Elveszettnek hitt szovjet videójátékokra bukkantak
További Godmode cikkek
Még a hidegháború sem tudta taccsra tenni a keleti blokkban a gamingipart. A késő nyolcvanas és kora kilencvenes években a vasfüggöny mögött élő fiatalok ugyanis saját maguknak készítettek játékokat. A sokáig elveszettnek hitt szovjet klasszikusok – amelyek a videójátékok őskorába engednek némi betekintést – nemrég angol fordításban is elérhetővé váltak. Az alkotások között van néhány kifejezetten izgalmas is, például egy szöveges játék, amelyben
egy szovjet katonatiszt bőrébe bújhatunk, hogy aztán levadásszuk és megöljük Rambót.
Az elveszettnek hitt játékok mindegyike Szlovákiából származik, és a Slovak Game Developers Association, valamint a Slovak Design Museum együttműködésének köszönhetően vált a szélesebb közönség számára is elérhetővé – írja cikkében a Vice.
A szovjet kommunizmus már összeomlóban volt, és bár az elnyomás még mindig jellemezte a hétköznapi emberek életét, a nyugati kultúra könnyebben beszivárgott az akkori fiatalok életébe. A kíváncsi tinédzserek titokban Indiana Jonest és Rambót néztek, ami alkotásra inspirálta őket. A lelkes, de teljesen amatőr fejlesztők az egykori Csehszlovákiában kezdtek játékokat készíteni, amelyek kézről kézre jártak.
A játékokhoz nem lehetett boltban hozzájutni, a készítőket pedig semmiféle díjazás nem illette meg. A videójáték-ipar akkor még teljesen underground dolognak számított, a felnőtt programozók pedig állami intézményekben húzták az igát. Így a csehszlovák játékok legtöbbjét tinédzserek rakták össze
– nyilatkozta Stanislav Hrda, aki anno maga is ezekbe az underground programozói körökbe tartozott.
A tíz darab szöveges videójáték közül egyértelműen a Satochin hangzik a legérdekesebbnek, amelyet a bevezetőben is emlegettünk. Ez az, amelyben a Sylvester Stallone által a mozivásznon alakított John Rambót hidegvérrel ki lehet nyírni. Hrda elmondása szerint azonban nem lesz könnyű dolga annak, aki megpróbálkozik a bravúrral, mert nagyon nehéz játékról van szó, a legapróbb hiba is game overhez vezet, na és persze ahhoz, hogy Rambo győz.
A Rambo-filmeket akkoriban nem lehetett a Szovjetunióban megnézni, az amerikai karaktert még az újságokban sem emlegethették a szigorú cenzúra miatt. Ezek a fiatalok által készített amatőr játékok azonban észrevétlenek maradtak és szabadon terjedtek.
Nemcsak nyugati filmeken alapultak egyébként a dühös tinédzserek játékai, hanem amerikai képregényeken, tévésorozatokon, regényeken és persze saját élményeiken. Voltak ugyanis, akik saját barátaikról mintázták a hőseiket.
Az elkövetkezendő két-három évben további retró játékok kapnak majd angol fordítást, így az arra nyitottak jobban megismerkedhetnek az egykori Szovjetunió lázadó fiataljainak 8 bites alkotásaival.
A játékok innen letölthetők és a Fuse emulátor segítségével indíthatók el.
(via Vice)
Rovataink a Facebookon