További Hardver cikkek
Az Európai Unióban felvetődött, hogy be kellene tiltani a hagyományos villanykörtéket, mert az elavult technológia nagyon nem hatékony, a felhasznált áram jelentős részéből ugyanis hő keletkezik. Az ötletet az Európai Lámpagyártó Vállalatok Szövetsége (ELC) is támogatja, és a németországi Heiligendammban tartandó G8-as csúcstalálkozó előestéjén előálltak egy javaslattal, melynek értelmében 2015-re fokozatosan kivonnák az európai piacról a kevésbé hatékony lámpákat. Így az otthoni világításból származó széndioxid-kibocsátás becsléseik szerint 60 százalékkal, éves szinten 23 megatonnával csökkenne. Azt állítják, hogy az európai fogyasztók körülbelül 63 000 gigawattórányi elektromos áramot, azaz 7 milliárd eurót takaríthatnak meg.
Nem lesz körte
Az izzókat különféle energiahatékonysági osztályba lehet besorolni, A-tól G-ig, és ebből a szempontból a tradicionális villanykörték a legrosszabbak. A General Electric világítástechnikai termékmenedzsere lapunknak elmondta, hogy a villanykörték 80 százaléka az E osztályba tartozik, a színes izzók hatékonysága pedig ennél is rosszabb. Az ELC tagjai vállalják, hogy 2009-től nem hoznak forgalomba olyan 100 wattnál többet fogyasztó izzót, amely E, F vagy G osztályba tartozna, amennyiben az Európai Unióban kellő időben törvényi szabályozás születik erről a kérdésről. Az izzótechnológiák mai fejlettségi szintjén ez annyit jelent, hogy a legerősebb fényforrások fénycsövek vagy halogén lámpák lehetnek. Két évvel később, 2011-ben a D osztályú izzókat is kivonják ebben a kategóriában, és a 75 wattnál többet fogyasztó izzók – például a lakásokban igen elterjedt 100 wattos égők – közül is kivonják a forgalomból az E, F és G osztályú változatokat. Így haladnak két éves lépésekben egészen a 25 wattos izzókig.
A javaslat értelmében 2015-re az Unióban használt körülbelül 2,2 milliárd darab hagyományos izzó 85 százalékának meg kell felelnie az új hatékonysági követelményeknek.
A fogyasztóknak arra kell majd figyelniük, hogy ne a wattban megadott fogyasztás, hanem a fényerő alapján válasszák ki az izzókat, hiszen egy 75 wattos A osztályú fénycső sokkal több fényt bocsát ki, mint egy 75 wattos E osztályú villanykörte. Az embereknek valószínűleg nem több fényre, hanem alacsonyabb fogyasztásra van szükségük. Emellett fontos a kibocsátott fény színhőmérséklete, a kellemes sárgás fényt a 2700 kelvines (K) izzók bocsátják ki magukból, és fontos a tárgyakról visszaverődő fény színhűsége is, amely a villanykörték és a halogén izzók esetében ugyanolyan, mint a természetes napfényben, a fénycsövek esetében azonban valamivel rosszabb.
2011-ben egy százwattos izzónak 1400 lumenesnek kell lennie
A gyártók többek között azért javasolják a fokozatos kivezetést, hogy legyen idejük a nagy hatékonyságú villanykörték kifejlesztésére is, így ugyanis elképzelhető, hogy nem kell majd lemondanunk a hagyományos izzók jó tulajdonságairól. Eközben persze a halogénlámpák, kompakt fénycsövek és ledek hatékonyságát is továbbfejlesztik. A lámpagyártók egyébként azt is vállalják, hogy az Európai Unió piacára kerülő összes lámpa élettartama legalább 1000 óra lesz, és megfelelnek majd az európai biztonsági és minőségbiztosítási előírásoknak.