További HOAX cikkek
- Nem, Obama, Fauci és Melinda Gates nem látogatta meg együtt a vuhani víruslabort 2015-ben
- Ha Müller Cecília ingyenes védőfelszerelést kínál emailben, ne kattintson rá, vírus!
- Nem, nem szólaltak fel a japán parlamentben a hun-magyar testvéreik trianoni tragédiájáról
- Nem gyullad fel az autó, ha benne marad a kézfertőtlenítő
- Filléres matrica különbözteti meg az 5G ellenes csodapendrive-ot a simától
Ősszel óriási műanyagkupak-gyűjtő konténerek tűntek fel a bécsi úti Praktikerben, a Flórián üzletházban, az Örs vezér téri Árkádban, a kőbányai szabadidőközpontban, Békásmegyeren és több kispesti és óbudai helyszínen. A jótékony kupakgyűjtők az interneten számos fórumon reklámozzák az akciót egy őssejtbeültetésre váró beteg kisfiú gyógyítására. A lelkes adakozók tonnaszámra viszik a gyűjtőhelyekre a műanyag kupakot, és élénken buzdítják egymást a jótékonyságra.
Hoaxokra érzékeny szemünk azonnal átverést sejtett, a korábbi hasonló akciókról (kupakért kerekes szék, cigisdoboznejlonért kerekes szék) ki is derült, hogy kamu. Körüljártuk és felgöngyölítettük a jótékony kupakbizniszt, amiből a hozzáférhető információk szerint úgy tűnik, mégsem hoax.
Több tonna műanyag kupak gyűlt össze a budapesti gyűjtőhelyeken a két és féléves, kecskeméti Alex számára. Az akcióban márkától függően minden fajta műanyag kupakot gyűjtenek: üdítős, tejes, öblítős, tisztítószeres dobozokról.
Őssejt-beültetés
A kisfiú a születésekor agyvérzést kapott, aminek következtében izomtónus zavarral küzd, tudtuk meg Asztalos Andreától, aki a kisfiú édesanyja és a kupakgyűjtó akció indítója. „Alexet Kijevben őssejtbeültetéssel kezelik, amelynek az ára alkalmanként kétmillió forint. Ebből maga az őssejt 5000 euró, erre jön az útiköltség, a szállás és a tolmács napidíja. Tavaly áprilisban és szeptemberben voltunk Kijevben, azóta a gyógytornász és a háziorvos szerint is látványos a javulás. Korábban egyáltalán nem volt képes önálló mozgásra, most már kezd ülni, szépen tartja a fejét” – mondta az Indexnek. A kisfiú édesanyja elmondta, egy ismerősük hallott egy korábbi akcióról, amikor egy mozgássérült fiatalnak gyűjtöttek műanyag kupakot, kerekesszékre. „Egy kecskeméti műanyagfeldolgozó vállalta, hogy kilónként egy bizonyos összegért átveszi az összegyűjtött kupakokat, és ezzel segít a kisfiunk gyógyításában. Újrahasznosítja a kupakokat, műanyag bútorokat, eszközöket gyárt belőle" – mondta Asztalos Andrea, azt azonban nem árulta el, melyik vállalkozóról van szó, és mennyiért veszi át a havonta összegyűlő több tonna kupakot. „Az egyik újságban megjelent a neve, és utána érték atrocitások, így arra kért bennünket, ne áruljuk el, kicsoda” – magyarázta az Indexnek.
Alex
A fórumozók különböző összegekről tudnak, van aki darabonként 50 centet érő kupakokról beszél, mások darabonként 2 forintról tudnak, de a harminc-negyven forintos kilós ár is előfordul. A család nem tudott arról, hogy az ötletadó, kerekes székért folytatott gyűjtés – bár hatalmas tömegeket mozgatott - átverés volt, nekik úgy tűnik, sikerült az országos gyűjtőakció. „2006 július elején kezdtük a gyűjtést, különböző internetes fórumokon tettük közzé a felhívást. A gyűjtés igazán szeptemberben indult be, amikor az Óbudai Monitor kerületi lapban megjelent az akció híre. Egy fuvarozó ismerősünk a szabadnapjain Kecskemétre szállítja a gyűjtőhelyekről a kupakokat, havonta körülbelül négy tonnát. Eddig összesen körülbelül egymillió forint gyűlt össze, és úgy számoljuk, ha ilyen ütemben halad a gyűjtés, a következő utunk költsége is összejön. A kupakgyűjtés hírére megismertek bennünket, és volt, aki pénzadománnyal támogatott” – fogalmazott.
Tóth Géza, a pilisjászfalui Samplast műanyagipari cég munkatársa az Indexnek elmondta, a kupak-újrahasznosítás nem különösebben kifizetődő iparág. “Néhány iskolával kapcsolatban állunk, hogy a gyerekeket környezettudatosságra neveljük. Osztályonként gyűjtik a kupakokat, és év végén ajándékot adunk érte. Ezt kis tételben csináljuk, mert a kupakfeldolgozás macerás. A kupakokat szét kell válogatni, meg kell tisztítani mosószerrel, majd ledarálni, eldobható, gomba tárolására alkalmas tálcákat készítünk belőle” – mondta. Becslése szerint a kupak anyaga újonnan 200-250 forint/kg áron kapható. "Mi húsz forint/kilogrammért vennénk át, de a nagy beruházási költség miatt igazából csak nagyon nagy mennyiségekben érné meg ezzel üzletelnünk" - tette hozzá. Ha húszforintos kilós árral számolunk, egy kijevi utat százezer kiló kupak finanszíroz.
Magyarországon nem végeznek őssejt-beültetést, rendszerint Ukrajnába, Oroszországba vagy Kínába utaznak a kezelésre váró családok. Az 1996 óta működő SOS Szolgálat Alapítvány a kiutazni vágyó családoknak segít, több beteg gyereknek sikerrel szervezett külföldi őssejtbeültetést. Az alapítványnál megtudtuk, a kijevi lehetőség a legolcsóbb mind közül, egy-egy utat ők is körülbelül kétmillió forintnak megfelelő összegből (7500 euróért) tudnak leszervezni.
Jótékonykodó kupak a világban
A Museum of Hoaxes már 2004-ben foglalkozott azzal a gyűjtőakcióval, amiben egy beteg fiatalnak kerekes székre próbáltak minél több kupakot összeszedni, ám kiderült: valójában senki nem tudja, ki a rászoruló fiatal, és milyen módon lesz a kupakból kerekes szék. Vagyis az akció hoaxnak bizonyult, pedig Magyarországon is nagy tömegeket mozgatott. A Snopes pedig már 2002-ben hamisnak nyilvánította azt a hasonló projektet, amiben a coca colás üdítős dobozok alumínium nyitófülét gyűjtötték dialízisgép vásárlásához. A legenda- és hoaxgyűjtő szájt cikke szerint a hasonló elven működő akcióknak (amiben nagyon kis értékű dolgok gyűjtésével nagyon nagy értékű dologhoz jut a szenvedő), nincs valóságalapja. Csakúgy, ahogy a 2006 februárjában, a magyar weben terjedő változatnak, amely szerint 15 kiló cigisdoboznejlonért a dohánycég kerekes széket adományoz a rászorulónak.
Rovataink a Facebookon