További Hardver cikkek
"A haditechnikai fejlesztésekben a következő ötven év a katonai robotforradalom időszaka, aminek most az első hullámát éljük. A körülbelül 2010-ig tartó időszak az előkészítés, a felkészítés és a kutatás ideje, valamint a prototípusok gyártása. Az első szakasz a légi eszközökre, pilóta nélküli robotrepülőkre koncentrál. Az ezt követő húsz évben következhet a szervezett robothadviselés, majd 2030-tól az önálló robothadműveletek, a mikro- és nanorobotok katonai felhasználása. Utóbbi azonban még messze van a jelenlegi állapotoktól" - mondta a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem konferenciáján Dr. Vass Sándor alezredes, a világ haditechnikai trendjeiről szóló, bevezető előadásában.
"A mai haditechnikai vizsgálatok a hardverek mellett a mobil, műholdas, internetprotokoll-alapú, hálózatos vezetésű hadműveletek alapjait kívánják megteremteni, valamint a kutatók a lőszerfelhasználás csökkentésére precíziós fegyvereket fejlesztenek, amelyeknél egy lövés egyetlen találatot jelent" - fogalmazott. A konferencián nemcsak a harcászati felhasználásról esett szó, a magyar hadseregben például a tűzszerész zászlóalj bővül élettelen, ám rendkívül hasznos robotkatonákkal. Gácser Zoltán mérnök őrnagy arról a két robotról beszélt, amelyet 2007 decemberében vesz át a hadsereg. Mindkét robot a Magyarországon, illetve a külföldi missziós feladatok (például az Afganisztánban) talált robbanótestek beazonosítására, szállítására, megsemmisítésére alkalmas. 2006-ban Magyarországon 1821 bejelentés alapján 250 ezer darab robbanótest vagy lőszer került elő.
A kisebb felderítő és a nagyobb megsemmisítő egység, ami többek között a katonák veszélyeztetettségének csökkentésére szolgál, összesen 162 millió forintjába került a hadseregnek. Az Andros F-6A nevű nehéz tűzszerész robot éjjel-nappal, három órás üzemre képes, bármilyen terepen, lépcsőn is jár, drótvágó, üvegvágó eszközzel szerelték fel és két méter magasra képes nyújtózni az akár harminc kilós robbanótest begyűjtéséért. A kisebb, főként felderítésre, illetve veszélytelenebb robbanótestek megsemmisítésére alkalmas Telemax robot 2008 januárjában kerül a magyar tűzszerész zászlóalj birtokába. Gácser Zoltán szerint a magyar hadsereg további robotok vásárlását tervezi, 340 millió forint értékben még két-két tűzszerész egységet szeretne az említett típusokból.
Ványa László mérnök alezredes a hadsereg egy megvalósult, illetve egy tervezett robotprojektjéről tartott előadást. Előbbi a korábbi Honvéd Kórházban (most: Állami Egészségügyi Központban) működő robottargonca-flotta, utóbbi pedig az a vezető nélküli robotrepülőgép, amelynek vásárlásáról a napokban is folynak a tárgyalások. Előbbi, a Swisslog robotrendszert konténer- és ételszállításra használják, a robotok egy térinformatikai adatbázis alapján 4 km/h sebességgel, önállóan járják a kórházat, kommunikálnak a lifttel és egy női hangon beszélő szoftver segítségével figyelmeztetik a körülöttük járó embereket, ha arra járnak.
A Sofar pilóta nélküli repülőgép beszerzéséről még csak tárgyalnak, de a robotot működtető katonai állomány kiképzése már megkezdődött, magyarázta Ványa László. A repülőgép, ami a földről szemlélve egy hatalmas ragadozó madárnak néz ki, olyan könnyű, hogy indításkor kézből, egy nagy csúzli segítségével gyorsítják. Több száz méterrel a föld felett kilencven percig képes repülni.
A konferencián nemcsak a robotika harcászati felhasználásról esett szó, hanem az orvosi megoldásokról és fegyverekről is. Egész Európában Debrecenben található például a legfejlettebb idegsebész robot, ami a köbmilliméternél is finomabb célzással képes megkülönböztetni például az agyban az ép és sérült szöveteket, így vér nélkül, a beteg számára kis megterhelést jelentve semmisíti meg az agydaganatot.