További Cyberia cikkek
John McCarthy |
"A szakterülettel kapcsolatos definíciók alapvetően két csoportba sorolhatók: az első csoportba esők elsősorban a gondolkodás folyamatára és a következtetésre, míg a másodikba tartozók az intelligens viselkedésre helyezik a hangsúlyt" - olvassuk a Futó Iván által szerkesztett "Mesterséges intelligencia" című kötetben (Budapest, 1999).
A kutatások előtörténete
Az MI filozófiai alapjait keresve, első teoretikus munkának - annak ellenére, hogy az ókori Egyiptomig is szokás leásni - Arisztotelész Logikája tekinthető. Később Kopernikusz, majd Descartes gondolatai is jelentős állomásnak számítanak. Az "ősszámítógép" létrehozására tett, főként elméleti kísérletek (Pascal, Leibniz) úgyszintén. Sokak szerint viszont a múlt századi angol feltaláló, a Differenciálgépet megalkotó Charles Babbage volt az első tényleges "MI-kutató".
George Boole - elektronikus áramkörök tervezésénél kiindulási pontnak tekintendő - algebrája szintén fontos lépés. Századunk gondolkodói közül pedig Frege, illetve a Russell-Whitehead ("Principia Matematica") szerzőpáros a közvetlen elődök.
A számítógépek kora
Az MI létrehozásához nélkülözhetetlen számítógépek a negyvenes években (az első 1943-ban) és (még inkább) az ötvenes évek elején "léptek színre": az elektronikus adatfeldolgozás tette lehetővé, hogy mesterséges intelligenciáról egyáltalán álmodozhatunk.
Az emberi intelligencia és a gépek működése közötti kapcsolatot a legbehatóbban a kibernetika tudományát megalapító Norbert Wiener tanulmányozta, az ő nevéhez fűződik a visszacsatolás-elmélet (feedback theory). Az elméletet leginkább a termosztáttal szokás illusztrálni: egyrészt, egy adott környezet hőmérsékletét ellenőrzi, másrészt, a valósat a kívánt hőmérséklethez hasonlítja és igazítja. Wiener szerint az összes intelligens viselkedésformát visszacsatolási mechanizmusok eredményezik. Mechanizmusok, amelyeket gépek is szimulálhatnak. A felfedezés óriási hatással volt a korai MI-kutatásra.
A "mesterséges intelligencia atyjának" az angol Alan Turingot tartják, elsősorban 1950-ben publikált "Computing Machinery and Intelligence" című írása alapján, amelynek imitációs játéka (Turing-teszt) azt hivatott eldönteni, hogy mikor tekinthető értelmesnek egy gép. Igaz, ő már korábban, 1947-ben is szentelt egy előadást a témának. És elsőként jutott arra a következtetésre, hogy az MI-hez vezető út inkább a számítógépek programozásán, semmint gépek konstruálásán keresztül vezet. Az ötvenes évek végére a legtöbb kutató ezt az utat választotta. (Turing egyébként még a huszadik század végére prognosztizálta az első valódi MI-t.)
1955-ben Newell és Simon kifejlesztették a sokak szerinti első MI-programot ("The Logic Theorist"). A program minden egyes problémát fa-modellként ábrázolt, s a megoldást a valószínűleg helyes utat jelentő ág kiválasztásával kísérelte megoldani.
1956 nyarán John McCarthy egy hónapig tartó konferenciát szervezett a Vermont állambeli Dartmouthban "Kutatási projekt a mesterséges intelligenciáról" címmel. Nem nagy sikerrel, viszont az "alapító atyákat" sikerült összegyűjtenie, és többé-kevésbé eldöntötték a vizsgálódások irányát is. A ("gépit" felváltó) "mesterséges intelligencia" kifejezést ekkor használták először. McCarthy a keresztapa, s akik nem Turingot, azok általában őt tartják az elsőszámú úttörőnek.
John McCarthy
A számítógép-tudományok professzora a Stanford Egyetemen. 1948 óta foglalkozik a gépi intelligenciával, a "mesterséges intelligencia" kifejezés megalkotója. Legfontosabb találmánya az LISP programnyelv (1958). Több nemzetközi díj, kitüntetés tulajdonosa, számos tudományos társaság tagja.