További Hardver cikkek
Nem mindig gyorsabb
Játékteszteket futtatni kötelező, de értelmetlen. Ha 2007-ben megérkeznek a párhuzamos adatfeldolgozásra optimalizált szoftverek, már örülhetünk. Állítólag jönnek is, most még semmi nyomuk. Azért kipróbáltuk a Feart és a Doom 3-at, 1024x768-as felbontásban előbbit a csipek átlagosan másodpercenként 110 képkockás sebességgel futtatták, utóbit 172-vel, de különbség nem volt a két rendszer között.
Ha valaki renderelni akar, és többmagos gépet vesz, akkor jobban teszi, ha a Maya 3D helyett a 3DS Maxet választja, utóbbi ugyanis örült a Quadnak. Nem bonyolítottuk túl a dolgot, egy viszonylag egyszerű képet számoltattunk 800x600-as felbontásban. A munkával a Quad 74 százalékkal gyorsabban végzett. Ez azért nem rossz.
A WinRar 3.61-es verzióját szintén felkészítették a feladatra, de átütő erőre azért ne számítson senki: a 126 megabájtos fájl tömörítésével 11 százalékkal végzett hamarabb a Quad. Aztán letöltöttük a Main Concept H.264 videotömörítőt, és nekiestünk az avinak. Aki éjjel-nappal csak tömörít, annak 25 százalékkal marad több alvásra, ha Quadot használ.
A Quad megpróbáltatásai itt nem értek véget, tuninggal is próbálkoztunk, ehhez azonban már kevés volt a léghűtés. A gép alapból is elviselhetetlenül hangos, persze csak teljes terhelés mellett, de féltünk, hogy nagyobb órajelen esetleg kiolvasztja magát a csip az alaplapból. Persze a biztonsági rendszernek hála ez ma már nem fordulhat elő, de azért nem kockáztattunk.
Kínzás
A vízhűtés azért is jó, mert végre kussol a gép. Aki kiad 250-300 ezer forintot egy processzorra, jobban teszi, ha vesz egy ilyen rendszert is, elegánsabb, jobban illik hozzá.
Tuningolni valamivel nehezebb a Quadot, mint a Duót: utóbbinál ugyanis még lehetett állítani a szorzót (a processzor valahány megahertzet szoroz valamennyivel). Így könnyű volt előállítani a 3,7 gigahertzet, a szorzót 11-ről 15-re állítottuk, és már kész is volt
A Quadnál viszont nem lehet állítani a szorzón, annak felső határa a tízszerezés, és 10-szer 266 az pont 2,66 gigahertz. Éppen ezért az órajelet dolgoztuk meg, ami sokkal bonyolultabb ügy, kevéssé szeretik az alkatrészek.
Három gigahertzen, a 667 megahertzes memóriákat kényszerűségből 600 megahertzen járatva remekül ment a gép, igaz, lassabb lett: 62 másodperc helyett 67 másodpercig dolgozott a rendereléssel 3DS Max alatt, a visszafogott DDR2-eseknek hála. Aztán kipróbáltuk a 750 megahertzesre húzott ramokkal, ekkor már 55 másodperc alatt befejezte a munkát a gép. Végül 3200-ig jutottunk, ennél nagyobb órajelen már nem működött stabilan a Quad, ráadásul vészesen melegedett: munka közben, vízhűtéssel is hatvan fok fölé ugrott a csip hőmérséklete, előfordult, hogy két másodperc alatt 10-15 fokot melegedett.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a CPU-Z szerint egyszer sikerült 76 ezer gigahertzig, azaz 75 terahertzig növelnünk a frekvenciát, de hosszas tanakodás után úgy döntöttünk, hogy ez az eredmény inkább a program hibájának, semmint valós eredménynek tekinthető. Persze az is lehet, hogy háromezerszeresre növeltük az órajelet, ez esetben számítunk valamilyen díjra.
Amúgy
Nehéz ügy. Amikor kijött a Core 2-széria, sokkal könnyebb dolgunk volt. Az X6800-asról ugyanis kiderült, hogy a leggyorsabb x86-os processzor a piacon, lényegében vetélytárs nélkül. Most nem lehet egyértelműen bajnokot hirdetni, ahogy trónfosztani sem. A 2,93 gigahertzes Core 2 Duo még mindig a leggyorsabb processzor a piacon, ha játékokról vagy a szoftverek többségéről van szó. Ha viszont több magra optimalizált programokkal dolgozunk, a Core 2 Quadnak nincs ellenfele.
Ideális esetben kétszeres teljesítményről is beszélhetünk, és bár a valóságban ez az eredmény szinte elérhetetlen, a Core 2 Quadban komoly tartalékok vannak. Nem szabad elfelejteni, hogy a Quad elvileg ugyanúgy 999 dollárba kerül, mint a 2,93 gigahertzes Duo, miközben közel kétszer gyorsabb nála: csak a programozókon múlik, hogy mikor érzünk majd ebből valamit. Mivel minden fejlesztés ebbe az irányba mutat, könnyen lehet, hogy aki ma vásárol egy Quadot, annak két-három évig hozzá sem kell nyúlnia a processzorához. Kicsit olyan ez, mintha két évvel ezelőtt, a 3,2 gigahertzes Pentium 4-es mellett az Intel piacra dobott volna egy 6 gigahertzes verziót is. Aki azt megveszi, még ma is nyugodtan ülhetne a gépe előtt - persze ilyen processzor sosem volt.
Most viszont van.
A Core 2 Quadot/Duót az Mmd PR Hungary-től, a hardvereket a HRP Hungary Kft.-től, a vízhűtést a Subcoolingtól kaptuk.