További Hardver cikkek
Hívja az orvost
A sárga fejű és fekete szemű robotot a Mitsubishi Heavy Industries fejlesztette ki. Wakamaru 90 centiméter magas testében egy beépített mobiltelefon rejlik, amelyen keresztül a program azonnal hívja a központot, ha a páciens rosszul van. A beépített webkamera segítségével az orvosok bármikor megnézhetik az idős ápoltat.
Beadja a gyógyszert
Wakamaru női és férfihangon is képes kommunikálni a környezetével beszédfelismerő rendszere és beépített szótára segítségével. A robot a programozásától függően képes figyelmeztetni a beteget, hogy vegye be a gyógyszerét, sőt képes értesíteni az orvost, ha úgy tűnik neki, hogy a környezetében valaki veszélyben van.
"A robot legfontosabb szerepe az, hogy társaságot nyújtson az időseknek, ápoló személyzetként együtt legyen a páciensekkel. Japánban erre komoly igény mutatkozik" - jelentette ki a Wirednek Jawahar Samagond, a robot szoftverét fejlesztő MontaVista Software szóvivője.
Vigyáz az öregekre
Noha Wakamaru a nevét a szamurájképzőben nevelkedő kisfiúk után kapta, a szó hamarosan teljesen más értelmet kaphat Japánban. A szigetországban ugyanis a születésszám annyira visszaesett, hogy sokan már egyenesen attól tartanak, hogy egyszerűen nem lesz elég ápoló az idősek gondozására. A problémát csak fokozza, hogy a japán átlagéletkor a leghosszabb a világon.
A japán férfiak várható átlagos életkora egy felmérés szerint a 2001-es 79 év után 2002-ben elérte a 81 évet, miközben a japán nők 86 és helyett 2002-ben már több mint 89 évre számíthatnak. A japán egészségügyi tárca szerint minden huszadik japán nő számíthat arra, hogy megéri a századik születésnapját.
Öregedő társadalom
Az előrejelzések szerint 2015-ben a 65 éves és ennél idősebb japánok száma 33 millió főre, azaz a teljes lakosság 26 százalékára emelkedhet. "Az emberek gazdasági szempontból aggódnak a népesség elöregedésétől. A folyamat ugyanis rendkívüli kiadásokkal jár a társadalombiztosítás és az egészségügy számára" - jelentette ki Kazuhisa Takahashi, a washingtoni japán követség tanácsosa.
A diplomata ugyanakkor rámutatott, hogy az ország idős polgárai előtt álló kihívások egyben jövedelmező új üzleti lehetőséget nyújtanak. Az innovatív technológiákon dolgozó vállalatok, a Mitsubishit beleértve, a társadalom ezen rétegének igényeit próbálják kielégíteni.
Közel kétmillió forintos robot
A Mitsubishi 2004-ben tervezi piacra dobni Wakamarut. A robot ára várhatóan egymillió jen, azaz 1,8 millió forint lesz. Miközben a robotok jelenlétéhez nem szokott emberek kissé tartanak a leginkább földönkívülire emlékeztető háziszolgától, Japánban a robotok jelenléte hétköznaposnak számít.
A robot magas ára meghökkentőnek tűnhet, amikor az ország egyre mélyebbre süllyed a társadalombiztosítás és a nyugdíjalapok hiányának mocsarába. Viszont egy állandó robot ennyit megér, hiszen nem igényel a műszakja után váltást, és fizetséget sem kér, jelentette ki Mark Tilton, a Purdue egyetem ázsiai politikai tanszékének professzora.
"De ha az újítás teljesen kiszorítja az emberi társaságot, az igen szomorú volna. Viszont egy szinttel mégis jobb annál, ahogy sok idős amerikainak csak a tévé társasága jut" - mondta a professzor.