További Hardver cikkek
Huszonhét órát utaztunk, de megérkeztünk. Vagy ahogy Nicholas Cage, a közismert életművész mondaná: Las Vegas, végállomás. Azon kevés helyek egyike az Egyesült Államokban, ahol az ember nemcsak hogy nyugodt körülmények között ihatja magát halálra, de ehhez éjjel-nappali szupportot is kap. A kaszinó, ahová a Microsoft jóvoltából bevackoltam magam, a többi céllétesítményhez hasonlóan rendelkezik 24 órás alkoholivási lehetőséggel (double Jameson on the rocks: 14 dollár plusz borravaló), ami Amerikában ritkaság, az meg főleg, hogy mindehhez állandó orvosi ügyelet és helyszíni detoxikáló állomás is jár. A szobám nagyobb, mint a pesti lakásom, az ágyamba beférne egy egész kelet-európai menekültcsalád, viszont a prohibitív célokkal a sarokba készített, a szálloda nevét viselő ivóvíz 4,95 dollárba kerül. Nem sokkal olcsóbb, mint a whisky, ott is áll bontatlanul, amióta megtaláltam.
Bár a helyi újság, a félkilós Las Vegas Review-Journal vasárnapi száma hosszasan foglalkozik a terjedő tinédzserprostitúcióval, a bűn városa elsősorban esztétikai értelemben bűnös: ez a hely egyetlen gigantikus giccshalmaz. Meglepő mennyiségű kasírozott márvány, fénymásolt freskó, stencilezett arany, a plafonra vetített, pixelhibás álég és szabadtéri műmadárcsicsergés, illetve elképesztő számú turista, főleg amerikaiak, akik ohiói akcentusban ámuldoznak az „ókori emlékműveken”, köztük Caesar és Szamothrakéi Niké 3d-s printoutján. Bugsy Siegel dörzsölné a kezét, ha látná, mire vitte ez a város, mióta ő levette róla a kezét.
További híreinkben:
A CES még meg sem nyitott, de máris a tömegnyomor jeleit mutatja. A velencei motívumokból épült Venetian kaszinó alagsorába dugott sajtószobában újságíró újságíró hátán, sokan a földön ülnek laptoppal az ölükben, a többiek alternatív helyszíneken, így a Las Vegas Convention Centerben teszik ugyanezt, és közben szidják a tömeget, vagyis saját magukat. A segédszemélyzet tagjai nehezen birkóznak a nyomással, ránézésre a kaszinó biztonsági őrei közül kerültek ki, aztán az egyik bevallja, hogy nem, ő eredetileg steward volt, és igen járt már Magyarországon, ahol is a taszári légibázist látogatta meg, mi mást. Tetszett neki.
Közben zajlanak a sajtótájékoztatók. A Toshiba bejelentette az 599 dolláros hd-lejátszót, amiről mindenki azt várta, hogy 500 lesz, és az LG hivatalosan is megerősítette, amit korábban már majdnem megerősített, nevezetesen hogy hónapokon belül előáll a hd- és blu-ray lemezeket egyaránt felismerő készülékkel, ami véget vethet a két formátum harcának. A Samsung állítólag csodálatos plazmákkal jelentkezik, de ezt egyelőre csak a booth babe-ekről készült sajtófotók bizonyítják, a Memorexet pedig CES-nagydíjra jelölték, mert minden eddiginél időtállóbb technikát fejlesztett ki a cd-re és dvd-re nyomtatás elősegítésére. Mi jöhet még? Vasárnap este, magyar idő szerint már hétfőn Bill Gates megnyitja a CES-t. Ott leszünk!
Vegas és a CES
A bűn városában kicsivel több mint félmillióan laknak, a CES idején ez a szám megugrik 150 000-rel, de a rengeteg hotellel egybeépített kaszinó simán elnyeli a tömeget, de a recepciók előtt álló sorokból látni, hogy ez nem a normális üzletmenet. A Vegas főutcáján, a Stripen felépített hotelkaszinók, a Venetian, a Bellagio, a Luxor és a Mirage korrekt összegeket kaszálnak, így a kiállítás nemcsak a szervező Consumer Electronics Associationnek jó üzlet, hanem a városnak is: idén arra lehet számítani, hogy 230 millió dollárt hagynak Vegasban a kiállítók és a látogatók, 40 százalékkal többet, mint 2001-ben.
A CES olyan a Las Vegas-i gazdaságnak, mint az augusztus a balatoni lángossütőnek. A kiállítás idején az árak az egekben, egy amúgy 100 dolláros szobáért rezzenéstelen arccal elkérnek 350-et egy éjszakára. Költségek is vannak rendesen, a rendezők például 100 000 méternyi hosszabbítót és 111 000 négyzetméternyi szőnyeget fektetnek le a CES-en. A kiállítók 35-40 dollárt fizetnek egyetlen négyzetlábnyi (0,092 négyzetméternyi) standhelyért, ami azt jelenti, hogy a nagy cégek több millió dollárt költenek a CES-re. Az International Herald Tribune úgy számol, hogy az egyik legbőkezűbb kiállító, a Samsung idén 875 000 dollárt fizet a standterületért, további egymilliót a stand felépítéséért, a végösszeg kb. négymillió dollár körül alakul.
Az jó kérdés, hogy megéri-e. A nagyobb kiállítók nehezen tudják eldönteni, megtérül-e a CES-en való jelenlét, a kisebbek meg már kitermelni is alig tudják a kiállítási költségeket, és minden évben van, amelyik bejelenti, hogy soha többet be nem teszi a lábát Las Vegasba. Az is elképzelhető, hogy a CES a rivális Comdex sorsára jut: ahogy nő, úgy drágul és válik egyre átláthatatlanabbá, míg végül a kiállítók kivonulnak, és a rendezvény csődbe megy. De Las Vegas, az biztosan nem megy tönkre. Ha csak be nem tiltják a bűnt.