Közösségi portálokon és emailben is terjed: augusztus 27-én akkorának fog látszani a Mars, mint a Hold.
"Bárhol vagy 2009 augusztus 27-én, 0 óra 30-kor pillants fel az égre. Két holdat fogsz látni. A Mars fog a legszebben fényleni. és olyan lesz mint a telehold. A Mars 34,65 millió mérföldre lesz a földtől. Ilyen esemény legközelebb 2287-ben lesz. Add tovább ezt az infót, mert ma élő ember ilyet nem láthat még egyszer!" - szól a levél.
Valójában ma élő ember ilyet egyáltalán nem láthat - leplezi le az álhírt a hírek.csillagászat.hu. A Mars látszó mérete elenyésző a Holdhoz képest. A bolygó szabad szemmel mindenkor csillagszerűnek látszik, távcsővel is csak apró korongnak, melyen sötét és világos foltokon kívül egyéb nem vehető észre.
A Mars sem 2009. augusztus 27-én, sem máskor nem látható akkorának, mint a telehold. A bolygó augusztus folyamán a hajnali égen figyelhető meg, a Bika, majd az Ikrek csillagképben, viszonylag fényes, de nem túl feltűnő csillagként. 2010. januárjában kerül földközelbe, ám ez a földközelség eléggé kedvezőtlen, hiszen ekkor is 99 millió km-re lesz tőlünk a bolygó. Ilyenkor érdemes elmenni egy csillagvizsgálóba és megfigyelni a Mars bolygót.
Honnan származik a Mars-kacsa?
A Mars 2003. augusztus 27-én igen szoros földközelségben volt, bolygónktól 55,8 millió km-re. Csillagászok kiszámították, hogy az utóbbi 60 ezer évben nem volt ilyen Mars-közelség. Ha egy 75-szörös nagyítású távcsővel figyeltük ekkor a Marsot, a távcsövön keresztül valóban akkorának lehetett látni, mint a telehold. Ez természetesen sokak figyelmét magára vonta, és a hír azóta évről évre felbukkan az interneten, az évszám, és a távcső diszkrét elhagyásával.
Rovataink a Facebookon