További HOAX cikkek
- Nem, Obama, Fauci és Melinda Gates nem látogatta meg együtt a vuhani víruslabort 2015-ben
- Ha Müller Cecília ingyenes védőfelszerelést kínál emailben, ne kattintson rá, vírus!
- Nem, nem szólaltak fel a japán parlamentben a hun-magyar testvéreik trianoni tragédiájáról
- Nem gyullad fel az autó, ha benne marad a kézfertőtlenítő
- Filléres matrica különbözteti meg az 5G ellenes csodapendrive-ot a simától
Egy orvos-közíró aláírásával terjedő lánclevél szerint a vizitdíjat nem kell befizetni, mivel ellenkezik az Alkotmány VII. fejezetének 35. paragrafusával. A debreceni orvos szerint csak a betegek és orvosok összefogásával buktatható meg a kormány. Nekünk ez gyanús lett, jogászhoz fordultunk.
A lánclevél
"Alkotmányellenes a vizitdíj, ne fizessük be!
A Magyar Köztársaság Alkotmánya VII. Fejezet 35§ (1) g pontja szerint: A Kormány meghatározza a szociális és egészségügyi ellátás állami rendszerét, és gondoskodik az ellátás anyagi fedezetéről. Azaz, amit minden híradásnak első helyen kellene közölni: a vizitdíj alkotmányellenes. Ismerve az intézkedések jogi útjainak időigényességét, az alkotmány idézett paragrafusa szerint a vizitdíj csak az orvostársadalom és a betegek együttműködésével buktatható meg. A vizitdíj megtagadásával a beteget kár nem éri, az orvos pedig a betegellátást nem tagadhatja meg. A vizitdíj befizetése megállítható, ha az erről szóló nyilatkozatot az orvos és betege aláírja.
Dr. Nagy Attila, PhD,orvos, közíró, az orvostudomány kandidátusa
Debrecen"
Mi van?
Február 15-től 300 forintot kell fizetni a háziorvosi vagy szakrendelői vizsgálat előtt, illetve 300 forint napidíjat minden kórházban töltött napért. Ez a vizitdíj. Az európai országok kétharmadában van hasonló kötelezettség. A havonta fizetett tb-járulék mellett ez a pénz a gyógyítás költségeihez való hozzájárulásnak tekinthető.
Bodolai László, az Index jogásza szerint a lánclevél szövege egyszerű vulgárjog-értelmezés. „Ez a nem jogászi levezetés nem állja meg a helyét. Például a munkához való jog is szerepel az Alkotmányban, mégsem jelenti azt, hogy mindenkinek kötelező munkát biztosítani. Az alkotmány nem mondja ki az ingyenes egészségügyi ellátáshoz való jogot, sőt, a lánclevélben idézett paragrafus sem ezt tartalmazza. 2002-ben az Alkotmánybíróság hasonló esetben hozott határozatot, akkor a lakhatáshoz való jogot és a szociális biztonság követelményét hozták össze. A határozat kimondta, hogy az Alkotmány szerinti szociális biztonsághoz való jog „csupán” a szociális ellátások összessége által nyújtandó megélhetési minimum állami biztosítását tartalmazza. Vagyis a lakhatáshoz való jog, mint alkotmányos alapjog nem következik belőle, így az állam kötelezettsége, felelőssége sem állapítható meg” - mondja Bodolai.
A lánclevél szövege eredetileg a Kanadából szerkesztett, jobboldali Hazánkért Online-on jelent meg. A szájt öndefiníciója szerint a magyarság megmaradásáért, jólétéért és szabadságáért küzd.
Rovataink a Facebookon