További Cyberia cikkek
Öregek álmát óvják a mackók
Oszaka egyik külvárosában megnyílt a Matsushita Electrics céghez tartozó, százhat ágyas Sincere Kourien, a szigetország leginkább high-tech nyugdíjas otthona. A bentlakókat számítógépes hálózathoz kapcsolt robotmacik figyelik, mérik, milyen gyorsan végzik el a különböző tevékenységeket, észlelhetők-e drámai változások, elemzik, s ha kell, figyelmeztető jeleket adnak le.
Drogtamagocsi
Az MIT-n számítógépes képernyővel ellátott szilikon-állatkákat (Pill Pets) fejlesztenek, melyek figyelmeztetnék az időseket, mikor, milyen gyógyszert, hogyan, vízzel, vagy étellel kell bevenniük. A kutatók a Tamagocsikból indultak ki: az állatkákkal törődni, kommunikálni kell, különben meghalnak szegények.
Nyelvtanuló robot
John Taylor |
Beteg klónegerek, egészséges klóncica
Egereket klónozó japán kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az így született állatok jóval korábban meghalnak, mint a "természetesek". Legtöbbjük máj-, tüdő-, és immunrendszeri elégtelenségekkel jött világra. Ugyanakkor, a Texas A&M egyetemen napvilágot látott a világ első klónozott cicája. A cica épnek és robosztusnak tűnik.
Bioterror-adatbázis
Az AAAS éves találkozóján, Bostonban vezető amerikai tudósok szerint, a bioterrorista támadások elhárítására, létre kellene hozni egy, az összes baktérium és vírus genetikai tulajdonságait tartalmazó adatbázist. A fertőzések diagnosztizálásának új módszereire, illetve a veszélyes mikrobákkal kísérletező laborok nagyobb biztonságára is felhívták a figyelmet.
Borús jövőképek
A CERN, az Európai Részecskefizika Laboratórium tudósai, a világon első ízben "csíptek meg" antianyag-atomokat. A Világgazdasági Fórumon jelenlévő tudósok felettébb sötét jövőképet vetítettek előre. Általános vélekedés szerint, még ha elővigyázatosak is leszünk, az átlaghőmérséklet 1,4 fokkal emelkedik a század végére. Ha nem, akár 5,8 fok is lehet. Egyre intenzívebbek lesznek a ciklonok. Súlyosodnak a politikai és társadalmi válságok, elsősorban a szegényebb országokban. Ugyanakkor a mesterséges intelligencia-fejlesztés arra a szintre ér, hogy elmosódnak a robotok és az emberek közötti határok. Utóbbi előrejelzések főként Rodney Brooks nevéhez fűződnek: az MIT-n tevékenykedő tudós szerint, míg az egyre több gépi beültetés robotizálja a homo sapienset, addig a gépek esetében mind gyakrabban alkalmazandó biológiai matériák emberibbé teszik a robotokat.
"Arguing A.I.: The Battle for Twenty-first Century Science" címmel újabb könyv jelent meg a mesterséges intelligencia-kutatásról. Sam Williams nemcsak a fejlesztések történetét vázolja fel, hanem az utóbbi években fellángolt vitát, s a vita prominens alakjainak (Bill Joy, Ray Kurzweil, Jaron Lanier) munkásságát szintén elemzi. A XIX. században, az evolúció körül kialakult vita óta a legfontosabb tudományos polémiát az MI váltotta ki - véli Williams.