További Hardver cikkek
Az AMD sincs egyszerű helyzetben. |
Elsőként a Thunderbird jelenik majd meg, valamikor nyáron, várhatóan már 1 GHz körüli sebességgel, és az Athlon Professional márkanév alatt. Az eredeti Athlon processzormag továbbfejlesztéseként a magba integrálják az 521 KB cache-t, és réz alapú gyártási technológiára térnek át. A külső cache eltűnésével feleslegessé válik és megszűnik a Slot A tokozás is, helyette az AMD bevezeti a Socket A-t. Mindezektől teljesítménynövekedést és árcsökkenést remél a cég. A Thunderbird mag mellé új alaplapi chipkészlet is készül, AMD 760 néven, aminek legfontosabb újdonsága, hogy az EV6 busz frekvenciáját 200-ról 266 MHz-re növeli. Összehasonlításképpen, az Intel csak a Willamette processzoroknál fog először 200 MHz-es rendszerbuszt használni.
Szintén még idén megjelenik azonban az Athlon otthoni verziója, a Spitfire, és a szerverekbe és munkaállomásokba szánt Mustang is, ezzel tovább növelve az AMD vadászterületét, és konkurenciát teremtve az Intel Celeron és Xeon chipjeinek egyaránt. A Mustang mag 2 MB integrált cache-sel, alkalmas lesz többprocesszoros rendszerekben való használatra is, egyes változatai pedig noteszgépekben is felbukkanhatnak. A Spitfire - várhatóan nem az Athlon márkanév alatt - Socket A tokozással jelenik meg, a Thunderbirdnél kisebb, de szintén a processzormagba integrált cache-sel, a Spitfire-rel szállított komplett számítógépek ára pedig akár 599 dollárig lemehet.
A piac alsó szegmensébe belépő Spitfire lehet a K6 sorozat utódja, amelyiknek 550 MHz-es változata épp a napokban jelent meg, sebességben maga mögé utasítva az 533 MHz-es csúcssebességű Celeronokat. Az olcsóbb kategóriájú chipek piacán azonban idén már ismét háromszereplősre bővül a színjáték, február 22-én ugyanis bemutatta processzorait a Cyrix és a Centaur processzortervező cégeket felvásárló Via.
VIA-Cyrix, az új trónkövetelő |
A Via mindenesetre nagy fába vágta a fejszéjét, hiszen a Cyrix előző tulajdonosa, a National Semiconductor is éppen azért adta el a processzortervező céget, mert az veszteségesen működött. Az Intel és az AMD is elismerten veszteséget kénytelen elkönyvelni a legolcsóbb processzorok piacán, amit a drágább processzorok magasabb nyereségén igyekeznek behozni. Az AMD-nek is hosszú évekig tartó küzdelmébe került, mire el tudta magát fogadtatni a nagy PC-gyártók legtöbbjével, ezért kérdéses, meg lehet-e győzni őket egy újabb márka támogatásáról.
Tovább nehezíti a Via helyzetét, hogy az Intel beperelte őket szabadalmi jogainak megsértéséért, és arra kérte az illetékes amerikai hatóságokat, hogy tiltsa el a céget termékeinek forgalmazásától az USA-ban. Korábban az Intel több technológiát, így a vitatott P6 buszt is, licencelte a Viának, de a cég újabb licencekhez jutott a Cyrix megvásárlásával, a National Semiconductornak ugyanis széleskörű keresztlicencelési egyezménye volt az Intellel. A Cyrix III chipeket éppen ezért a National Semi fogja gyártani, amivel a Via így megspórolja a gyártókapacitás fenntartásának költségeit is.
Intel: van ok az aggodalomra. |
A PC gyártók eközben egyre elégedetlenebbek az Intel sorozatos botlásai miatt: a Coppermine csak sokszori halasztás után jelent meg, hibás volt megjelenésekor a 820-as chipset, ráadásul az óriási karácsonyi kereslet miatt Chipzilla nem tudta kielégíteni az igényeket, és néhány terméknél még most is szállítási gondokkal küszködnek, ami persze a konkurensek malmára hajtja a vizet.