Egy Facebookon terjedő kép szerint azért sír a fotón látható dél-amerikai indián, mert Dilma Vana Rousseff, Brazília első női miniszterelnöke engedélyezte egy hatalmas vízerőmű megépítését az indián törzsének lakóhelyén.
A facebookos üzenet szerint „a gát létesítése 400 000 hektár erdőt fog hullámsírba temetni. Több mint 40 000 bennszülött indiánnak kell új otthont keresnie. Ezzel egyetemben megsemmisül a természetes környezet, az elpusztult erdőkkel együtt sok faj fog eltűnni a föld színéről."
A történet alapja valós, a vízerőmű építését tényleg engedélyezték, még tavaly júniusban. Azonban a hírhez csatolt kép már hoax. A fotó szintén június óra kering a neten, és ugyan csakugyan a gát építése ellen tiltakozó kajapó törzs vezetője, Raoni törzsfőnök látható rajta, de a férfi nem a brazil kormány döntése miatt sír. Raoni a kép készülésekor találkozott egy családtagjával, a kajapóknál ilyenkor a sírás elvárt reakció. „Nem a kormány döntése miatt sírtam. Harcolok tovább. Élek és erős vagyok, és ameddig ez így lesz, harcolni fogok az embereimért” – mondta el júniusban Raoni az Amazon Watchnak.
11 gigawatt
A Belo Monte-gát a világ harmadik legnagyobb vízerőműve lesz, az Amazonas Xingu nevű mellékfolyóján építik. A brazil energetikai misztérium tervei szerint a gát 2015-ben indul be, 11 gigawatt áramot termel majd.
A környezetvédők és az indiánok vezetői ellenzik a terveket, mert a kormány döntése azt is jelenti, hogy 500 négyzetkilométernyi területet elárasztanak vízzel, és ezzel ezreket tesznek földönfutóvá. A tervezett építkezés egy nagyobb állami beruházás része, amely az ország növekvő energiaigényének kielégítésére irányul. A gát megépítését már 1970 óta tervezték, de a konkrét megvalósítás sosem sikerült a környezetvédők és az aktivisták – köztük Sting – tiltakozása miatt.
Rovataink a Facebookon