További Hardver cikkek
A hagyományos poligráfos vizsgálatban a vizsgált személyen a stressz jeleit keresik annak alapján, hogyan változik a légzésszám, a szívverés, a bőr vezetőképessége és a hangszín. Ez a régóta alkalmazott megoldás és a Silent Talker egyaránt azon a feltételezésen alapul, hogy a hazugság belső feszültséget kelt a vizsgált személyben. Ez aztán fiziológiai változásokat okoz, amit a poligráf mérni tud, az arc több ezer apró rándulását pedig a Silent Talker figyeli.
A szkeptikus megközelítés szerint azonban a készülékek nem mást, csak a lelepleződéstől való félelmet tudják mérni. A manchesteri arcvizsgáló készülék kifejlesztése egyébként öt évig tartott.
A Silent Talker képes megkülönböztetni a hazugság fokozatait, a kijelentéseket teljesen valótlannak, illetve félig igaznak minősítve. Jim O'Shea azt állítja, hogy a készülék kicselezésére tett próbálkozások is pontosan nyomon követhetők, és újabb bizonyítékát adják, hogy a gyanúsított hazudik.
Beszédképtelenség, mint hazugságvizsgáló
Aki agyvérzés, vagy az agyállomány sérülése miatt elveszti a beszédképességét, könnyebben leleplezi a hazudozót, mint a nem sérült emberek, derítették ki amerikai pszichológusok.
A kutatók 10 beszédképtelen páciensnek olyan videofelvételeket vetítettek, amelyen a tesztszemények részben valótlan állításokat tettek az egészségügyi állapotukról. A felvételek elemzésekor a sérült emberek a hazugságok 73 százalékát kiszűrték. Az egészséges kontrollcsoport azonban jóformán vaktában tippelt, csak minden második esetben jött rá a csalásra. A beszédképtelen emberek a feltételezések szerint észreveszik a kijelentés és a beszélő arcmimikája közti ellentétet.
"Legalább ötször kihallgatták a hetvenes évek végén 13 nőt meggyilkoló Yorkshire-i hasfelmetszőt, míg végre el tudták kapni. Biztos vagyok benne, hogy egy ilyen eszköz hamarabb leleplezte volna a nyomozók előtt" - jelentette ki a The Independentnek a projektet vezető Zuhair Bandar.
Poligráf