További Jog cikkek
Az elnökválasztási kampány fontos esemény Uganda életében. Az ország a Nagy-Britanniától való függetlenség 1962-es elnyerése után Idi Amin diktátor alatt sínylődött, és csak a nyolcvanas évek közepén honosodott meg a demokratikus választási rendszer. A jelenlegi államfő, Yoweri Museveni 1986 januárjában lépett hivatalba, és mostanáig megingathatatlan volt a hatalma - jelentette ki George Ayittey, az American University közgazdasági professzora.
Yoweri Museveni |
Ez valamifajta összetákolt demokrácia, az ilyen nem működhet - jelentette ki Ayittey. Ha törvényen kívül helyezik a politikai pártokat, azzal kerülő úton segítik a katonai hatalom kiépülését. Ha elszigetelünk minden más szervezetet az országban, egyedül a katonaság marad.
Museveni tud néhány dolgot a katonai uralomról, hiszen maga is gerilla volt a nemzeti ellenállásban, amikor a nyolcvanas évek közepén megdöntötték Milton Obote diktátort. Museveni kormánya még ma is a nemzeti ellenállási mogalommal azonosítja magát.
Ilyen körülmények között remélni lehetne, hogy a csúcstechnológiát alkalmazó szavazási rendszer átláthatóbbá tehetné a választásokat. Az ugandai ellenzék biztosan ragaszkodott ehhez, nem kell azt gondolni, hogy a kormányzat önként bevezette volna a rendszert - véli Ayittey.
A jövő héten esedékes választásokon 6 jelölt lesz, kétzser annyi, mint 1996-ban. Nagy tömegre számítunk, mert minden jelölt arra biztatta a szavazókat, hogy járuljanak az urnákhoz - mondta Ahmad Ssenyomo kancelláriaminiszter Uganda washingtoni nagykövetségén. A hat ellenzéki jelölt egyike, Kizza Besigye, gerillából lett orvos szorosan Museveni sarkában van.
Kizza Besigye |
Besigye antikorrupciós politikát hirdet, és komolyan megszorította Musevenit a közvéleménykutatásokban. Az ellenzéki jelölt három legfontosabb segítője közül kettőt letartóztattak az elmúlt napok folyamán, és erőszakra uszítással vádolják őket - írta a Monitor ellenzéki lap.
Február folyamán a kormány növelte a katonai jelenlétet Kampalában, Uganda fővárosában, állítólag a választások előtti erőszakhullám megfékezésére. Az ellenzéki vezetők a lépést a lakosság megfélemlítésének tartják.
Most ki fog derülni, vajon jó vagy rossz célra alkalmazzák a Viisage csúcstechológiáját Ugandában, ahol az Amnesty International szerint mindennapos az emberi jogok durva megsértése.