Robot segítheti az izraeli tűzszerészeket
Bár a lehetőség már régóta adott, hogy harcoló alakulatokat robotokkal egészítsenek ki, a fejlett országok hadseregei mégis mind a mai napig idegenkednek ettől. Az aggodalom oka az, hogy ha egy ilyen robot meghibásodik, annak nagy valószínűséggel a közelben tartózkodó emberek látják kárát.
Az izraeli Rafael fegyverfejlesztő cég most mégis megpróbálkozik azzal, hogy robotot küldjön a csatamezőkre – méghozzá felfegyverzett robotot. Az első ránézésre játékautónak tűnő kis eszközt több tucatnyi, ceruza méretű rakétával szerelték fel, amelyek alapvetően ugyanúgy működnek, mint a hagyományos rakéták. Az elképzelés szerint robot feladata az útszéli bombák semlegesítése lesz.
"A minirakéták feje pirofórikus, a kilövés után begyullad, és a becsapódáskor teljesen elég, ami lecsökkenti a hagyományos robbanóanyagok által okozott járulékos kárt" - mondta el Barbara Opall-Rome biztonsági szakértő a szerkezetről. "Detonáció helyett, amikor ultraszonikus lökéshullám keletkezik, egy olyan anyagot fejlesztettünk ki, ami úgy ég el, hogy a keletkező lökéshullám csak szubszonikus lesz, így nem okoz túl nagy kárt" - magyarázta a Rafael munkatársa, Ram Fabian. A Pinchernek elkeresztelt robot hatótávolsága körülbelül harminc méter. A rajta elhelyezett kamera segítségével keresi meg és azonosítja a bombákat, és ez segíti a biztonságos távolból irányító tűzszerészeket a célzásban is.
A Pincher nem az első a mini izraeli harcirobotok sorában, 2007-ben az Elbit cég mutatott be egy 45 centiméteres robotot, amelyet a VIPeR névre kereszteltek. A betűszó jelentése "sokoldalú, intelligens, hordozható robot". A szerkezetet egy 9 mm-es Uzival szerelték fel, de nem volt nagy sikere. A Rafael reméli, hogy a Pincher viszont sikeres lesz, mivel kiválóan alkalmas a rejtett, belső terekben elhelyezett bombák azonosítására és semlegesítésére anélkül, hogy emberi életet veszélyeztetne.