Mérsékelt siker lesz a Vista
Jobban bele sem találhattunk volna, pedig 2006 végén a hétköznapi vásárlók még meg sem vehették az operációs rendszert. Ennek ellenére sikerült jól eltalálnunk a Vista erejét, ami lassan egy éve dobozos verzióban is megvásárolható. Idén novemberben az XP
piaci részesedése még mindig 80 százalék közelében jár, a Vista viszont csak 9 százalékig jutott. Alig erősebb tehát a Microsoft operációs rendszere, mint a 6,8 százalékos súllyal bíró Mac OS X, a start tehát biztosan nem úgy sült el, ahogy azt Redmondban tervezték.
Tévés forradalmak
Hát, ezt bebuktuk. Azt gondoltuk, hogy 2007 végére már piacon lesznek a SED (Surface-conduction Electron-emitter Display) tévé-k, pedig nem. Ezek a készülékek pontosan úgy működnek, mint a hagyományos képcsöves kijelzők, elektronokat lőnek egy ernyőre, így jönnek létre a képek. A SED tévé azonban nem egyetlen gigantikus elekronágyút használ, hanem több ezer nanorészecskét, ezért sokkal vékonyabb, mint a képcsövesek. Meg ritkább is, kereskedelmi forgalomban ugyanis még nem kapható a cucc. Ugyanígy buktuk a lézertévét, amit elfelejtettek 2007 végén bemutatni, most úgy néz ki, jövő tavasszal jön. Ennél nagyobb zsákutcába csak az Apple TV-vel mentünk, amiről azt jósoltuk, hogy akkora siker lehet, mint az iPod. Nem lett, annyira nem, hogy sokak szerint 2008-ban még a készülék gyártását is
beszünteti az Apple.
iPhone
Azért mégis lehet bennünk bízni, az
iPhone-t például megjósoltuk, és bár az előzetes hírekkel ellentétben nem került az első félévben a boltokba a telefon, viszont a másodikban már de. Abban azonban biztosak vagyunk, hogy Shaw Wu egy megbízhatatlan fráter: az American Technology Research munkatársa azt ígérte, hogy az iPhone olyan lesz, mint az iPod nano, és három színben kerül piacra, a két állításból viszont kettő nem jött be. Azt is benéztük, hogy 300 dollár lesz az ára, mert legalább 400-at kell fizetni érte, azt viszont személyes sikerként könyveljük el, hogy azt írtuk, idén nem dobják piacra Magyarországon a mobilt. Mert nem is.
Százé’ a laptop
Egy éve még gyerekes bájjal, őszintén nyílt tekintettel ittuk Negroponte minden szavát, aki százdolláros laptopot ígérgetett a világnak. A készülék viszont még mindig 188 dollárba kerül, akik megkapják,
pornót néznek rajta, ráadásul alig fogy: az ötletgazda tízmillió értékesített gépre számított 2007 végéig, de ennek a
tizede sem jött össze. Más kérdés, hogy az OLPC farvizén beevezett a köztudatba az
Asus Eee, ami nem száz, hanem inkább 250 dollárba kerül, mégis új utat mutat az informatikában.
Telefon nélküli adsl
Ezen nincs mit cifrázni: megjelent. 2007-től senkinek nem kell feleslegesen kifizetnie a három-négyezer forintos havidíjat, ha nem akar telefonálni, csak netezgetne. Olyasféle igazságtétel ez, mint amikor a pápa bocsánatot kért az eretnekség miatt kínhalált halt keresztények millióitól, vagy valami hasonló.
Barátom, Pleo
Majdnem megszívatott minket a dinoszauruszbőrbe bújtatott robotikus Aibo-utód, mert képes volt decemberig nem megjelenni. Aztán ötödikén a boltokba került a 350 dolláros gép, amin Life OS fut, 38 szenzorával érzékeli a fényt, a hangokat, mindent, mégis olyan bénán mozog, mint egy részeg, halott strucc.
Szívesen átprogramoznánk, és megnéznénk, ahogy az amerikai dinoszaurusz megpróbálja széttépni a japán robotkutyát.
Várva várt játékok
Tavaly év végén már egyhelyben toporogtunk, mint a pisilni vágyó kisgyerek, amikor valaki szóba hozta a
Halo 3-at, a
Crysist, az
Assasin’s Creedet, a God of War II-t, a GTA4-et vagy a Resident Evil 5-öt, annyira izgatottak voltunk. Játékipari sajátosság, hogy ez utóbbi kettő még mindig csak ígéret. A Halo 3-at és a Crysist nagyon bírtuk, az Assasin’s Creed azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket: szép, meg minden, viszont rettentően unalmas. Azért a játékcímeket hibátlanul írtuk le, és azóta sem cseréltek helyet a betűk a szavakban, szóval a találati arányunk egész jó a játékiparban.
Magfúzió
Abban bíztunk, hogy 2007 a sokmagok éve lesz, amiben nem is tévedtünk: az Intel Quadjai a vártnál sokkal jobban szerepeltek, az AMD meg végre piacra dobta az x86-os világ első valóban négymagos processzorát. Kár, hogy a Barcelona totális
csődnek tűnik, és ha nem javítják ki időben a hibákat, a csip a szakadékba lökheti az amúgy is a túlélésért küzdő céget. Egy éve még úgy tűnt, hogy 2007 végére már 2,9 gigahertznél tart az AMD, ezzel szemben a 2,5 gigahertz elérése is kisebbfajta csodának számít. Viszont a processzor piacon van, szóval nem tévedtünk.
10-es leosztás
Abban bíztunk - tekintettel az első DirectX 10-es kártya, a Geforce 8800-as tavalyi megjelenésére -, hogy idén már minden nyomorul kis pixelt a Microsoft új interfészén átszűrve pillantunk meg a monitorjainkon, de ezt elbuktuk. Egyrészt az AMD csak késve dobta piacra DirectX 10-es kártyáját, másrészt az sem lett valami fényes. Harmadrészt a Vista is lassan terjed, azon kívül viszont csak DirectX 9 van. Negyedrészt meg játékot készíteni nem pár hónapos elfoglaltság, idő, amíg elkészülnek az első optimalizált szoftverek. Persze mi csak annyit állítottunk, hogy 2007 az újgenerációs kártyák éve lesz, ami bevált, függetlenül attól, hogy nincs sok értelme ilyen kütyüt venni. Hacsak nem ragaszkodunk a Crysishoz, persze ahhoz meg még a csúcskártyák is gyengék.
Vad jóslatok
Volt egy külön cikkünk
a megalapozatlan jóslatoknak, amiben csak a játék kedvéért írtuk le, hogy mire számítunk. Furcsa, hogy részben ez is bejött. Az akkumulátorok tényleg nem lettek jobbak, az emberek továbbra is megveszik külön az mp3-lejátszókat, hiába tud ilyet mindegyik mobil, az online közösségek fejlődnek, tovább menetel a Google, a Sonyt valóban megviselte a PS3 és a bluray sikertelensége. Ugyanakkor az iPodok népszerűsége mégsem csökkent, nem találtunk életet a Marson, nem jelent meg Microsoft-kézikonzol, és katasztrófák tekintetében sem volt elviselhetetlen 2007. Tök átlagos évünk volt.
2007
Egész jól eltaláltuk ezt az évet, saját magunkról kiállított átlagos osztályzatunk négyes lett. Nyugodtan megbízhat bennünk, rövidesen eláruljuk, mire számíthat 2008-ban.
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!