Ősi szabadalom
A BT 2000 júniusában felszólított 17 amerikai internetszolgáltatót, köztük az AOL-t és a Prodigyt a link licencének megvásárlására. Miután a szolgáltatók elutasították a BT ajánlatát, a cég idén februárban pert indított a Prodigy, a legrégebben működő internetszolgáltató ellen. A keresetben arra hivatkoztak, hogy mint az első webelérést biztosító cég, a Prodigy sértette meg első ízben a BT szabadalmát.
Az úgynevezett Sargent-szabadalmat az USA-ban egyébként évekkel a web létrejötte előtt, 1976-ban nyújtották be, és az 1989-ben került bejegyzésre. A szabadalom más országokban már lejárt, a BT ezért csak Amerikában próbálkozhatott vélt vagy valós igényei érvényesítésével.
Huzavona
McMahon már a tárgyalások során is hangot adott a kétségeinek, és múlt hét csütörtökén ki is jelentette, hogy a kereset nem megalapozott. Indoklásában kifejtette, hogy az internet felépítése alapvető elemekben különbözik a BT szabadalmában ismertetett rendszertől, és ezért nem eshet a szabadalom hatálya alá. A Sargent-szabadalom egy olyan rendszert ismertet, melyben egy központi számítógépről szövegek vagy "láthatatlan" adatok küldhetők egy terminálra. McMahon érvelésének sarokpontja az volt, hogy a szabadalom "központi gépet" említ, az internet esetében pedig ilyen nem létezik.
A BT ügyvédei úgy érveltek, hogy a "központi gép" kifejezés nem feltétlenül egyetlen gépre utal. Ezt alátámasztandó az ügyvédek a bírónő egy korábbi, az IBM szabadalmi ügyében tett állásfoglalását idézték, melyben azt mondta ki, hogy ugyanazok a szabályok vonatkoznak a különálló és az összekapcsolt tárolórendszerekre is.
McMahon azonban felhívta rá a figyelmet, hogy abban az ügyben számítógéprendszerről volt szó, nem egy központi terminálról, és ezeket botorság lenne összetéveszteni. Ráadásul az IBM szabadalma és a Sargent-szabadalom még csak távolról sem hasonlít egymásra.
A többiek is megmenekültek
A BT képviselői már korábban kijelentették, hogy az ügyet próbaperként indították, és ennek kimenetele dönt a későbbiekről. Ha a bíróság igazat adott volna a távközlési cégnek, a BT perbe hívta volna az összes többi amerikai internetszolgáltatót is.