További Hardver cikkek
Jelszó helyett az ujjnyomatot is kérheti a Windows NT |
A szerkezetek megoldják az operációs rendszer védelmét, a Windows NT és 2000 funkcionálisan jelszó helyett az ujjnyomatot is kérheti. Sajnos egyéni felhasználók számára drágák, egy-egy szkenner ára 500 dollár körül mozog.
A titkosítás a gépben kezdődik
A cég minden elterjedtebb operációs rendszert támogat, Linux, Windows NT, Windows 2000, illetve léteznek Win98-as alkalmazások is, a Win95 érthető okokból kimaradt (minek zárat szerelni a nyitott ajtóra). A szoftverek az ujjnyomatkódok nyilvántartását, a jogosultságok kiosztását és ellenőrzését, valamint az adatok kódolását végzik. A rendszergazdák egyszerűen és gyorsan megadhatják, ki hová, mikor mehet be.
A titkosítási eljárások segítségével a gépet igen nehéz feltörni, habár valószínűleg nem lehetetlen. A titkosítás az önálló és az asztali egységben már a gépben kezdődik, tehát a kábel átvágása vagy a gép leszerelése felesleges, a kábelen más módon keresztül küldött jel érvénytelen.
Az ujjnyomatok képét nem tárolják, így azokat nem lehet felhasználni illegálisan. |
Mivel kétszer nem képződik ugyanaz a kép a leolvasás után, így a kód is rendszeresen változik, ha valaki mégis visszafejtene egy kódot, és ezt küldené a rendszernek, az azonnal riasztana. Annak esélye pedig, hogy egy 400 byte méretű kódból a próbálkozó épp a megfelelő bitet változtatja meg, igen kicsi.
A hardver
Az ujjlenyomat-olvasók rendkívül magas hatásfokkal dolgoznak, kis hibaszázalékkal. A hibázás lehetősége persze sosem kizárt. Két lehetőség fordul elő, a rendszer nem engedi be a megfelelő személyt, illetve összekever két személyt. Mindkét hibafaktor csak a másik rovására javítható, és hogy melyik legyen az, azt mindig az adott felhasználási terület dönti el. Egy gyári beléptető rendszernél sokkal fontosabb a gyorsabb, és egyszerűbb használat, mint a biztonság, egy banki rendszernél azonban elfogadható, ha a gép újrakér egy-egy ujjnyomatot.
A gép átverése igen nehéz |
Persze az ujjnyom rajzolatának leolvasásánal több kell. Nem elég egy egyszerű kétdimenziós képet mutatni a gépnek, hiszen a leképezést a totálreflexiós elv használatával valósítja meg a rendszer. Emellett nem működik az akciófilmekben látható ujjlevágásos technika sem, hiszen a rendszer egy a cég tulajdonában lévő nemzetközi szabadalommal védett technológiával képes detektálni, hogy a transzparens felületen élő emberi szövet van-e.
A tervezők a kényszerítést is figyelembe vették, mint lehetőséget, ezért a szoftver rendelkezik ún. csendes riasztás funkcióval. Ha valaki kényszer hatására cselekszik, azt úgy tudathatja a rendszerrel, hogy nem azt az ujját teszi a leolvasóra, mint rendesen, az ajtók azonban így is nyílnak, csak "mellékfunkcióként" a gép riasztja a hatóságokat is.
Piszkos trükkök
A gép gyári munkásoknál tökéletesen működik, forradásos, időnként nem makulátlanul tiszta kezeknél, azonban egy bemutató alkalmával kiderült, hogy a gép nem szereti a frissen mosott kezet, mivel azok túlságosan természetellenesek.
Hátrányban vannak a szokatlanul nedves bőrrel rendelkezők is, hiszen őket a rendszer egyszerűen hullának minősíti, ennek kivédésére szolgál a kiegészítő pin kód és kártya használata. A rendszert használó száraz-, illetve nedvesbőrűeknek azt javasolja a fejlesztő cég, hogy a leolvasás előtt töröljék ujjukat a homlokukhoz, az izzadékonyaknak pedig az ellenkezőjét, azaz használat előtt töröljenek kezet.
A Guardware jelenleg is újabb és újabb rendszereken dolgozik. A cég gyártókapacitása a beszállítók, alvállalkozók kapacitásától függ. A piaci igények felfutására a gyártás áttechnologizálásával fognak reagálni. A Guardware hangsúlyozza: cégük egyike azon kevés cégeknek, akik a biometrián és azon belül az ujjlenyomat-olvasók terén kutató-fejlesztő munkát végeznek, a piaci szereplők többsége pedig csak átdolgozott lincectermékeket értékesít.