További Hardver cikkek
Nem is annyira Arnold Schwarzeneggerre, mint a Terminator harmadik részéből ismerős űberrobotra, a T1-esre hasonlít az a gépezet, amelyet a dél-korai kormány megrendelésére fejlesztett ki a Samsung elit részlege, a Techwin. Az SGR-A modell specifikációjából nyilvánvaló, hogy könnyedén megvéd a betolakodóktól egy családi házat vagy egy kisebb lakótelepet, bár eredetileg hadibázisok és stratégiai fontosságú objektumok őrzésére szánták.
Zúmol, céloz, lő
SGR-A. Forrás: Samsung Techwin
Ha emberi segéderő is csatlakozik a terminátorhoz, ő joystickkel és érintőképernyővel ellátott konzolon irányíthatja a gép munkáját – eldöntheti például, hogy a kiválasztott célpont barát-e vagy ellenség. Az opciók egérrel állíthatók, mint minden rendes lövöldözős programban. Az alábbi videón látható, hogy az SGR-A humánus is tud lenni: ha úgy dönt, megkegyelmez az ellenségnek, kellemes, bár kissé tanárnős női hangon szólít fel a megadásra.
Önhibafelismerő robot Vermontból
A világ többi részén sem állt le a robotfejlesztés. Ugye emlékeznek a Terminator első részére, amelyben Schwarzenegger önkezűleg gyógyítja meg sérült karját, és teszi helyére a műhús alatt megbúvó technikát? A Science magazin pénteki számában olyan robotról számolt be, amely képes felismerni, hogy megsérült, és alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez, ahogy Arnold Kaliforniához.
Önmagát modellezi a Starfish
De most itt a Starfish, a Vermonti Egyetemen találmánya, amely felismeri, ha baja történt, és alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez. A négylábú robot a küldetés előtt körbejár, szenzorokkal regisztrálja saját mozgását, és az adatokat integrálja egy a környezetet megjelenítő, belső számítógépes modellbe. Aztán ha valami baj történik (pl. a kegyetlen kutatók csonkolják egyik végtagját), könnyen csökkentett képességeihez tudja igazítani mozgását.