Itt van újabb 42 androidos app, amitől azonnal szabaduljon meg
Alig egy hónapja írtunk arról, hogy a Joker nevű malware veszélyes lehet a készülékére, most itt az újabb, 42 appot érintő vírus, amit az adatok szerint legalább 8 millióan letöltöttek a készülékükre, mielőtt kiderült, hogy vírus.
Az ESET szúrta ki az adware fertőzött applikációkat, amiket azóta eltávolítottak a Google Play Store-ból, de elérhető maradt olyan szolgáltatásokban, ahol szintén le lehet tölteni applikációkat, és a telefonon továbbra is gondot okozhat.
És? Más alkalmazásoknál is jön a reklám!
Bár nagyon sok olyan applikáció van, ahol teljesen legálisan futnak reklámok, a most felfedezett adware lényege, hogy olyan reklámokat dobál az ember elé, ami esélyesen egy lehúzós scam oldalra viszi, lelopja a felhasználók információt például mikor engedélyt ad, hogy hozzáférjen a telefon különböző részeihez, mondjuk a névjegyzékhez vagy a Facebook fiókjához. Ezen kívül hajlamosak nagyon leszívni a telefon akkumulátorát, és fennáll a veszélye, hogy idegesítő villódzó felhívásokat is telepítenek mondjuk a böngészőbe, vagy a főoldalra.
Jelen esetben például képes arra az adware, hogy teljes képernyős reklámokat jelenítsen meg véletlenszerűen, hogy a felhasználónak fogalma se legyen, melyik applikáció a ludas. Elmentette a felhasználó adatait, hogy milyen készüléke van, milyen az operációs rendszere, milyen alkalmazásokat futtat, mennyi tárhely érhető el, vagy hogy telepítették-e a Facebookot és a Messengert. Hónapokig elérhetőek voltak ezek az applikációk a Google Play áruházban, mert úgy telepítette magát és olyan volt a fájlszerkezete, hogy nehéz volt kiszúrni.
Sikerült visszafejteni a kártékony vírust, és az is kiderült, hogy egy vietnámi diák írta, aki eleinte teljesen legális alkalmazásokat dobott piacra, aztán valószínűleg rájött, hogy a kártékony appokból jobban meg lehet élni.
Az egyik legnépszerűbb érintett alkalmazás a Video Downoad Master, amit 5 millióan töltöttek le, mielőtt kikerült a Google Áruházból. Íme az a 21app, ami még mindig elérhető nem a Google, hanem harmadik fél appletöltőin, pedig még fertőzöttek, illetve innen lehet elérni, milyen alkalmazásokról és alkalmazáscsomagokról van szó. Az ESET diagramja alapján Magyarországról is érkeztek letöltések.
Rovataink a Facebookon