További Hardver cikkek
Oh no, this is the road to hell.
Évtizedek óta gyűlölöm a fejhallgatózsinórt. Esküdt ellenségek vagyunk, én és a zsinór. Mire kibogozom az mp3-as lejátszóhoz (vagy walkmanhez, vagy telefonhoz, vagy pda-hoz, mindegy) tartozó madzaggombolyagot, már meg is érkezem, ahová indultam, így értelmét veszti az egész. Ha sikerül egyáltalán, mert volt már, ami úgy összegabalyodott, hogy inkább kidobtam úgy, ahogy volt. De most, hogy a windowsos pda-kkal való hosszas és keserves afférsorozat után szereztem egy bluetooth-képes zenelejátszós mobiltelefont, éreztem, itt az ideje leszámolni a zsinórral, és egyetlen korszerű mobilkommunikációs eszközzel kiváltani a több kilométernyi kábelt. Rosszul éreztem.
A zsinórokkal való végleges leszámolásra a bluetoothos fej- és fülhallgatók tűnnek a legalkalmasabbnak - legalábbis a bluetoothos fej- és fülhallgatók gyártásában és kereskedelmében érdekelt piaci szereplők szerint. De aki próbált már az elmúlt néhány évben egyetlen nyomorult csengőhangot bluetooth-szal átvinni akár csak egy másik telefonra, az tudja, hogy a művelet vagy sikerül, vagy nem. Azt viszont, hogy miért igen vagy miért nem, azt senki nem tudja. Nekem sajnos nincs más fegyverem a zsinór elleni küzdelemben, kénytelen vagyok hinni a bluetooth-lobbinak. Lassan tíz éve, hogy kitalálták, ennyi idő alatt csak jutottak vele valamire.
Igényes fogyasztó
Én nem akárhogy konzumálok, nekem igényeim vannak: azt akarom, hogy a fejhallgatóm sztereó legyen, tehát zenehallgatásra alkalmas, de ha csörög a telefon, azt is fel lehessen vele venni, beszélni, aztán ha végeztem, jöhet újra a zene. Ezzel ki is estek az implantátumra emlékeztető, egyetlen fülbe való darabok, amelyek viselői Start Trek-statiszta mutánsokként róják a közterületet, kitéve a közröhejnek, illetve azok a fejhallgatók, amelyeknek súlyát pusztán a füleimnek kellene viselniük. Nem akarom lekonyuló fülekkel róni a várost, mint egy szomorú nyúl. Klasszikus, fejhallgató formájú fejhallgatót akarok, mínusz zsinór.
Itt még nem sejthettem...
... amit itt már tudtam.
Van még egy másik hasonló fülbedugós modell a Plantronicstól, jó név, megbízható márka, az igazi audiofilek egy lapon emlegetik a Jabrával meg az LG-vel, és olcsóbb is azoknál, de az internetes propagandagépezetnek már nem hiszek. Inkább elmegyek megnézni. Ha egy fokkal szebb az ördögnél, megveszem.
Kalandok a bányászmúzeumban
Drótnélküli technika 2007-ben
Nincs üres szék, elácsorgok egy darabig, aztán rám kerül a sor, beülök a bal egyesbe, és bevallom, hogy megnézném az LG-t is meg a Plantronicsot is. Két doboz kerül a pultra. Kipróbálni? Nemhogy kipróbálni, még kinyitni szigorúan tilos őket, tessék megnézni a celofánon át, ha annyira kíváncsinak tetszik lenni. Meresztem a szemem, a vastag celofánon át úgy látom, hogy a Plantronics elég ronda, fröccsöntött műanyagból van, az LG meg szép fényes, ráadásul drágább is. Bruttó 17 ezerért így celofánon keresztül egész jó vételnek tűnik.
A kegyetlen tükör
Otthon tör rám a felismerés, hogy ezt nekem holnap viselnem kell, hogy nekem ebben emberek közé kell mennem. Felveszem, indulok a fürdőszobába, állok a tükör elé: a füleimből két éktelen bumszli áll kétfelé, mert a pánt nem szorítja őket oda rendesen, meg különben is, a teher egy részét a fülem viseli, ami a megerőltetéstől egyszerűen rákonyul a bluetoothos csúcstechnikára. A felhasznált anyagok legalább változatosak: van fekete kopogós műanyag, ronda szürke puha műanyag és fekete fényes műanyag, amin az összes ujjlenyomat meglátszik. Az a fajta, amit ha a bolhapiacon találok egy ládában, poénból lealkudom ötszázra, aztán mégis inkább otthagyom, olyan gusztustalanul olcsó. Mármint kinézetre. A celofán mögött ez persze nem látszott, a neten talált szöszös gifeken még kevésbé.
Most így nézek ki, csak nem ilyen jól
Sírva mégis csak akkor fakadok, amikor észreveszem, hogy ez a nyomorult is kék fénnyel pislákol, amikor épp működik. Miért kell nekem önkéntes rendőrnek álcázva utaznom a metrón? Miért nem mondta ezt nekem senki? Ki találta ezt ki, és mi volt vele a célja?
Az biztos, hogy aki ezt a bluetoothos fejhallgatót kitalálta, az soha életében nem használt semmilyen eszközt. Nem tudja, hogy az interfésztervezés egyik fontos szempontja a feedback, magyarul a felhasználói aktusok sikerességéről érdemes visszajelzést küldeni, a húsklopfoló például dörrenéssel vagy csattanással jelzi a csapás sikerességét, a fejsze alatt fröccsen a vér, gázadásra felbőg a motor, kattintásra nyílik a program. Az én fejhallgatóm hiába támogatja az A2DP profilt és az AVRCP profilkontrollert és céleszközfunkcót, önmagában, telefon nélkül olyan ostoba, mint a tök: most ott tartok vele, hogy ha egy ideig nem csinál semmit (tehát például nem szól), előkaparom a telefont, és jó esetben leállítok mindent, rossz esetben végignézem, ahogy a szemem előtt, látszólag minden ok nélkül rebootol.
Nem tudok jobb büntetést: aki ezt a bluetoothos fejhallgatót kitalálta, azt arra kéne ítélni, hogy töltsön néhány órát egy bluetoothos fejhallgató viselésével. Esetleg próbáljon meg benne emberek közé menni, bár az már tényleg durva. Önök pedig, kedves olvasók, ha önök az utcán véletlenül össze tetszenek futni egy önkéntes rendőrnek látszó nyúllal, akinek a füléből hatalmas fekete tamponok türemkednek ki, és közülük az egyik kék fénnyel villog, tessenek széles ívben elkerülni, mert nagyon dühös. Még az is lehet, hogy bármire képes.