssel jár, a lítiumion akkuk ugyanis vegyi anyagok reakciója során termelik az elektromosságot, ami a készüléket működteti. Normális esetben nem szabad felforrósodnia egy telefon akkumulátorának, de töltés vagy a telefon számára megerőltető számítási feladat hatására a felhasználó érezheti, ahogy a hátlap és a kijelző melegszik, ez teljesen normális folyamat.
Kánikula idején azonban a külső hőmérséklet és a telefon saját hőmérsékletének együttese képes úgy felforrósítani a mobilt, ami már veszélyes lehet. Veszélyei mellett pedig a telefon akkumulátorának kapacitása is csökken, így hamarabb lemerül, és hosszú távon is gyengébb üzemidőt fog produkálni az energiacella.
Egy hibátlan készülék akkumulátora nem fog felrobbani!
Nem kell attól tartanunk, hogy a telefonunk felrobban attól, ha meleg van, vagy ha meleg helyen töltjük. Az Android és az iOS operációs rendszerek is folyamatosan monitorozzák a készülék belső komponenseinek hőmérsékletét, és ha a rendszer szerint veszélyes szint felé csúszna a mobil hőmérséklete, a készülék automatikusan lelassítja vagy kikapcsolja a készüléket.
Bár kicsi az esély arra, hogy gránát módjára felrobban telefonunk, égési sérüléseket vagy tüzet okozhat a forró készülékház. Éppen ezért nem szabad a töltés alatt álló telefont az ágyneműn vagy bármilyen könnyen lángra kapó anyagon hagyni, és érdemes a nadrágzsebünk helyett táskánkban hordozni.
Nem számít, hogy tokban van-e
Tévhit, miszerint a mobiltelefonok jobban bírják a meleget, ha kivesszük őket a készüléket védő tokból.
Ez nem csak egy telefon félmilláért
Megérkezett a Samsung Galaxy S10: atomerős, eszméletlenül gyorsan tud letölteni, lyukas a kijelzője, kerámia a hátlapja, 5G a mobilnete. És lesz belőle aránylag olcsó verzió is.
Az alábbi videóban látható hőkamerás teszt tanulsága szerint például egy Samsung Galaxy S10+ esetén a készülékház hőmérséklete 0,4 fokkal hűvösebb is volt, amikor egy egyszerű átlátszó szilikontokban volt a mobil, mint amikor ugyanabban a környezetben ugyanazt a tesztet lefuttatták rajta bármilyen tok nélkül:
Az okostelefonok hőelvezetését nem befolyásolja jelentősen, hogy a készülék tokban van-e, vagy sem. A legtöbb védőtok inkább segítség a mobilnak, mint hátrány, a gyártók ezeket – legalábbis a jobb minőségűeket – úgy tervezik, hogy maradjon minimális hely levegőnek a telefon hátlapja és a tok között. Kezünkkel pont ezt a részt zárnánk el, ha csupaszon fognánk kezünkbe a készüléket, ráadásul a bőrünknek is jobb egy szilikon- vagy bőrtok kézben tartása, mint közvetlenül a forró üveg vagy műanyag (ritkábban alumínium) hátlapra és keretre rámarkolni.
Ha olyan tokot használunk, ami egyben hordozható töltő is, azt az egymáshoz közel elhelyezkedő dupla akkumulátortelep miatt érdemes lehet otthon hagyni, vagy csak akkor használni (lehetőség szerint hűvösben vagy árnyékban), amikor mobilunk már tényleg nem bírja tovább a beépített telep naftájával.
Ne rakjuk be a hűtőbe vagy fagyasztóba, hogy gyorsan lehűljön!
A gyors hőmérséklet-változás nem tesz jót a készüléknek, itt is a hőtágulás okozhatja a gondokat. Míg a telefon a nap során folyamatosan és egyenletesen kapja a meleget, és amennyire tud, alkalmazkodik a forrósághoz, ha hirtelen hideg környezetbe kerül, a különböző hőtágulási tulajdonságokkal rendelkező alkatrészek károsodhatnak.
Emellett
a nem vízálló házzal rendelkező okostelefonokban a hűtőből vagy a fagyasztóból beszivárgó nedvesség is kárt tehet!
Hőtágulás okozta problémákhoz vezethet az is, ha a telefont autóban a szélvédőre tesszük, bekapcsolt ablakhűtéssel. Ilyenkor kívülről érkezik a készülékre a forróság, mely hevíti, miközben a légkondicionáló alulról a telefon és a levegő hőmérsékleténél jelentősen hidegebb levegőt fúj rá. Kocsiban érdemes inkább a középpanelbe, vagy ha szükségünk van a GPS-re, inkább műszerfalra felhelyezhető tartóba tenni a mobilt.
Ha szeretnénk hűteni felforrósodott készülékünket, hagyjuk valamilyen napfénytől védett, árnyékos helyen, például egy szobában vagy a strandon egy törülköző alatt, amíg a mobil lassan lehűl.
Ne tartsuk a zsebünkben a mobilt!
A nadrágzsebek nem a legjobban szellőző helyek a világon, így a telefonok számára kánikula idején nem ideálisak. Míg télen a hidegben segíti a testünk által leadott hő a készüléket, addig nyáron az izzadságunk és bőrünk melege csak ront a helyzetén.

Az izzadságtól átnyirkosodott zsebben a korábbi pontokban említett hibák léphetnek fel a készülékben:
- berepedhet a kijelző,
- nedvesség kerülhet a csatlakozókba,
- túlmelegedhet az akkumulátor,
- tönkremehetnek a ház belsejében dolgozó csipek.
De pont amennyire veszélyes a telefonra a hőség, annyira veszélyes a zsebben tartott túlhevült telefon a tulajdonosára is. Legrosszabb esetben akár meg is égetheti combunkon a bőrt a forró készülékház, vagy kárt tehet ruhánkban.
Ha van nálunk táska, inkább abban tartsuk egy jól szellőző, tágasabb zsebben a mobilt!
Ne nyomkodjuk annyit, és vegyük le a fényerőt!
Ha tehetjük, kíméljük azzal készülékünket, hogy kevesebbet használjuk a szokásosnál. A telefon használata közben a processzor folyamatos számításokat végez, minél több dolgot csinálunk, általában annál többet. A nagyobb számítási kapacitás nagyobb hőtermeléssel is jár, és nagyobb energiafelvételre is van szüksége hozzá a processzornak, ebből kifolyólag gyorsabban merül az akku és hamarabb túlmelegedik a telefon.
Ennek tudható be az is, hogy telefonunk érezhetően gyorsabban merül, majd lassul a melegben. A CPU-k nagyobb energiafelvételéből (ez felelős a gyorsabb merülésért) termelődő hőt érzékelve az operációs rendszer visszább veszi a telefon számára engedélyezett számítási kapacitást (ez pedig a lassulásért).
Érdemes ezért azokat az alkalmazásokat, melyek nagy számítási kapacitást igényelnek – GPS, játékok, kép- és videószerkesztők, stb. – ilyenkor rövidebb ideig használni, használat után pedig nemcsak kilépéssel a háttérbe tenni, de be is zárni őket, ha nem fogjuk pár percen belül újra használni. Ebből a rendszer tudni fogja, hogy nem kell már a felhasználónak az adott applikáció most egy időre, így nem pazarol memóriát és energiát arra, hogy a háttérben tovább futtassa azt.
Segítséget is adhatunk az operációs rendszernek azzal, ha a telefonunkat energiatakarékos módban használjuk. Ilyen esetekben a készülékek a beállítások értelmében alacsonyabb számítási teljesítménnyel dolgoznak, alacsonyabb fényerőt használnak a kijelző világítására, és a háttérben is csak a legfontosabb folyamatokat futtatják.
Bár tűző napfényben nehéz lehet alacsony fényerő mellett a kijelzőn látható tartalmat elolvasni vagy látni,
ne felejtsük el, hogy a processzor mellett a mobilok képernyője a legnagyobb energiafogyasztó és hőleadó a készülékházban!
Telefonunk üzemidejét és hőmérsékletét is javítja, illetve a kijelzőt is óvja a beégéstől, elfolyástól, megrepedéstől az alacsonyabb fényerőn történő használat.
Mit csináljak, ha a hőség megölte a telefonom?
Ha a mobil kikapcsolt vagy a túlhevültségre figyelmeztető hibaüzenetet jelez, első körben próbáljuk meg repülőgép módba rakni vagy leállítani, és hagyjuk lehűlni egy jól szellőző, árnyékos és opcionálisan hűvösebb helyen.
Amennyiben ez nem oldja meg a problémát, és valamilyen hibára utaló jelet tapasztalunk működés közben, vigyük el szervizbe, vagy ha garanciával rendelkezünk, úgy érvényesítsük azt.

Az oldalról ajánljuk
- Belföld
Hatalmas a káosz Rajkánál, több mint tíz kilométeres a torlódás
Egy olvasónk szerint a kamionosok verekednek, és egész éjjel hallatszott a „dudaszó”.
március 27., 08:52
- Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei
Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.
március 27., 08:55
- Belföld
Ismét problémákba ütközött az országos kompetenciamérés
Végül mégsem kapnak tantárgyi jegyet a diákok a tesztekre ebben az évben.
4 perce
- FOMO
Szekta rabja lett a Trónok harca színésznője, őrizetbe is vették miatta
2026-ban megjelenő memoárjában mesél a részletekről.
március 27., 08:20
- Belföld
Heves vita alakult ki a gyülekezési törvényről, a Pride betiltása vagy a jogok korlátozása a cél?
A felvonulás sorsa fogja megmutatni, hogyan alakul a gyülekezési jog jövője Magyarországon.
március 27., 08:18
- Belföld
Már 191 milliárd forintnál jár a Magyarországot sújtó bírság
Az összeg naponta egymillió euróval emelkedik.
március 27., 08:01
- Gazdaság
Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél
Változásokról döntöttek a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot képviselő kormányzótanácsában.
március 27., 09:20
- FOMO
Hollywood apucija meghódíthatta Jennifer Aniston szívét
A rajongók oda meg vissza vannak a boldogságtól.
március 27., 08:37
- FOMO
Gálaesten ünnepelték a magyar tévések legjobbjait, RTL–TV2: 7–6
Majka majkásan beszólt a TV2-nek.
március 27., 09:12
- Gazdaság
Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra
Az elnök szerint a bevételt többek között adócsökkentésre is fordítják majd.
március 27., 07:02
- Kultúr
Meghosszabbították a Munkácsy-kiállítást a Szépművészeti Múzeumban
Húsvéti ajándék az érdeklődőknek.
március 27., 09:42
- Belföld
A következő évtizedben is a Volán-járatok végzik az autóbuszos közszolgáltatást
Ráadásul újdonsággal érkeznek áprilistól.
március 27., 07:19
- Külföld
Volodimir Zelenszkij vészjósló kijelentés tett: Vlagyimir Putyin hamarosan meghal, és akkor mindennek vége
március 27., 06:00
- Külföld
Két belügyminiszter is terrorfenyegetés miatt mondta le damaszkuszi útját
A szóvivő szerint a biztonsági erőket fenyegető potenciális veszély nem volt vállalható.
március 27., 09:25
- Kultúr
Vidnyánszkyék kinézték Székesfehérvárt, de ebbe egy másik Vidnyánszky is beleszólhat
Heten indultak a Vörösmarty Színházért, országos erők csapnak össze.
március 27., 09:34
- Brand and Content
Csak két és fél óra autóval Horvátország ismeretlen gyöngyszeme
Horvátország a magyarok egyik kedvenc úti célja, de van egy régió, amit talán kevéssé ismerünk. Holott tele van természeti szépségekkel és romantikus városokkal, ahol a Monarchia hangulatát is magunkba szippanthatjuk.
március 27., 00:07
- Belföld
Döntött az ügyészség Orbán Viktor március 15-i beszédének ügyében
A kormányfő kijelentette: jön a húsvéti nagytakarítás, „átteleltek a poloskák”.
március 27., 07:36
- Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják
A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.
március 27., 06:12
- Belföld
Szaharai por érkezik, lecsap az országra a mediterrán ciklon
A hőmérséklet országszerte 15-20 fok körül alakul.
március 27., 06:13
- Cellanapló
Egy meggondolatlan koppintás, és lenullázhatják bankszámláját
Legitim szolgáltatásoknak álcázva csalnak ki banki és személyes adatokat hekkerek. Mutatjuk, mire figyeljen.
március 27., 06:14
- Kultúr
Nyáron kezdik forgatni Mel Gibson Passiójának folytatását
A régóta várt folytatásra 22 évet kellett várni.
március 27., 06:48
- Belföld
Siralmas képet festenek az iskolapszichológusok: borzalmas mentális állapotban vannak a gyerekek
Nagy részük diszkomfortos családi környezetben él és szorong, segítséget még mindig kevesen mernek kérni.
március 27., 06:07
- Belföld
Megtilthatja-e a bérbeadó a bérlőnek a lakcímbejelentést? Milyen esetekben nem?
A lakcímbejelentés önmagában még nem ad használati jogot vagy vagyoni jogot a bérlőnek.
március 27., 06:05
- Kultúr
Tízéves rekordot döntött meg a múzeum, őrzi vezető helyét
Ádáz verseny folyik a látogatókért.
március 27., 06:13
- Külföld
Uniós törvényt sérthet, ha Magyarországon arcfelismerő rendszerekkel figyelik meg, kik vesznek részt a Pride-on
Az ilyen tevékenység a GDPR szerint is aggályos lehet.
március 27., 06:16
- Külföld
Lefejezett döglött hallal hadonászott egy szenátor az ausztrál parlamentben
Egy törvénytervezet borzolta fel a kedélyeket.
március 27., 06:16
- FOMO
Az anyatej a fiatalság új széruma? Egyesek szerint olyan, mint a botox
Bizarr módon küzdenek a nők az öregedés ellen.
március 27., 06:48
- Külföld
A gyerekek állították, hogy szörny van az ágy alatt, és tényleg volt ott valaki
A ház közelében sem tartózkodhatott volna az idegen.
március 27., 09:12
- Tech-Tudomány
Hekkertámadás érte az Oktatási Hivatal egyik oldalát
Nevek és e-mail-címek kerültek nyilvánosságra.
március 27., 09:30
Rovataink a Facebookon