További Hardver cikkek
Nehéz a nagyok mellett labdába rúgni, mert a magyar Qwerty sosem tud majd olyan dizájnos gépeket piacra dobni, mint az Apple, nem lesz akkora gépparkja, mint a HP-nek, és terméktámogatásban sem tudja felvenni a versenyt a Dellel. Van azonban egy előnye: kisebb piacra termel, ezért viszonylag gyorsan tud reagálni a hazai igényekre, és képes olyan gépet készíteni, amilyet a versenytársak nem. Az átlagmagyarnak megfelelőt.
Nem költ
Sosem volt ez másként, de manapság még árérzékenyebb piac ez, mint a nyugati. Nálunk csak kevesen engedhetnek meg maguknak félmilliót egy számítógépre, a tehetős réteg legfeljebb egy vagy két prémiummárkát képes eltartani. Az átlag százezer forintnál mélyebben nem tud, nem akar a zsebébe nyúlni, viszont szerencsére mára nekik is vannak igényeik. Egyre kevésbé fogadható el egy lassan döcögő gép, ahogy a fél szobát térben és zajban elfoglaló konfigurációk kora is lejárt. Bár az Asus az Eee Toppal már rálépett a jó útra, dizájnos, könnyen használható gépeket ad a tömegeknek viszonylag olcsón, viszont az a rendszer nem elég gyors, ráadásul sokak szerint az ára is lehetne alacsonyabb.
Ezzel szemben a Qwerty Mini csak 60 ezer forintba kerül, ráadásul elfogadható teljesítményt kínál. Egy gigabájt memória és 160 gigabájtos merevlemez van benne, amit kevésnek semmiképp sem mondanék, de ennél sokkal érdekesebb, hogy a netbookok kedvenc processzorát, az Atomot használja. Ez normális körülmények közt biztosítaná a zajtalan működést szerény teljesítmény mellett, a Qwerty azonban nem az elterjedt 270-es csipet, hanem a 330-ast építette a konfigurációba. A kétmagos Atommal most találkoztunk először, és nagyon kíváncsiak voltunk, hogy mire képes.
Néma
Az hamar kiderült, hogy egymagos változatához képest sem zajos. Nem csoda, csak nyolc wattot fogyaszt, míg a hagyományos asztali csipeknek legalább ötször, hatszor ennyi kell. Ennek megfelelően a ventillátor alig pörög, a teszt alatt végig az asztal tetején, fél méterre az arcomtól volt a Mini, és hiába izzasztottam processzor-, és grafikusmag-nyúzó programokkal, a szerkesztőség többi gépe elnyomta az apróság zaját.
Azt viszont egyből feltűnt, hogy a ház csak mérsékelten szép. Oké, nem vártam én Mac minit, és végül is az már önmagában öröm, hogy nem próbálták ostoba dizájnelemekkel feldobni a nem különösebben átgondolt koncepciót, ennek megfelelően a QWERTY teljesíti, amit tud: szinte észrevehetetlen. Köszönhető ez annak is, hogy kiterjedése talán ha negyede a hagyományos gépekének, szóval tényleg el lehet rejteni, látszani és hallatszódni sem fog.
Persze a szekrény mögött nehezebb lesz elérni a ki és bemeneti csatornákat: elől két usb és két hangcsatorna van, hátulra további négy usb, egy s-video-, és egy vga-kimenet jutott, meg a szokásos bagázs, PS2-vel, hangcsatornákkal, hasonlókkal.
A legérdekesebb persze az, hogyan teljesít a hardver. A grafikus mag szokás szerint gyászosan: 276 pontot kapott a Cinebench tesztjén a 945GM, ahogy a hasonló felépítésű netbookok, úgy a Qwerty Mini sem alkalmas a játékra. És ezt most nem úgy értem, hogy kicsit szaggat rajta a lassan öt éves Doom 3, hanem, hogy el sem érdemes indítani rajta a programot. Mivel az Intel mostanában fejleszti tovább az Atom-platformot, és valamivel normálisabb grafikus gyorsítót tol a rendszer alá heteken, hónapokon belül, aki legalább egy GTA 3-mal meg akar próbálkozni, annak érdemes lehet várnia az erősebb Minire.
Két mag, négy szál
A többségnek viszont megfelel majd a teljesítmény, mert a processzor egész jó. Azt eddig is lehetett tudni, hogy az 1,6 gigahertzes Atom processzor kábé olyan gyors, mint egy 900 megahertzes Celeron, és talán ha a harmadát, negyedét hozza egy 1,6 gigahertzes Core 2 Duo teljesítményének. Ez viszont a 330-as széria, két maggal és Hyperthreadinggel, ami azt jelenti, hogy képes akár négy logikai szálat is kezelni egyszerre.
Ennek megfelelően a Cinebench egyprocesszoros tesztjén az Atomoknál megszokott 553 pontot hozta a gép, multicore-üzemmódban azonban már 1560 pontot ért el. Ez viszont már másfélszerese a szokásosnak, és hatvan százaléka annak, amire az 1,6-os Core 2-es képes.
Ekkora teljesítmény elég lehet arra, hogy böngészés, videónézés közben sose érezzük kevésnek Minit. Sőt, a célhardver, a használható grafikus kártya hiánya miatt elvileg nem kéne lejátszania a HD-videókat, de az Apple trailer-oldaláról letöltött, QuickTime-ba betöltött 720p-s videókkal szinte hibátlanul megbirkózott a gép. Pedig van olyan nagyfelbontású film, amiben kevesebb információ van, akad jobban optimalizált lejátszó, a 330-as Atom még kevéssé optimális körülmények közt is megoldást jelent a platform egyik legnagyobb problémájára.